От догодина специалистите от извънболничната помощ да получават по 9.50 лева за преглед, предлагат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), се казва в съобщение от пресцентъра на касата, разпространено в понеделник. Това е един от заложените параметри в проектобюджета на касата.
В момента първичните прегледи струват 12 лева на НЗОК, а за вторичните, профилактичните и диспансерните касата плаща по 5.90 лева. Промяната ще доведе до по-добро лечение на хронично болните, както и до прекратяване на практиката болните да бъдат връщани за допълнителни направления, посочват от касата.
Цената на профилактичните прегледи също скача – от 3.50 на 4 лева.
Предвижда се от следващата година лекарите да не могат да сключват договори с повече от две лечебни заведения. Целта е да се преустанови практиката лекарите да работят на няколко места едновременно и да не бъдат в кабинета си в работно време, когато ги потърси пациент.
Очаква се тази мярка да доведе до намаляване броя на специалистите, а това от своя страна да увеличи месечните доходи - средно над 1000 лева, с 5-7%.
Личните лекари да сключват договор със спешните портали, ако не могат да предложат 24-часова неотложна помощ на пациентите си, настояват от касата. Общопрактикуващите лекари, които продължават да оказват тази медицинска дейност, ще получат 5-10% по-високи възнаграждения.
От НЗОК заявяват още, че за 2007 година не се предвижда намаляване нито на цени, нито на обеми на медицинска дейност в сравнение с 2006 година. През миналата седмица от Българския лекарски съюз (БЛС) предвидиха криза в здравеопазването заради ограничени лимити в цените и медицинската дейност на лечебните заведения и заплашиха с протести, ако преговорите не продължат.
Като част от републиканския бюджет разчетите за разходите на НЗОК за 2007 година бяха одобрени от депутатите на първо четене в четвъртък.
Приемането на бюджета на касата само с предложения за цените и обемите на клиничните пътеки на НЗОК, предизвика спор между НЗОК и БЛС и се превърна в поредния повод за забавяне на и без това не особено резултатните преговори по Националния рамков договор за следващата година.
Съсловната организация на лекарите не успя да внесе свой проект за обемите и цените на клиничните пътеки навреме с аргумента, че касата е представила своя бюджет твърде късно.
По време на преговорите в понеделник двете организации отново не се разбраха. От БЛС алармираха, че касата отказва да преговаря преди бюджетът да бъде разгледан от парламентарната комисия по здравеопазване, а НЗОК за пореден път декларира желание за преговори.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент