Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Карл Билдт: ЕК може да ограничи монопола на “Газпром”

32 коментара
Карл Билдт: ЕК може да ограничи монопола на “Газпром”
Европейската комисия (ЕК) има право да ограничи “все по-монополистичните” действия на “Газпром”, ако те нарушават законодателството на ЕС, заяви външният министър на Швеция Карл Билдт.

“Комисията доказа, че може да използва (своите пълномощия по отношение на монополистите) в случаите с Microsoft и General Electric и ако се наложи, тя може да ги използва по отношение на “Газпром”, каза Билдт.

Най-сериозната санкция, която могат да наложат антимонополните органи на ЕС, е забрана върху дейността на компанията в ЕС.

“Газпром”, който е сред основните доставчици на газ в Европа, изправи на нокти страните от съюза в началото на т.г., когато заради спор за цените преустанови доставките на газ за Украйна, което предизвика намаляване на подаваните количества за европейски държави. Руският монополист също така заплаши, че може да намери нови потребители на газ, ако европейските страни блокират опитите му за разширяване на операциите в Европа.

”Газпром” се стреми да увеличи своето присъствие на европейския пазар на дистрибуция на нефтопродукти. Във вторник руската компания подписа договор с френската Gaz de France за продължаване на дългосрочните договори за доставка на 12 млрд. куб. метра руски газ във Франция до 2030 г.

На въпрос дали Москва използва енергоресурсите си за контрол над Европа, Карл Билдт каза, че Москва определено разглежда енергетиката като важен елемент на своето международно положение, предаде Ройтерс.

“Те вече не са военна свръхсила, каквато бяха по-рано...но остават значима държава от гледна точка на енергийните ресурси, природният газ на първо място”, заяви шведският външен министър.

“Те използват много монополистичен подход към разработката на газовите си ресурси и има тенденции този подход да бъде изнесен отвъд пределите на Русия. Това противоречи на принципите на ЕС”, заяви Карл Билдт.

Той допълни, че през януари ЕК трябва да публикува предложение за обща енергийна политика на Евросъюза, в което той се надява да бъде изтъкната необходимостта от открити, конкурентни и прозрачни енергопазари.

Изявлението на Карл Билдт по отношение на “Газпром” става седмици след острите критики, отправени към него от страна на шведските медии и опозицията, че е смекчил позицията си към Русия след като е станал акционер в руската компания Vostok Nafta, която е инвеститор в “Газпром”.

Билдт, който е консерватор, бе министър-председател на Швеция в периода 1991-1994 г. и дългогодишен парламентарист.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #34

    I kak stava tova?

  2. bg
    #32

    Rusia zaviseshe ot evropeiski gaz,evropeiskite al4ni materialisti shteha da sa 16-17pati po-brutalni iznudva4i kam Rusia

  3. мужик
    #31

    трябва да възстановят могучеството си!

  4. Rezon
    #30

    Алжирският газ вече е на Газпром. Още едно газонаходище в Либия неотдавна също стана негова собственост. В Иран скоро ще е факт алиансът им с Газпром. Не случайно Газ де Франс клекна и предаде на Газпром част от пазара си във Франция. 70% от пазара в Германия вече е на Газпром, както и 92% от пазара във Австрия.Така,че слезте на земята,Господа!А вие тук плюете по нашите политици!Западна Европа не може да се справи,та ние ли?

  5. Хага
    #28

    Като начало ще съдим Румен Овчарев.

  6. Европа
    #27

    През 1980те години СССРето беше раздрънкало газовото оръжие и постигна... среден пръст

  7. abe...
    #26

    неискат да не продават. Микрософт са се наложили с удобство и качество (в този ред), та нямат реална алтернатива, а Газпром иска да купува и така да стане монополист. Просто нетрябва да продават и тва е.

  8. A
    #25

    Dragaklewski dupedawec si s robska dushica. To ewropa shte si nmameri - ne beri grija. Towa deto go opitaha rusnacite prez studenata wojna samo pomognma ne evropa da se razwie ikonomicheski a te zatanaha.I po wremeto na Brejnew i sega samo energoresursi prodawat. KAde im e razwitieto?Kakwa e razlikata mejdu tria i arabskite strani - ili mechtata ti za jowot e blizkia iztok? Moje bi inak niama da zashtitawash taka iarostno ruskata kauza perduta. Rusia shte si ostane surowinen pridak na sweta i s razwitieto na tehnologiite postepenno shte zapada izpadajki w krotak alkoholizam.

  9. ppx
    #24

    Ако САЩ И ЕС БЯХА ДАЛИ МНОГО ПАРИ ЗА ОТКРИВАНЕ НА НОВА ЕНЕРГИЯ, КАКВАТО СЪМ УБЕДЕНА , ЧЕ ИМА ЩЯХА ДА КАПИТУЛИРАТ И АРАБИТЕ И РУСИЯ, И НЯМАШЕ ДА ИМА НУЖДА ДА ВОДЯТ ВОЙНА.

  10. НОВЕ
    #23

    Русия покрива около 30% от нуждите на Европа от газ и нефт. Русия плаши с това, че ще ориентира износа си за Китай. Да го ориентира. Само, че това може да стане ако:китай се съгласява да купува по тези цени, и кой ще плати милиардите за построяване на газопроводите през цял Сибир до центъра на Китай и за колко години. Това са приказки за консумация на комуноидите,които да венцехвалят "икономическата" мощ на Русия. Нали плашеха-"не щем ви месото, дори и българското свинско". Да си ядат овчето. Но

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.