Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Карел Де Гухт се обяви против идеята за "климатични мита" и атакува Пекин за юана

2 коментара
Карел Де Гухт се обяви против идеята за "климатични мита" и атакува Пекин за юана
Подценената китайска валута е "сериозен проблем" за ЕС, заяви белгийският кандидат за еврокомисар Карел де Гухт, който трябва да поеме ресора "Търговия". По време на изслушването от комисия на Европейския парламент във вторник той зае категорична позиция по още един въпрос, обявявайки се против въвеждането на т.нар. климатично мито за стоки, идващи от страни, които нямат ограничения за емисиите от въглероден двуокис.

По повод настояването на някои европейски страни начело с Франция за въвеждане на такова мито върху стоки, произведени в страни извън ЕС, които имат по-ниски екостандарти, Де Гухт заяви, че подобна мярка заплашва да доведе до международна търговска война.

Франция смята, че без такива мита много европейски производители ще бъдат изкушени да прехвърлят бизнеса си извън ЕС и така ще пострада работният пазар. Де Гухт, който, ако бъде одобрен, ще бъде отговорен за търговските отношения на ЕС с трети страни, обаче коментира, че вместо търговски бариери е по-добре да се работи за глобални мерки, приети от Световната търговска организация (СТО).

Не смятам, че това е правилен подход, това е нещо, което ще доведе до редица практически проблеми, заяви белгийският либерал на въпрос за "климатичните мита".

В същото време евродепутатите, които отдават голямо значение на мерките за опазване на околната среда, вероятно ще са доволни от силната подкрепа на Де Гухт за отпадане на тарифите върху екосъоръжения като вятърни турбини и соларни панели.

По отношение на Китай той застъпи мнението на ЕС, че страната трябва да спре изкуственото понижение на юана, за да се подпомогне балансирането на световната търговия.

Нови данни за 2009 г., разпространени в неделя от китайските митнически власти, показват, че Китай е на път да изпревари Германия като най-голям износител в света.

Де Гухт, който е бивш външен министър на страната си и настоящ еврокомисар по въпросите на развитието и хуманитарната помощ, освен това подкрепи приемането на Русия в СТО. Той обаче уточни, че много неща зависят от Русия и от това дали тя ще се присъедини към СТО сама или в рамките на Митническия съюз с Беларус и Казахстан.

Де Гухт не бе оптимист за приключването на преговорите от Доха, които са свързани със СТО. По думите му процесът надали ще завърши тази година, по-реалистично е това да стане до края на 2011 г.

Въпросите на евродепутатите засегнаха и друга чувствителна тема - тази за търговските отношения на ЕС с Китай. Де Гухт призова Пекин да спре с изкуственото понижаване на юана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 4i4i
    #2

    da se iznese da jivee v komunisti4eski Kitai!Stom si registriran vav EU - 95% ot proizvodstvoto v EU...

  2. Де Гухт
    #1

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.