Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Караянчева питала партиите в парламента какво да прави с журналистите

2 коментара
снимка: Mediapool

Председателят на парламента Цвета Караянчева (ГЕРБ) е попитала парламентарните групи дали искат журналистите да имат достъп до депутатите в бившия Партиен дом, където от началото на септември се водят пленарните заседания.

Миналата седмица тя приканила партиите, ако желаят, да изпратят своите предложения в кратък срок – по-малко от 24 часа след запитването. По неофициална информация никоя от петте парламентарни сили не е отговорила, но БСП и ДПС вече публично заявиха позициите си за пълно отпадане на ограниченията.

Въпросът с мястото на журналистите е бил обсъждан и на два председателски съвета, от които на практика нищо не е последвало.

Да питаш депутатите, но не и журналистите

Любопитното е, че Караянчева пита парламентарни групи за техните евентуални "съображения за промени и нови предложения", но упорито отказва да се проведе среща със самите представители на медиите, които са засегнатите от ограниченията. Това засилва усещането, че по-важно от свободата на словото е "медийното спокойствие" на самите депутати.

В сградата на бившия Партиен дом, журналистите са изолирани в отделен коридор. На няколко места в сградата са поставени турникети, през които могат да минават само депутати и служители на парламента. Влизането става през различни входове. Всичко това пречи на репортерите да изпълняват професионалните си задължения, да задават въпроси и да изискват информация, която в крайна сметка работи в обществен интерес.

В парламента бяха внесени две подписки срещу ограниченията. Едната беше от над 60 журналисти, а другата – от над 250 души. Международни журналистически организации изпратиха писмо до премиера и до председателката на парламента с настояване ограниченията да отпаднат. Омбудсманът Диана Ковачева също призова да се върнат старите правила. Това принуди Караянчева в края на миналия месец да се опита да потуши напрежението като щедро предостави на представителите на медиите достъп до дивани, но не и до депутатите.

Свободата, както я вижда ГЕРБ

В писмото на Караянчева до партиите в НС се обяснява колко свободен достъп бил журналистите сега – имали си собствена "просторна зала", достъп до заседанията на комисиите, до кафенетата и местата за хранене, до клуба на народния представител, до пространството за пресконференции, както и до конферентната зала, която се намира под пленарната зала. Проблемът обаче е в това, което Караянчева е спестила. "Просторната зала" не е толкова просторна спрямо хората които са в нея, няма и вентилация. "Клубът на народния представител" представлява няколко дивана и там депутати няма, на трибунката народни представители се появяват рядко и то когато те самите искат да кажат нещо. Конферентната зала не се ползва.

Да, засега репортерите имат достъп до заседанията на комисиите, които са единственото място, на което може да се срещне депутат без предварителна уговорка.

Караянчева говори и за "свободен контакт с пресслужбите на всички парламентарни групи". Всъщност обаче пиарите често отказват на медиите среща с депутати, а самите народни избраници понякога просто не си вдигат телефона.

Какво мислят партиите за изолацията на журналистите?

БСП и ДПС изразиха позицията си и в мотивите, с които поискаха оставката на Караянчева като председател на парламента:

"Въпреки многократните апели от страна на опозицията, обществените реакции и позиции на заинтересованите страни, нарочната подписка, адресирана лично до нея и подписана от ,много журналисти, г-жа Караянчева не прояви желание да организира условия за диалог с журналистите и да намери подходящо решение. В резултат проблемът допълнително подсилва впечатлението за лошата медийна среда, отбелязан в Доклада относно върховенството на закона в България за 2020г., изготвен от Европейската комисия, и в Резолюцията на Европейския парламент относно принципите на правовата държава и основните права в България, приета на 08.10.2020г".

Парламентарната група на ГЕРБ не вижда проблем със сегашното положение, в което журналистите могат да получават предимно информация по теми, по които партията иска да говори. Депутати от ВМРО неофициално казват, че нямат проблем журналистите да бъдат освободени от сегашната изолация, но НФСБ е на друго мнение. Така парламентарната група на "Обединени патриоти" няма как да излезе с обща позиция по въпроса, но изглежда и няма желание да го прави. От "Воля" не са изказвали позицията си по темата, но депутатите на Марешки често подкрепят ГЕРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lz2gkk
    #2

    Много ми е интересен този афинитет към Партийния дом, нещо по наследство ли е заложено в кръвта им, друго ли е.

  2. .text
    #1

    Това дето е в парлаента е една администрация на олигархията. Дупетатите са едни чиновници назначени от олигархията да подпечатват законите които им се подават. Сега тези чиновници, добили нова наглост искат да се виждат издигнати в обществото и започват да изграждат протоколи с които да се отделят в тяхна си каста - тази на "издигнатите".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.