Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Капан пред коалицията и в закона за референдумите

93 коментара
Капан пред коалицията и в закона за референдумите
Тройната коалиция е пред провал със законопроекта за пряко участие на гражданите в управлението, след като преди второто четене ДПС заяви в сряда, че няма да го подкрепи.

С внесените от БСП и НДСВ се подменя заложената в конституцията представителна демокрация и се правят "необмислени популистки ходове", като се се цели "скриване на отговорността на легитимни политически субекти зад резултати от референдум", заявиха от ДПС.

Срещу законопроекта са още опозиционните ДСБ, БНД и независими депутати, които смятат, че с приемането му ще "настъпи диктатура на пролетариата".

"Голяма беля ще направите, защото ще се позволи на гражданите да се произнасят по всички въпроси, включително и по такива, свързани със съдебната власт", предупреди още в началото на дебата Илко Димитров (БНД).

В проекта е записано, че инициативен комитет събрал 600 000 подписа може да поиска насрочване на задължителен референдум, като резултатите от него са валидни при над 30 - процентно участие на българи с избирателни права.

Председателят на правната парламентарна комисия Янаки Стоилов (БСП), който е един от вносителите на закона, репликира, че всеки, който чете текстовете непредубедено, нямало да задава подобни въпроси и че не е запознат с проекта.

Зам.- председателят на ДПС Лютви Местан, който бе един от най-активните в дискусията, коментира, че темата за референдумите по принцип е с "много силен популистки заряд".

По думите му в проекта идеята за пряката демокрация е представена като "алтернатива на представителната", а не като допълващ елемент на първата.

Донка Михайлова (БСП) призова да не се създава внушение, че се случва нещо страшно. "Когато уреждате собствените си права на депутати, няма ли също проблем?", попита тя.

От своя страна Янаки Стоилов, който бе подкрепен от малцина свои съпартийци и от представители на коалиционния партньор НДСВ, поиска всеки, който е против участието на гражданите в управлението, да го заяви открито и да гласува против.

Той посочи още, че с проекта нещата се обръщат, но си "отиват на мястото". Думите му обаче предизвикаха Четин Казак (ДПС), който коментира, че "се поставят под съмнение държавните устои", защото правото на народа да се произнася по всякакви въпроси "ще доведе до непреодолими сблъсъци".

Колегата му Местан допълни, че референдумите са "ляво политическо изкушение". Той попита какво щеше да се случи, ако през 1998 г. бе свикан референдум дали натовски самолети да преминат пред България и да бомбардират Сърбия.

Референдум за смъртното наказание

"Утре можем да проведем референдуми за смъртното наказание", каза още Местан, а Борислав Ралчев (БНД) отиде по-далеч, като коментира, че ако сега имаше такъв вид референдуми, то "Максим Стависки да беше обесен".

Изказванията им предизвикаха протеста на Стоилов, който каза, че те са по същество, а на второ четене на законопроекти се правят редакционни поправки.

Лидерът на ДСБ Иван Костов направи уговорка, че ако получи отговор защо БСП не подкрепи и бойкотира референдума в Бургас за нефтопровода "Бургас-Александруполис" ще реши дали да подкрепи законопроекта или не.

Отговор не му бе даден. Костов попита още дали социалистите ще се съобразят с решението на жителите на Бургас, 25 процента от които казаха "не" на тръбата. "Ще го направите ли или просто правите театър?", попита Костов.

Залата взриви Христо Бисеров (ДПС), който поиска директно отпадане на първите три члена от проекта, които уреждат предмета на закона, принципите на пряко участие на гражданите в управлението, както и формите на това участие – референдум, гражданска инициатива, общо събрание на населението. Бисеров настоя предложението му да бъде записано и да се подложи на гласуване.

Подмяна на конституцията

Разгорещени разисквания имаше и по заложеното изискване спорове за конституционност на решението на парламента за произвеждане на национален референдум да могат да бъдат разглеждани от Конституционния съд (КС) до определяне на датата за референдума.

Предвижда се още спорове за законосъобразността на резултатите от национален референдум се предвижда да се решават от Върховния административен съд, а за законността на местен референдум и за неговите резултати - от съответния административен съд.

Христо Бисеров от ДПС предложи текстът, свързан с КС, също да отпадне. По думите му според конституцията със закон не могат да се дават и отнемат правомощия на КС.

"Не създавате ли актове с този закон, които да не подлежат на контрол на никакви органи – даже и на съдилищата?", попита Бисеров вносителите. После допълни: "Представете си хипотезата – референдум за това дали трябва да се отмени чл. 1 от определен закон – кой ще го контролира?". Той попита още дали така не се "прави опит да се подмени конституцията", тъй като се създават норми, които не подлежат на никакъв контрол.

Бисеров каза още, че ДПС не е против референдумите, а против предлагания законопроект.

По думите на колегата му Лютви Местан ще се създаде "нещо като ОФ организация от късния социализъм". Той коментира още, че ДПС прави разлика между "диктатура на мнозинството и управление чрез мнозинството".

Въпросът е как се разбира легитимността на представителната демокрация, опитвате се да я подмените чрез предложенията си, допълни Местан, което според него, не е вече в "духа на българската конституция".

Янаки Стоилов заяви, че няма как Народното събрание да формулира конституционосъобразен въпрос, а отговорът на гражданите да бъде незаконосъобразен. Според него в тези текстове няма конституционни проблеми. Не може да има национален референдум без решение на парламента, посочи той.

Веселин Методиев (ДСБ) коментира, че се отива по "чисто популистка пътека" и се "удря по представителната демокрация".

"Ние сме в режим на 19 май 1934 г. (държавният преврат, в който военните взимат властта -бел.ред.), защото хората казват: политическите партии са негодни, трябва да се изметат. Отсреща обаче ще се въведе някакъв авторитарен режим". Методиев предупреди, че "партизанският смисъл на пряката демокрация не се лекува с референдума".

Борислав Ралчев поиска законопроектът "да бъде снет от обсъждане с аргумента, че НС няма компетентността да се занимава с него, защото съдържа текстове, които уронват конституцията".

След поисканата от ДПС половинчасова почивка, Янаки Стоилов коментира в кулоарите на НС, че в законопроекта се поставят принципни въпроси, които засягат реалните възможности на гражданите да се включат в управлението на страната. По думите му ДПС цели блокирането на закона.

След като в сряда се стигна до задънена улица, Стоилов се ангажира в дневния ред за следващата седмица отново да предложи този въпрос. "Дискусията трябва да бъде изчерпана и всеки да определи своята позиция дали подкрепя или не определени разпоредби или законопроекта като цяло", каза той.

По думите му сегашната дискусия е "нещо като второ първо четене на законопроекта".

"Тя поставя принципните въпроси, които засягат реалната възможност на гражданите да разполагат със средства за включване в решаването на определени въпроси от местно или национално значение", обясни шефът на правната комисия. Според него законът за референдумите е тема от изключително голямо значение с оглед на промяната на политическата система и повишаването на доверието на гражданите към нея.

Дебатът се очаква да продължи и в четвъртък, като заради решителния отпор на ДПС, БНД, все още неопределената още позиция на ДСБ и не особено твърдата подкрепа на ОДС, законопроектът най-вероятно няма да мине.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

93 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. REDOVEN 4ITATEL
    #94

    ЦИРК ЗА БАЛАМУРНИЦИ Е И ТОВА ПРЕДСТАВЛЕНИЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМИ. ЧУЛИ ЧЕ В ШВЕЙЦАРИЯ ПРОВЕЖДАТ РЕФЕРЕНДУМИ И ХАЙДЕ .... А РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ЛАНДШАФТА И ДЪРЖАВНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ШВЕЙЦАРИЯ И НАШИТЕ.

  2. Популист
    #93

    Я да се запише в конституцията, Местан е депутат до живот и ще гласува пожизнено...Кой съм аз да гласувам?

  3. Роси
    #92

    а хорицата, които искат "общонародно управление" не гласуват. Ако някой ми разясни този парадокс, ще съм му благодарна...

  4. z
    #91

    е съмрат за политиците, а най вече за ДПС.Затова е тази яростна съпротива

  5. кънчо
    #90

    тези хора нямат принципи,всичко е пазарльк за милиони.КРАДЦИ,ЛЬЖЦИ И УБИИЦИ УПРАВЛЯВАТ БЬЛГАРИЯ.

  6. Дедо
    #89

    ВРЕМЕ Е НЯКОЙ ДА ИЗХВЪРЛИ БОКЛУКА!!! http://vbox7.com/play:1c736db9

  7. Да!
    #88

    максимата "Не сакам аз да съм добре, а сакам Вуте да е зле", закон за референдумите във вида предложен от БСП, обрича на провал всяка разумна инициатива. От БСП са пределно наясно с този факт и затова внасят този закон.

  8. Коко циганина
    #87

    Не се изказвайте неподготвени.Първо четете какво се предлага.В това предложение има много добри неща но трябва и акъл да се разберат. А Иван Костов разбира се че е против - както впрочем срещу всичко конструктивно.Добре че на следващите избори окончателно ще изчезне от политическата сцена Той само сее раздори -първо разсипа сдс и накрая и маргиналната си партийка

  9. Да!
    #86

    ама няма. Точно това имам предвид по-долу.

  10. гражданин
    #85

    Да им плащаме данъци можем, да им правим референдуми не можем, айде бе?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.