Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каракачанов: Изборът на новите изтребители ще бъде геополитически, а не експертен

Основните оръжейни платформи в армията ни са морално и физически остарели, смята вицепремиерът

8 коментара
Красимир Каракачанов, сн. БГНЕС

"Независимо от старанието, личните качества и компетентността на експертите, от обективността на критериите и методиката за работа, крайното решение за избора на конкретна бойна платформа винаги е било и ще остане политическо. И не само заради това, че ще се похарчи огромен обществен ресурс, а защото при избора на конкретна бойна платформа и конкретна страна, с която да се сключи договор за нейната доставка и поддръжка, ще доминират геостратегически политически мотиви и интереси". Това заявява вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов в интервю за списание "Геополитика".

 

Той посочва още, че ще се съобрази с препоръките на парламента за избора на нови изтребители, но това ще забави проекта.

 

Проектът в момента се доработва в Министерството на отбраната, след като парламентарната проверка установи нередности в подготовката му, довели до елиминирането на офертата на САЩ и Португалия за изтребители втора ръка Ф 16. Според последното изявление на Каракачанов от тази седмица неговото намерение е тепърва да се събират нови оферти от още държави и компании, които досега не са били сред основните играчи.

 

Досега бяха събрани оферти само за нови изтребители "Грипен" и за втора ръка Ф 16 и "Юрофайтър".

 

"Модернизацията на въоръжените сили е основен приоритет за отбраната на страната и от политическа, и от чисто експертна гледна точка. Основните оръжейни платформи и в трите вида въоръжени сили - Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Военноморските сили - са морално и физически остарели. Не покриват изискванията към съвременните способности, с оглед на новите рискове и заплахи. След 14 години в алианса те все още са оперативно несъвместими с оръжейните платформи на нашите съюзници. А поради хроничния финансов недостиг в бюджета за отбрана са в лошо техническо състояние", коментира Каракачанов.

 

Той съобщи по-рано, че вече е подготвен и проектът за закупуване на нови бронирани машини за Сухопътни войски за над 1.2 млрд. лева и предстои да бъде внесен в правителството и парламента за одобрение.

 

Наред с това в напреднала фаза е и проектът за купуване на два нови патрулни кораба за 820 млн. лева.

 

Плановете на правителството са да бъдат реализирани и трите проекта едновременно, като ще се търсят начини за разсроченото им плащане през следващите осем-десет години.

 

В интервюто си Каракачанов казва, че е най-сериозно разтревожен от недостига на военни.

 

"Въпреки усилията ни за набиране и задържане на подготвен личен състав, проблемът с некомплекта от военнослужещи продължава да се задълбочава, като вече достига 20% от щатния състав, а в отделни формирования е и по-висок. Проблемът е особено силно изразен в по-малките и специализирани за конкретна дейност формирования, където броят специалисти е ограничен по длъжностно разписание и липсата дори на един от тях се отразява чувствително на боеспособността. Дефицитът на кадри води до срив в подготовката и загуба на приемственост между поколенията, особено във високотехнологичните военни специалности", посочва Каракачанов.

 

"Наред с ресурсните ограничения и остарялата техника дефицитът на кадри поставя формированията пред сериозни предизвикателства при тяхната подготовка, поддържането на бойна готовност и способности за изпълнение на по-сложни в технологично и тактическо отношение бойни задачи. Остава и рискът от неефективно изпълнение на някои от основните задачи", допълва той.

 

Според него това се дължи основно на допълнителното натоварване на хората, на засиленото текучество на подготвени специалисти, както и на допълнителните задачи по охрана на границата и борбата с тероризма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lepr
    #8

    Избор няма да има, щото няма пари. То е ясно, че изтребителите са стратегическо оборудване, обвързващо те с производителя за десетилетия.

  2. Дарин Дончев
    #7

    Тоз,колкото по-скоро изхвърчи от МО, има вероятност да остане някой друг войник

  3. анита хегерланд
    #6

    Военното дело винаги е било и психологическо. Ако се говори непрекъснато, че няма проблеми, няма да се намерят пари. Ако постоянно се подчертават рисковете, никой няма да иска да чуе. Каракачанов има сложната задача да намери онези политици на запад, които се страхуват най-много, и да ги убеди, че ако сме по-добре екипирани, ще можем да посрещнем нуждите на Европа от сигурност и защитеност. Защото, какво ще се случи с границата, ако режимът на Ердоган се срине един ден?!

  4. Филка Русофилка
    #5

    Крайно време беше да се изговори без мънкане, че изборът на въоръжение е геополитически и геостратегически въпрос, а не експертен, за да престанат „притесненията“ на противника, че неглижираме „експертизата“. Експертите предлагат варианти, съветват, но политиците решават. Ген. лейт. Стефан Попов, командващ ВВС 1997: „Има принципно положение, закон. При трайна смяна на военнополитическата ориентация трябва да се сменя и въоръжението, носещо политическо, икономическо влияние и зависимост, които не бива да бъдат от страна извън своя военнополитически кръг. Оръжието трябва да е на световно ниво“

  5. Entdecken
    #4

    Е, май ва Хрипените както сигурно ги наричат в Масква май котка им мина път.

  6. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #3
  7. ARROGANT
    #2

    Просто си е един НЕГОДНИК докопал се до властта.

  8. Дядо ми Петър
    #1

    Геополитически? А защо не ГАЛАКТИЧЕСКИ? (Защото такива умници като "управляващите" ни едва ли ще се намерят в цялата ни галактика).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.