Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каракачанов: Темата за връщането на казармата не е затворена

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Темата за наборната военна служба не е затворена, каза вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов по време на парламентарния контрол в петък.

Връщането на казармата е едно от основните предизборни обещания на "Обединените патриоти", но не среща подкрепата на ГЕРБ.

"Тази тема се налага от само себе си, наблюдавайки събитията около България", каза Каракачанов в отговор на въпрос от депутата Антон Кутев (БСП).

Каракачанов припомни, че предложението за връщане на наборната военна служба бе разгледано и от предходния парламент, но депутатите на БСП не са го подкрепили в пленарна зала.

Според Каракачанов мнението на всички професионални военни е било, че страната ни не е трябвало да бърза с отмяната на наборната служба.

"Темата трябва да се развива, вероятно ще стигнем до там, но не сме готови с конкретните предложения, разчети и т.н.”, обясни военният министър.

Каракачанов припомни, че наборната военна служба съществува в държави като Швеция, Австрия, Швейцария, Гърция, Турция и др. По думите му трябва да бъдат увеличени и часовете по военно обучение в училищата.

"Сега в момента има 5 часа по военна подготовка. Едно учебниче, с 5 урочета – абсолютно теоритични. Ние е смятаме, че тези часове трябва да се увеличат. Дали 15 или 20 е въпрос на разговори с Министерство на образованието”, обясни Каракачанов.

Връщането на казармата е една от основните теми в силно популисткия арсенал на националистите у нас и периодично се лансира през последните няколко години. ВМРО изкара идеята още по време на второто правителство на ГЕРБ, когато "Патриотичният фронт" изготви два проектозакона в тази посока, но те бяха отхвърлени в парламента.

Тогава военното министерство дори изготви анализ, който очаквано показа, че връщането на задължителната казарма в България може да стане много трудно.

Връщането на задължителната военна служба под каквато и да е форма ще изисква значителни финансови и организационни ресурси. Освен това ще трябва да преосмисли наново целия сектор на отбраната.

Наборната казарма беше отменена през 2008 година, като в последните години на съществуването си тя се бе превърнала в истинска агония както за войниците, така и за Министерството на отбраната.

МО нямаше възможност да осигури навременното влизане на всички подлежащи на военна служба. Това доведе до абсурдната ситуация да се търсят връзки за влизане, а не за скатаване от казармата, тъй като определени държавни позиции в сектора за сигурност изискваха отбиване на военната служба.

"Късметлиите" да се доредят до служба пък не получаваха качествена военна подготовка заради липсата на средства за муниции, военна техника и др. За сметка на това прекарваха по-голямата част от службата си в даването на наряди, основно по опазването огромното армейско имущество, останало от времето на соца.

Така наборните войници излизаха от казармата без базови умения и с усещането, че са изгубили няколко месеца от живота.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борислав Дичев
    #5
  2. Борислав Дичев
    #4

    Преди да говори за връщането на задължителната военна служба, господина, който се е захванал да прави поразии на едро, трябва да първо да пита младите хора в България. Освен това как си представя работата по изграждането или възстановяването на военната инфраструтура, която трябва да е с капацитет тройно по-голям /най-малко/, за да поеме поредния контингент новобранци. Ами въоръжението, г-н Каракачанов?! Пак ли ще бъде от времето на Варшавския договор?! Ами логистиката?! Ако искате да направите нещо разумно, по-добре развийте и планирайте ефикасно обучението по военно дело сред младежите - например по два или три месеца годишно, но не формално, колкото да се каже, че се е провело.

  3. Анасонлийски
    #3
  4. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #2
  5. trezwomislesht
    #1

    За да стане ЧОВЕК мъжът трябва да е служил, а жената да е раждала/не със секцио/.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.