Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатстването за студентски практики приключва в началото на юли

0 коментара
Кандидатстването за студентски практики приключва в началото на юли

Студенти и работодатели могат да се включат в проекта на Министерството на образованието и науката "Студентски практики" до началото на юли. Това става с регистрация на сайта на проекта. След това студентите и работодателите, които искат да ги вземат на двумесечен стаж, трябва да сключат договор за това.

Тъй като времето на обучението в реална среда е 240 часа или около 2 месеца, а стажът трябва да приключи до края на август, договорите между обучаващи и обучавани трябва да са факт в началото на юли.

До участие в проекта се допускат всички действащи студенти, вписани в Регистъра на действащите и прекъснали студенти и докторанти, поддържан от МОН. Всеки от тях има право да се включи в практиката веднъж в рамките на своето обучение по бакалавърска програма, и веднъж, докато учи за магистърска степен. След приключването на практиката на студента се изплаща стипендия от 480 лв. За менторите, които обучават студентите, също е предвидено възнаграждение.

Основната цел на проекта е да се увеличи практическата насоченост на висшето образование и да се засили гъвкавостта на завършващите висше образование спрямо динамиката на пазара на труда. Чрез него се създават условия за изграждане на партньорства между образователните институции и работодателите.

Досега в портала на проекта са регистрирани почти 100 000 потребители. Повечето от тях - 80 000, са студенти. От тях 42 200 вече имат договор за практическо обучение, а над 35 000 са преминали през такова.

С най-голям брой включени в практиките студенти са 5 висши училища - Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" с 3395 студенти, Софийският университет "Св. Климент Охридски" с 3270 студенти, Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) с 3053 студенти, Югозападният университет "Неофит Рилски" с 2956 студенти и Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" с 2071 практиканти.

Най-много студенти от направление "Икономика" са минали успешно през стажантските програми. Следват обучаващите се в направленията "Право" - 2743, "Педагогика" - 2550, "Администрация и управление" - 2190, и "Медицина" - 1900 студенти.

Много студенти от направленията "Здравни грижи", "Педагогика на обучението по..." и Комуникационна и компютърна техника" също са минали през двумесечна практика.

Към момента в информационната система на проекта са регистрирани 5873 обучаващи организации. Най-много стажанти е имало в Българска академия на науката, няколко болници, две детски градини, община Пловдив, Военна академия "Георги Стойков Раковски", Регионалната здравна инспекция в Стара Загора.

От частните компании най-много стажанти са минали през застрахователното дружество "Алианц България Живот".

Проектът за студентски стажове се финансира с европари, а в него участват 48х университета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.