Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каракачанов към Скопие: "Сменихте си името, а с България сте некоректни"

Вицепремиерът заплаши да блокира преговорите на Северна Македония с ЕС, ако няма решение за Гоце Делчев

6 коментара
Красимир Каракачанов, сн. БГНЕС, архив

Вицепремиерът Красимир Каракачанов заплаши, че България ще блокира първата междуправителствена конференция на Северна Македония с Европейския съюз, ако не се постигне съгласие по спорните исторически въпроси. Пред македонската ТВ 24 той казва, че Скопие няма желание да води истински диалог, избягва срещите на двустранната историческа комисия и по-конкретно решаването на спора за Гоце Делчев. 

"Още миналата година ноември месец, т.е. вече преди десет месеца, спря работата на междуправителствената комисия, която трябва да разглежда историческите проблеми. Това е достатъчно основание България да постави този въпрос много ясно. Ние сме го казвали поне сто пъти през последните десет месеца, че ако не се постигне съгласие по тези въпроси, България ще възрази срещу насрочването на първата посланическа конференция, докато въпросите не бъдат изчистени. Това е позицията на България и тя е много ясна в Скопие", каза Каракачанов след вчерашна техническа среща в Брюксел за преговорната рамка, която ще бъде използвана за диалога със Северна Македония и Албания. 

По думите му почти половин година след като държавите в ЕС одобриха началото на преговорите със Северна Македония и Албания, никой не може да влияе на България за промяна на това решение, тъй като само тя прави компромиси.

Северна Македония очаква първата междуправителствена конференция да се проведе до края на годината.

Едно на ум 

Каракачанов периодично заплашва Скопие, но премиерът Бойко Борисов и външната министърка Екатерина Захариева следват по-умерено поведение и тон. Затова към момента не е сигурно дали тази конкретна заплаха на Каракачанов ще се официализира като българска позиция. 

Двустранната историческа комисия за последно заседава през ноември миналата година. Според българската страна решението да бъде замразена работата ѝ е на македонците, които изчакваха предсрочните избори в страната. След тях се стигна до формиране на коалиционно правителство начело с лидера на социалдемократите Зоран Заев, който постигна договорите с България и Гърция и успя да предвижи Скопие към ЕС.

Очакваше се, че историческата комисия ще се събере през този месец, но не е ясно дали това ще се случи. 

"Сменихте си знамето и името, а сте некоректни към нас"

Каракачанов коментира, че Скопие продължава да е некоректно към България, а е готово на големи отстъпки спрямо Гърция.

"Вие се съгласихте да си смените знамето, да си смените името. А със страната, която винаги е помагала на (Северна) Македония, смятате, че може да се действа некоректно. Нали се сещате, че в международните отношения трябва да има реципрочност и когато България се държи джентълменски, когато България се държи коректно, когато помага на Македония, когато бе първата държава, която призна Македония, би следвало да има реципрочно добро отношение от другата страна".

Подобни остри изказвания на Каракачанов веднага се поемат от антибългарските кръгове в Скопие, които ги използват, за да активизират риториката спрямо България. 

Българската позиция 

Комисията бе създадена съгласно Договора за добросъседство от 2017 година, но работата ѝ зацикли и засега не успява да изпълни предназначението си.

Представители на Северна Македония в комисията са започнали да оспорват и постигнатия по-рано компромис за цар Самуил като български владетел.

Комисията засега не може да стигне до съгласие около историческата фигура на Гоце Делчев.

Тепърва предстои и периодът на Втората световна война, който се очертава като най-спорен.

По отношение на периода след 1941 г. и дали Македония е съществувала, Драги Георгиев каза, че е написано много за тези периоди в историографиите на двете страни и този въпрос не стои на дневен ред.

България твърди, че няма да бъде спирачка на Македония по пътя към Европейския съюз, но преди няколко седмици правителството отново потвърди, че е готово да реагира по време на преговорния процес, ако не бъдат изчистени спорните исторически въпроси и продължи езикът на омраза към София.

Така вече повече от три години след подписването на договора, България не успява да го изпълни със съдържание. Българското правителство не успя да се възползва от ситуацията в Северна Македония, за да постигне желания резултат в напредъка на двустранните отношения.

Вместо това представители на управлението периодично разпалват с коментарите си безсмислени медийни войни в Скопие, които се използват успешно от противниците на сближаването и изчистването на споровете между двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monitorqe137
    #6
    Отговор на коментар #1

    Защо клаузите да са неразрешими ? Така изглеждат само заради предателски позиции на повечето БГ политици. Каракачанов не е цвете, но позицията му по въпроса е правилна.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  3. ivancho ivanov
    #4

    Патриотарът Каракачанов, вицепремиер на България се обажда не случайно,задачата му е да пречи на обединението на Балканските народи в ЕС и НАТО - майката на Гоце Делчев се чувствала българка, а пък той се чуствал македонец, починал в България, но БКП му преенесла костите в Скопие, да не говорим, че между България и Северна Македония има граница, но няма съшествена разлика както няма и между шопи/трънчани и жителите на кои и да е град/село в новата държава! Няма разлика между гена на българина и

  4. Стефанов
    #3

    Ще бъде крайно непочитенно и предтелство към паметта на стотиците хиляди загинали воини, въстанници, жени и деца по време на трите войни и въстанията за обединението на Майка България с поробена Македония, ако се допуснат македонистите крадци на историята и езика ни до ЕС. Това е предтелство към идеалите на Родината

  5. QMTIKVA
    #2

    Ще изразя непопулярно и лично мнение, но според мен, най-добре за всички ще бъде този дебелак да бъде разпорен, нарязан и направен на порции за гладните африканчета.

  6. boriana
    #1

    С пълното съзнание, че клаузите по Договора касаещи историческите спорове са неразрешими , Каракачанов постави динена кора на България. Той какво си мисли, че ако ЕС реши да приеме Македония, та той ще спре процеса. Това което ще постигне е влошаване отношенията ни с Македония, една недалновидна и безпереспективна политика. Развяването на патриотарски лозунги и знамена няма да подмени реалността.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.