Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Карантинен хотел! Защо в Лондон работи, а в София – не?

Институт за анализи и прогнози в туризма предлага държавните почивни станции и бази в България да станат "карантинни"

15 коментара
Карантинен хотел! Защо в Лондон работи, а в София – не?

В бума на Covid -заразата във Великобритания заради циркулиращия там нов вариант на вируса, правителството на Борис Джонсън включва в арсенала си от мерки и карантинния хотел. Звучи повече от познато, защото в предходните месеци за същото заговори у нас и министърът на туризма Марияна Николова. Приликата обаче е само в името, но разликата в изпълнението е значителна.

Защо в Лондон такива хотели ще приемат карантинирани след 15 февруари, а в България не става?

Най-отчетливата червена линия е, че във Великобритания за карантинния хотел ще си плащат ползвателите му, а освен това има строго разписани правила как да функционира.

В България се предлагаше държавата да покрива разноските на карантинирани туристи, а през тях и на хотелиерите. Очаквано и съвсем логично, още в зародиш подобно предложение е спорно и дори порочно, защото веднага поражда съмнения, че схемата ще обслужи определени бизнесмени, приближени до властта. Без отговор виси и въпросът как Брюксел щеше да приеме карантинните хотели у нас, тъй като в този случай ще е налице двойно подпомагане. Държавните пари за карантинирани хем щяха да покриват разходите за настанените в хотели, хем щяха да са източник на доход на хотелиера.

Проверка на Mediapool показа, че е имало идеи как схемата "карантинен хотел" за да се приложи в България, като се избегнат всички тези рискове и подозрения. Оказа се, че още преди месеци Институтът за анализи и прогнози в туризма е предложил на ресорното министерство държавни почивни бази по морето и във вътрешността на страната да се превърнат в карантинни хотели и престоят там да се плаща от туристи или от хора, които са в карантина и не искат да я прекарат в близост до семействата си. Разбира се, за,това е трябвало да се изработи и организация със здравните власти. Идеята обаче до момента стои на трупчета.

Как го правят в Лондон?

До 5 февруари министрите във Великобритания буквално се надпреварваха да резервират над 28 000 стаи, за да могат от средата на месеца да стартирата схемата "карантинен хотел". Британският в. "Дейли Телеграф" писа, че разполага с правителствени документи, отправени към мениджърите на хотелите, с които властите посочват, че те трябва да са в готовност и да могат да посрещнат по 1425 пътници на ден.

Схемата, планирана да продължи поне до края на март, предвижда да осигури карантина на пътници в хотелски стаи за 11 дни (10 нощувки) и ще струва до 800 паунда на човек. Пътниците ще са задължени да направят Covid тест на втория и осмия ден от престоя си и при негативен резултат ще могат да го напуснат хотела. Прелюбопитен детайл е, че правителството на Острова първо ще плати предварително 55 млн. паунда за случването на схемата "карантинен хотел", но след това ще си търси парите обратно от пътниците.

От изтеклия правителствен документ става ясно, че правителството ще постави охрана на всеки етаж, за да гарантира, че карантината се спазва, а от гостите ще се очаква сами да почистват стаите, в които са отседнали. Единствено в края на престоя ще се прави основно почистване в стаята на всеки настанен. Хотелите ще трябва да осигуряват продукти за лична хигиена и пералня, както и три хранения на ден с меню, което не се повтаря - чрез рум сървиз, на цена между £ 50 и £ 80 плюс ДДС.

Към момента карантинните хотели ще се прилагат за британци, връщащи се в родината от 33 държави, включени в т.нар. "червен списък"От страните в ЕС единствено Португалия фигурира в списъка, включително и Азорските острови и Мадейра. Останалите държави са от Африка и Южна Америка, като целта е да се ограничи проникването в Англия на вариантите на вируса, разпространяващи се в Бразилия и Южна Африка. Прави се уточнение, че, ако други държави станат рискови, те ще бъдат добавени в списъка. Изрично изискване е хотелите да са разположени в близост до 10 ключови летища и пристанища във Великобритания, като Хийтроу, Гетуик, Лондон Сити, Бирмингам, Бристол, Манчестър, Единбург, Глазгоу и Абърдийн.

Всички хотели ще бъдат проверени, за да гарантират, че са въведени мерки за еднопосочно движение, предпазни прегради за персонала на рецепцията. Картите, с които ще се отварят стаите, трябва да се дезинфекцират преди и след употреба. Трябва да имат отделни стълбища и асансьори за карантинираните.

Правителствените охранители ще "извършват вътрешни и външни патрули", за да гарантират безопасността на всички и да предотвратят неоторизиран достъп до хотела на външни лица. Те ще трябва да придружават гостите, които излизат навън, за да получат чист въздух или да пушат.

В Българи до 5000 легла, но за сметка на държавата

За разлика от Великобритания, където на края сметката за карантината в хотел трябва да се плати от клиента и вече има много ясни правила как ще се случва карантината, то българското Министерство на туризма бе на мнение, че парите трябва да дойдат от НЗОК. Ведомството убеждаваше, че така на държавата ще излезе двойно по-евтино. Очаквано получи мощен отпор от здравното ведомство.

"Това не са болници, там могат да се настаняват хора, които се притесняват за здравето си в къщи или са контактни и под карантина, или туристи и нямат симптоматика", обясни през ноември м.г. министър Марияна Николова, цитирана на сайта на министерството ѝ.

В съобщението се уточнява, че настанените няма да плащат, като според нормативната база у нас това може да стане през бюджета на НЗОК.

"В момента се правят разчети, но на държавата това настаняване излиза два пъти по-евтино и здравната система не се претоварва" - казват още мотивите на министерство на туризма. Сметката е направена като се сравнява цената за нощ в болница и за нощ в хотел.

Тогава Николова посочи, че след срещи с бранша е станало ясно, че са осигурени около 5000 легла на доброволен принцип и няма да бъдат провеждани конкурси или министерството да определя местата за настаняване.

Здравният министър отхвърли идеята.

"Единственото нещо, което съм направил, е разговорът, който проведохме с вицепремиера Марияна Николова. Тя изрази готовността си, ако леглата в болничната система свършат, т.нар. полеви болници да не бъдат правени в зали, а в хотели. Към настоящия момент нямаме необходимост, нямаме намерение и планове да настаняваме пациенти в хотели", каза лаконично Ангелов.

Източници на Mediapool посочиха, че освен спорния елемент дали Брюксел би допуснал подобно двойно финансиране с държавни пари към карантинирани и хотелиери, нормативно НЗОК не е могла да направи подобно подпомагане, ако не се приемат спешни законови промени, а и принципната позиция на касата е била, че има далеч по-належащи дейности за финансиране.

Проверка на Mediapool показа, че поне за летния и за зимния сезон, всички тези притеснения са могли да отпаднат и в България да се приложи в някаква степен схемата на "карантинен хотел".

"Още миналото лято Институтът за анализи и прогнози в туризма предложи станцията на МС в Слънчев бряг, на МВР в Приморско и на Министерство на отбраната в "Св. Константин и Елена" да станат карантинни хотели и за престоя в тях да си плащат туристите. Идеята обаче така и не бе разгледана", разказа пред Mediapool Румен Драганов, председател на института.

Почивна база на МС - Слънчев бряг

Сега институтът предлага всички държавни почивни станции в страната да станат карантинни хотели.

"Сигурен съм, че лекари, медицински сестри, банкери биха отседнали в такъв карантинен хотел, вместо да рискуват семействата си. Най-малкото, чиновниците получиха 30% увеличение на заплатите и могат да си позволят престой там. Още повече, че държавните станции предлагат най-ниски цени", каза още Драганов.

През миналото лято карантинни хотели е предлагала съседна Гърция, като правителството там е поемало престоя на всички туристи със симптоми. Те обаче са били само за туристи, потенциално заразили се в южната ни съседка.

И ако в момента карантинния хотел изглежда екзотика за България, то най-малкото той ще стане гореща тема за летния сезон, през който отново като в лято 2020 държавата ще се чуди къде да се настаняват туристи със симптоми и кой да плаща за престоя им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #15
    Отговор на коментар #13

    \\\\\\\"Математиката не търпи тъпотии.\\\\\\\" !!!!!!!Точно така. И ако в българия има 100 тъпака(\\\"математици\\\" като теб), а в САЩ има102 тъпака(\\\"математици\\\"), не означава че в САЩ проблема с тъпаците(\\\"математици\\\") е по-голям .

  2. тото
    #14
    Отговор на коментар #12

    Бегай веднага в Танзания там ВИРУС НАМА НЕ ЕИМАЛО И НЕМА ДА ИМА .Там ти е шанса да се утвърдиш като МЕНТОР И ПРОРОК.

  3. orka
    #13
    Отговор на коментар #12

    Ахмака ти отговаря! Не ми интерпретирай числа. Говоря като абсолютна стойност и това е факт. Математиката не търпи тъпотии. Говоря за официални даннни. Какво става в Китай, примерно ми е изключително интересно, но заради цензурата, данни няма. Разбираш ли Чичи!!!

  4. Real ''Mickey''
    #12

    Абе тия КАРАНИННИ БЕЗУМИЯ няма ли да свършат. Или трябва МЕЖДУНАРОДЕН СЪД за творците на тази глобална ШАШМА. П.С, На ахмака ОРКА да отговоря че САЩ по смъртност на милион човека ХИЧ не са на първите места. Освен това мога да предложа ОФИЦИАЛЕН линк за смъртност по години на САЩ(и други държави) за да се види "смъртоносната чума на века" с какво е допринеска за общата годишна смъртност:):)

  5. orka
    #11

    Статията е пълен смях. 1. Да ви имам източника - телеграф! Ми дайте и Сън и дейли мейл. Аман от брекзитърска помия 2. САЩ къде са! Що не са в хотелката програмка? С най-много умрели, ама вън 3. Авторът да си даде малко зор и да поппрочете мненията на британсите хотелиери- щото аз пък чета, че никой не ги е питал дори. Пълен смях

  6. Коментарът е изтрит в 17:32 на 6 февруари 2021 от автора.
    #10
  7. Практик от София
    #9

    "Защо в Лондон работи, а в София – не?"

    Английски парламент функционира от 12 век, а български - от 19-и.
    Лондонското метро отваря 135 години преди софийското.

    Британия си е Британия. Лошото е, че вече от години дишаме праха на Румъния. По всички линии. Включително анти-ковидната. Особено фрапираща е разликата в класациите по медийна свобода. 111 и 48 място.

    ГЕРБ = БКП-1
    Проумяват го все повече и повече хора, дори "полезни идиоти" сред гербаджийската клиентела.

    "Семейство Калинкови" - 12-серийна

  8. Десен бесен
    #8
    Отговор на коментар #2

    Как кой нормален човек може да си купи хотел? Синът на агент Гоце какъв е?

  9. т€еритория на Мики Маус
    #7

    Лошо ли е при частна собственост схеми да обслужват приближени до властта?

  10. velko
    #6

    В РБ няма експерти. Ако има такива, те нямат собствено мнение, което да могат да го отстояват пред властимащите..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.