Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каракачанов и голямото харчене

21 коментара
Каракачанов и голямото харчене

2 млрд. лева и още толкова за F-16, милиард за кораби, 1. 5 млрд. лева за бронирани машини, 50 млн. лева за машини за Специалните сили, 300 млн. за 3D радари, 80 млн. за модернизация на старите съветски танкове T-72, над 150 млн. лева за поддръжка на МиГ – 29 и Су 25, десет милиона лева за кораби втора ръка от Нидерландия, преговори за подводници, дронове, увеличение на заплатите... Така звучат новините от военното министерство през последните години, в които то се командва от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов. 

Третото правителството на Бойко Борисов разви мащабна инвестиционна програма във въоръжените сили, каквато България не помни от десетилетия. И в това няма нищо лошо, стига да е базирана на ясни разчети и планове, за да не се повтори случката с една от най-скъпите придобивки на армията - хеликоптерите "Cougar", които заради липсата на достатъчно средства прекараха по-голямата част от досегашния си живот в хангарите. 

Ако бъдат реализирани всички сделки, България през следващите години ще трябва да финансира приоритетно армията с минимум 2% от БВП, каквато е и поставената цел в НАТО. Освен изплащането на покупките обаче, трябва да бъдат предвидени стотици милиони за осигуряване на нужната инфраструктура и за поддръжката на новата техника. 

"Неприятното е от понижения ръст на брутния вътрешен продукт и дори процентите да ги следваме, може да се окаже, че наличните пари са по-малко, отколкото сме очаквали", предупреди зам.-военният министър Атанас Запрянов в неделя пред БНР. 

Той все пак успокои, че "ние не искаме да милитаризираме държавата, да изхарчим бюджета ѝ, и да колабира нейната икономика или социални системи". Ако се наложи, някои оръжейни програми могат да се спрат и да се блокират. 

Ако следващите управляващи не проявят приемственост, може да се повтори ситуацията от първото правителство на ГЕРБ, което отказа вече договорена военна техника заради липсата на пари.  

На този фон заради забавянето на Стратегическия преглед на отбраната не са разработени програмата за развитие на отбраната до 2032 г. и планът за въоръжените сили до 2026 г. Така вероятно армията ще влезе в 2021 година без план.

Големите проекти 

Трите т.нар големи проекта – за нови изтребители, кораби и бронирани машини, се подготвят от години и минаха през различни фази. България закупи 8 изтребители F-16 Block 70 за 2.1 млрд. лева, а в последните си месеци правителството ще се опита да договори още 8 машини, които се надява да излязат по-евтино и да бъдат платени разсрочено.

Следващата година няма да има плащания по евентуална сделка, но Каракачанов показа ясно, че ще се опита да я договори. 

Освен 2 млрд. за изтребители, България отдели още 300 млн. лева за подготовката на авиобазата "Граф Игнатиево" за американските самолети. Според анализите за следващите 8 машини в базата трябва да бъдат налети още 300 млн. лева. Дългосрочно трябва да се предвидят значителни средства за експлоатацията на машините. 

Последните месеци на Каракачанов в МО се очертават много напрегнати.

Засега като основен приоритет изглежда подписването на договора за два нови патрулни кораби за около 1 млрд. лева. Министерството избра германска компания "Люрсен" (LURSSEN WERFT GmbH&Co.KG), която ще работи с български подизпълнител.

Каракачанов обаче предупреди, че има среди в България, които работели срещу тази сделка.

Към момента най-сериозни колебания има по другия голям проект - за нови бронирани машини. 

И двете оферти – на мултинационалната  "Дженеръл Дайнамикс" (General Dynamics) и финландската "Патриа" (Patria), надвишават значително тавана на проекта от 1.46 млрд. лева с ДДС, както и се очакваше. Въпреки това военното министерство засега продължава процедурата.

От месеци източници от МО и бранша допускат, че проектът може да се провали и да бъде рестартиран. 

Старата техника 

МО през последните две години отчете, че за първи път се подсигуряват с договори всички бойни платформи в армията – от МиГ-29, Су-25 и L-39 до Ми-17 и Ми-24.

Последно стана ясно, че МО ще вложи 40 млн. без ДДС за поддръжка на самолетите Pilatus.

Всички тези договори са необходими, но има и сериозен дебат,  включително в специализирани среди, дали е необходимо да се наливат толкова много средства в старата съветска техника. 

Какво следва?

Инвестициите в отбраната и сигурност при всички положения налагат ясни многогодишни разчети и планове, които към момента, дори при желание, е трудно да бъдат направени заради неясната икономическа ситуация, породена от коронавирусната пандемия.

Реализирането на толкова много сделки ще изисква поставянето на отбраната като основен приоритет и от следващите няколко правителства.

В противен случай има опасност България да се отказва от военни поръчки, което винаги излиза скъпо, или още по-лошо - новите придобивки да не се използват.

В същото време популистки залитания, според които има много по-важни сфери за инвестиции, доведоха до технологичен колапс армията. 

Затова правителството трябва да търси и да аргументира необходимия баланс в инвестициите. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Петров_fb
    #21
    Отговор на коментар #18

    И защо бе приятелю всички държави трябва да купуват Грипени ??? Другите производители какво ще правят ??? Все едно да купуваме само Мерцедеси !!!

  2. Коментарът е изтрит в 14:35 на 20 октомври 2020 от автора.
    #20
  3. Коментарът е изтрит в 14:35 на 20 октомври 2020 от автора.
    #19
  4. Bлaдo
    #18

    дрън-дрън, Стефко(17)...
    Нямам нищо против Грипенчетата, но ето го списъка на държавите,
    които напоследък са сравнявали Грипените с други самолети,
    за да направят избор, и НЕ! са предпочели Грипен:
    Дания, Финландия, България, Нидерландия, Норвегия,
    Полша, Словакия, Швейцария....
    Кофти е, НО! повечето са все лоялни съседи на Швеция
    и ПАК! не са си взели Грипени... -
    Ето и един факт за обяснение: Обединеното кралство
    (което може да си позволи каквито си иска самолети)
    си взе Грипенчета за учебни

  5. Stefan Tosev
    #17
    Отговор на коментар #14

    Хубаво е да сте фен на Ф16, но още по-добре е да се информирате за възможностите на Грипен Е, които са в пъти по-добри от тези на Ф-16. Освен пълно превъзходство в тактико-техническите характеристики - радиус на действие, маневреност, електроника, откриваемост, използваемост, сравнението на 1:1 е в позла на Грипен. На всички учения между Ф-16 и Грипен Е - Грипените са победители и на Red Flag в САЩ и на Loyal Arrow в Швеция и то доста категорично с 5-0,5-0,5-1. Нещо повече при операцията в Либия,

  6. Bлaдo
    #16

    от инвестициите ни в отбраната тия 300 милиона лева, които кАракачаноф даде на рУсия, са и кражба, и държавна измяна, и саботаж на българските ВВС: Срещу тия 300 милиона лева грешни български левчета досега от пУтината матушка се е върнал само един... дръндулет (вЭрталЬОт ми-17), който на третия ден се срина и затри екипажа си край Пловдив, след като преди това летя над децата на Гергьовския парад...)

  7. Иван Асенов Стоянов
    #15
    Отговор на коментар #11

    Явно нямаш и не планираш да имаш деца и внуци, щом наричаш безумното харчене инвестиции. Съгласен си да ги изплащат чуждите деца и внуци!

  8. Bлaдo
    #14

    300 милиона лева за военния бюджет на врага (русия) НЕ сА! инвестиция в отбраната на България, гЭрбоухи павuaни! Колкото до Ф16-ките - с тях се сдобихме НЕ! благодарение, а ВЪПРЕКИ! агентИван-каракачан. Ако зависеше от него - щеше да купи и ония есесерски миг-ове, дето пУтчо лани ги закара да гъбясват в Сърбия... ................. и две думи само за разликата между Ф16-ките и Грипените: ако на руснаците им хрумне да ни нападат и бомбардират (случвало се е исторически бая пъти), с Ф16-ките ги сваляме още над Черно море, а с Грипенчетата можем да побръмчим около тях над Пловдив и София...

  9. Иван Асенов Стоянов
    #13

    Това безконтролно харчене от нелегитимно правителство ще смачка не само нас, но децата и внуците ни, които ще го изплащат. Ще досъсипят държавата само и само да останат на власт - да крадат!

  10. dimitardi100
    #12
    Отговор на коментар #10

    Не бъркай групичката на отровните яйца и прокисналите домати с народа !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.