Председателят на парламента Цвета Караянчева (ГЕРБ) отказа да обясни дали парламентарните групи са съгласни с връщането на свободният достъп на журналистите до депутатите. От началото на септември, когато депутатите се преместиха в сградата на бившия партиен дом, журналистите са изолирани в отделен коридор и нямат достъп до депутати.
На няколко места в сградата са поставени турникети, през които могат да минават само депутати и служители на парламента. Влизането става през различни входове. Всичко това пречи на репортерите да си вършат работата, да задават въпроси и да изискват информация, която в крайна сметка работи в обществен интерес.
С това беше прекъсната 30-годишната традиция журналисти, депутати и посетители на парламента да имат равен достъп до общите помещение в сградата и да могат да говорят свободно.
През последния месец в парламента бяха внесени две подписки срещу ограниченията.
Едната беше от над 60 журналисти, а другата – от над 250 души. Международни журналистически организации изпратиха писмо до премиера и до председателката на парламента с настояване ограниченията да отпаднат. Омбудсманът Диана Ковачева също призова да се върнат старите правила. Това принуди Караянчева в края на миналия месец да се опита да потуши напрежението като щедро предостави на представителите на медиите достъп до дивани, но не и до депутатите.
По-рано в четвъртък от парламентарната трибуна Караянчева обяви, че след двете подписки на журналисти срещу наложените ограничения, направила предложени медиите да имат достъп цялата сграда. Искала решението да бъде обсъдено на председателски съвет, но присъстващите не били готови да говорят от името на групите си, а БСП ги нямало. Караянчева обяви официално и за писмото, което е изпратила до парламентарните групи, за да ги попита какво е мнението им.
Любопитното е, че Караянчева пита парламентарни групи за техните евентуални "съображения за промени и нови предложения", но упорито отказва да се проведе среща със самите представители на медиите, които са засегнатите от ограниченията. Това засилва усещането, че по-важно от свободата на словото е "медийното спокойствие" на самите депутати.
"От другите колеги имам мнение, имам заключение, но от БСП нямам", каза тя пред бТВ. Водещата я попита какво са отговорили от групата на ГЕРБ, а отговорът беше: "Няма да кажа каква е позицията на парламентарните групи, очаквам първо да видя каква е позицията и на БСП. Тогава с гласуване ще взема решение".
Водещата направи още няколко опита да разбере кое мнение преобладава в парламента – да се даде свободен достъп на журналистите или изолацията им да продължи. Караянчева продължи да извинява мълчанието си с това, че иска и социалистите да изкажат мнението си. Те обаче от две седмици бойкотират председателските съвети и не участват в тях. Въпреки това от БСП неколкократно публично повдигнаха въпроса с "изолатора", в който се намират журналистите.
Положението на медиите бе част и от мотивите на опозиция за провалилото се искане за оставката на Караянчева. По тази причина водещата попита председателят на парламента дали тези действия на БСП не могат да се приемат като ясна позиция.
"Не мога да го приема така, искам да го видя черно на бяло, искам да го видя написано, след като не участват на председателският съвет", отговори Караянчева.
Така тя някак успя да обвърже евентуалното решаване на проблема на медиите в парламента с евентуалната бъдеща позиция на БСП – ако такава няма, няма да има и развитие за репортерите.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Депутатите отхвърлиха предложението на БСП и ДПС за оставка на Цвета Караянчева като председател на парламента. Решението бе взето със 126 гласа „за“, а 97 бяха „против“.
„Моята чест не е функция на вашата оценка“, посочи в изказването си пред Народното събрание председателят на парламента Цвета Караянчева по време на дебата.
По думите й депутатите от БСП и ДПС известно време са имитирали цивилизованост, след като записи с гласа на премиера са станали публично достояние.
„Признавам, че имаше моменти, …
когато на самата мен ми се искаше да изчезна. Направо да скоча от някоя канара от Родопите, както и няколко месеца по-рано, когато по мой адрес се изсипаха лъжи след катастрофата, в която пострадах. Трудно е да си жена в политиката, както вероятно добре знаете. Именно защото сме жени, намираме понякога неподозирана сила да продължим“, изтъкна Караянчева. Тя разобличи хода на опозицията с искането на оставката й, като посочи, че целта не е тя, нито поста председател на Народното събрание, а целта на БСП и ДПС е атака срещу законно избраната коалиция от властта.
„Забравяте обаче, че тази власт е спечелена на избори с вота на българските граждани, не с метежи и преврати, не с пазарлъци и принуда, не договорена на тъмно по кулоари, моята чест не е функция на вашата оценка“, коментира от трибуната Караянчева.
Тя отново настоя, че трябва да се прави разлика между институционално говорене и партийно, както и това във „Фейсбук“. Караянчева припомни, че от преместването на депутатите в новата сграда до нея са изпратени две петиции от медиите.
„Реших темата да бъде обсъдена на председателски съвет. 2 октомври свиках извънреден председателски съвет, на който направих предложение да освободим достъпа на медиите до цялата зала. Присъстващите колеги дадоха първоначално мнение. Някои казаха, че отварянето на клуба е достатъчно добро решение, но все пак трябва да се консултират с парламентарните групи“, посочи председателят на парламента. Тя изтъкна, че представител на БСП не е присъствал на този председателски съвет.
„Лично поканих Свиленски и Зарков, за да ги запозная с предложението. Пратих официални писма до всички парламентарни групи с молба за отговор в срок - „Моля, ако имате възражения и нови предложения, свързани с места за достъп и условията на работа на представителите на медиите в НС, да ги изпратите писмено в срок до 8.30 на 7 октомври 2020 г. до началото на председателския съвет“. До момента нямам отговор от групата на БСП. Това мълчаливо съгласие ли е или мълчалив отказ. От залата сме за прозрачността, но тайно се надяваме да не се случи“, разтълкува позицията на БСП Караянчева.
От където изпълзяха - там се върнаха. В Партийния дом. Нищо чудно пак да му сложат една голяма червена петолъчка отгоре. И ПКП Караянчева да обяви, че свялянето на Тодор Живков е било голяма политическа грешка. И пак да благодари на тяхната си милиция, че ги пази от народната любов. Лустрация, съд и затвор!