Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма да спре Скопие за ЕС, но настоява да прекрати "убийствената война"

"Каракачанов като войвода е по-твърд, шамарите са му в речника, ние сме по-дипломатични", разясни Борисов

42 коментара
Сн. БГНЕС

България ще подкрепи Северна Македония да получи дата за начало на преговори за влизане в Европейския съюз, но ще постави ясни условия да "не си играе повече с историята" и при необходимост ще я спре по време на преговорния процес. Това обясни премиерът Бойко Борисов в понеделник след консултативната среща при президента Румен Радев за политиката на страната към Скопие.

Очаква се на 17 октомври европейските лидери да вземат решение за начало на преговори за членство на Северна Македония и Албания в ЕС, като в навечерието на форума вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов заплаши, че ще напусне управлението, ако правителството не излезе с категорична позиция, че няма да подкрепи Скопие заради проблемите с историята.

Премиерът Бойко Борисов не се съобрази с него, а той от своя страна обясни, че всъщност не бил давал ултиматум.

"Каракачанов като войвода е по-твърд, шамарите са му в речника, ние сме по-дипломатични", разясни Борисов, а Каракачанов добави, че поведението му имало "възпитателна цел".

Президентът Румен Радев коментира след срещата, че са необходими "незабавни действия за национална позиция с ясни изисквания и критерии, които да защитят българският национален интерес". По думите му още в началото на преговорите със Скопие, трябва да бъдат поставени условия и да е ясно, че ако те не бъдат изпълнени, Северна Македония няма да премине към следващия им етап.

Правителството от месеци дава противоречиви сигнали към Скопие, като Борисов и външната министърка Екатерина Захариева разчитат на по-дипломатичния тон, а Каракачанов Каракачанов плаши, че България може да наложи вето на членството на Северна Македония в Европейския съюз. На този фон общата комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси, буксува и в двете страни периодично се развиват анти кампании, въпреки че преди две години подписаха Договор за добросъседство. 

Малко по-късно в понеделник македонският премиер Зоран Заев каза, че приема препоръките на България, но за да бъдат решени спорните исторически въпроси, трябва и София да прояви воля.

Ако спрем Северна Македония, в историята ще бъде записано...

"Ако спрем Северна Македония, в историята ще бъде записано, че след като всички 27 страни са ги подкрепили, точно България ги е спряла. Никога не сме казвали, че безусловно подкрепяме влизането им в ЕС. Ние имаме 71 инструмента след това да реагираме. Нека спрат да си играят с историята и миналото и да се концентрират върху бъдещето", каза Борисов.

Външната министърка Екатерина Захариева обясни, че София може да реагира при отварянето и затварянето на всяка една от 35-те преговорни глави.

Борисов поиска общата комисия, която трябва да изчисти историята от спорни въпроси, да направи бързи заседания преди планираното за 15 октомври и да се постигнат конкретни резултати. Представителите в комисията от македонска страна обаче не дават сигнали че са готови да действат бързо, а дори се отказаха от някои вече договорени постановки.

"Нека тази убийствена война от страна на Скопие да не продължава"

"Членството на Северна Македония в ЕС е важно, но не може това да се случва за наша сметка, прекроявайки историята. Има доста неща, по които пред няколко години никой не е мислел, че е възможно да постигнем съгласие. Винаги съм казвал, че довчера говорехме, че сме един народ. Нека приемем, че сме братски народи. Нека тази убийствена война от страна на Скопие да не продължава, защото ние нямаме по-близък народ и хора", коментира Борисов.

"Темата за Западните Балкани беше издигната на най-високо ниво. Ние искаме и Албания да върви заедно с преговорите за Северна Македония. Разбира се това бъдеще пряко ни интересува коридор номер 8, разширяваме КПП“, добави премиерът.

"Тези хора се подиграват с нас"

Каракачанов от своя страна каза, че очаква кабинетът да формира позиция, която да даде много ясен сигнал към Скопие, че времето на "тупкането на топката" е свършило.

"Тези хора се подиграват с нас да печелят време", каза той.

Само преди няколко часа обаче Каракачанов заплаши, че ще напусне управлението, ако правителството не излезе с категорична позиция, че няма да подкрепи членството на Северна Македония в Европейския съюз заради проблемите с историята.

Той обясни пред Нова телевизия, че на този етап България не трябва да дава зелена светлина за започване на преговори, докато ”не бъдат изчистени всички фалшификации от историята на българския народ в Северна Македония".

Македонците пак си "харесаха" цар Самуил

Скопие и София подписаха договора за добросъседство през 2017-та. Според него общата комисия трябва да изчисти проблемните тълкувания на историята, но засега тази комисия постига ограничен успех.

Скопие първоначално призна, че цар Самуил е български цар, но сега е на път да се откаже от тази позиция.

Споровете се разпалиха около историческата фигура на Гоце Делчев.

Причина за разминаването бе предложението на македонската страна да се чества 7 октомври – денят, в който костите на Гоце Делчев са предадени от комунистическата власт в София на Скопие.

В крайна сметка македонският президент Стево Пендаровски каза, че Гоце Делчев е българин, който се е борил за независима Македония. След това обаче той се върна към предишни македонски тези.

Идва Втората световна война

Миналия месец премиерът Бойко Борисов поиска от Скопие до октомври да бъде изчистена спорната история.

Какви точно резултати комисията може да постигне до октомври обаче е неясно.

Дотогава историците едва ли могат да стигнат до периода на Втората световна война, който се очертава като най-спорен. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #42
    Отговор на коментар #40

    Зaмиcлиx ce и ce ceтиx, „зaщo“ и кaк „cъpбитe уcпяxa дa пpиoбщят“ бългapитe в Мaкeдoния. C клaнe нa вoдaчитe и буднитe, и зapoбвaнe нa уплaшeнитe. Кaктo кoмуниcтитe „пpиoбщиxa“ тукaшнитe. Любчo Нeшкoв зaвчepa гo пpипoмни нa жуpнaлиcткaтa, нaпиpaщa дa гo нaдгoвopи: „Дoкaтo иcтopиятa oт 1945 нe бъдe paзкpитa и клaницaтa в Мaкeдoния нe бъдe paзбpaнa oт xopaтa, вкл. oт бългapитe, кoитo oтивaт в Oxpид и нe знaят, чe пo пътя или тaм, къдeтo cи пpaвят „ceлфи“, oтдoлу ca мacoвитe гpoбoвe нa бългapи, нямa дa paзбepeм кaквo ce e cлучилo“. Вeчe щe ce учи в училищe. Чeтeтe буквapитe нa дeцaтa и внуцитe!

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #41
  3. АлександърНиколов
    #40

    Не разбирам какъв е проблема. Ако корумпираните ни чиновници и политици даваха в разстояние от няколко седмици българско гражданство на македонците а защо не и на албанците от Вардарско без да ги карат да чакат по 4 години и шантажират и изнудват подкупи то по-голямата част от населението там щеше вече да са български граждани. И още не е късно. Иска се само управниците ни да си напънат малко мозъците и да подадът ръка на нашите братя от Вардарско в името на интереса на Отечеството ни и без да се

  4. Обектив
    #39

    Днешното решение е най-правилното! ЕС трябва да отвори вратите си за РСМ, но не и за Коминтерновския антибългарски сърбомакефонизъм ! Това трябва да стане ясно и на американските ни съюзници !

  5. Естествено
    #38

    Не съм изненадан. Щях да се изненадам ако си беше подал оставката. Сещате се кой.

  6. .text
    #37

    Какъв пък "воевода" може да бъде тоя тюфлек? Това е един обикновен парцал, сложен на високо.

  7. Александър Борисов
    #36

    Каракачанов е като тумор в правителството.И никога няма да напусне,освен ако не бъде изритан.

  8. Пеликан
    #35

    Уважаеми господин Борисов, бъдете така добър да защитите историята и интересите на българския народ, който от освобождението му от турско иго до ден днешен бе предаван от своите политици. Най-пресните примери за това са свързани с изключването на част от реакторите на АЕЦ "Козлодуй", както и прибързаното подписване на т.н. Истанбулска конвенция от Вашия външен министър. И какво ще стане с имиджът на България, ако не се съгласим тази територия от Балканите да стане член на ЕС? Нищо няма да стане! Следвайте опита на Виктор Орбан и се поучете от скорошните думи на президента Тръмп за приоритетите за защитата на интересите на нацията.

  9. Bлaдo
    #34

    рЭзидента е постъпил с бОко, както кГб-Эйския патриарх постъпи с рЭзидента... ... позор!

  10. jivka65
    #33

    Бойко май се опитва да замаже положението, след като Каракачанов създаде напрежение...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.