Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каспийската енергийна политика е тотално объркана

15 коментара
Каспийската енергийна политика е тотално объркана

Лидерите на каспийските страни искат оферти за своя газ, но вместо това Европейският съюз провежда серия от взаимно конкуриращи се енергийни конференции.

Европейският проект за изграждането на южен газов коридор за доставка на каспийски газ за европейските потребители е на ръба на провала. Отчасти заради това, че Турция е станала голяма пречка за изграждането на газопровода "Набуко" и отчасти заради неясния европейски отговор.

Вместо равноправно участие в "Набуко", Турция иска да използва географската си позиция и да се превърне в газов доставчик за Европа на високи цени.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган се надява страната му да купува азерски газ евтино и да го препродава на надута цена на Европа. Това обаче няма да повиши енергийната сигурност на Европа и ще измъкне печалба от каспийските страни.

Азербайджан няма особено влияние спрямо Турция, тъй като разчита на нея за политическа подкрепа и подкрепа за сигурността. Така че Баку се надява на Брюксел да се справи с Анкара. Но Европа не успява и причина за това не са усилията на Русия да създаде конкурентния газопровод "Южен поток", който европейците са готови да приемат.

В действителност Европа може да научи нещо от Русия и Иран. Сегашният и бившият руски президенти посетиха лично Каспийския регион и всеки път слагаха оферта на масата. Само преди няколко седмици иранците направиха същото – изпратиха свой високопоставен представител в Азербайджан с оферта.

В същото време Европа организира една след друга енергийни конференции. Първо се състоя конференция за "Набуко" в Будапеща, организирана от унгарското правителство през януари. В края на април пък България ще организира енергиен форум, който е само седмица преди първата среща ЕС - Каспийски регион, която чешкото председателство на Европейския съюз организира в Прага на 7 май.

Това обърква Баку и Ашхабад и дразни компаниите, които работят в каспийския регион и финансират проучванията и добива на газ.

Онова, което те искат, е някой да пътува в региона с оферта за покупка на азерски и туркменски газ. Нито един висш европейски представител, да не говорим за президент, не е правил това.

Чешкият премиер Мирек Тополанек, чиято страна в момента е ротационен председател на ЕС, беше в Каспийския регион в средата на февруари, за да получи уверение, че срещата ЕС – Каспийски регион в Прага ще бъде удостоена с президентско присъствие. Но той трябваше да посети Турция преди това, за да получи потвърждение, че и Ердоган ще е на енергийната среща. Без него перспективите за сериозен напредък са нищожни. Именно неговото отсъствие беше причина за безрезултатността на конференцията в Будапеща.

Тополанек все още има шансове да осигури присъствието на Ердоган, но ако България притиска с планираната от нея конференция през април, става безсмислено ЕС да прави среща през май: - в дневния ред няма да има нови теми и никой няма да дойде.

Проблемът на Европа е, че се правят твърде много сметки, много се говори, а малко се действа. Затова и френското председателството на Никола Саркози беше като глътка свеж въздух за европейците. Решенията на Саркози и скоростта, с която ги взимаше, не допадаха винаги на всички, но поне бяха от глобално значение и отговориха на финансовата криза навременно през шестте месеца, в които френският президент беше начело на ЕС.

Една проактивна Европа може да бъде енергиен партньор със страните от Каспийския регион. Една вътрешно объркана Европа и обсебена само от инициативи не може да бъде нищо повече от организатор на конференции.

София не се нуждае от своя енергийна среща, за да се почувства част от европейското решение за доставка на енергия. Много по-добре би било, ако България отмени конференцията през април и вместо това изпрати на всеки покана за срещата ЕС - Каспийски регион в Прага.

*Авторът е основател на Института за стратегически изследвания

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    За първи път български Министър-Председател участва в преговори за Набуко! А въпросът за България е на живот и смърт! Дори без собствен добив, Набуко дава шанс за ДВОЙНО НАМАЛЕНИЕ цената на газа! Борисов единствен осъзна това и работи за този приоритет! Преди него за Станишко приоритет бе да виси и скимти пред вратата на Путин, който даже не го и прие!!!Много хора не си дават сметка и не се замислят какво е това ДВОЙНО НАМАЛЕНИЕ цената на газа. Да поясня-това означава 40% ПОЕВТИНЯВАНЕ НА ПАРНОТО и 30% ПОЕВТИНЯВАНЕ НА ТОКА! ТОВА ОЗНАЧАВА ЗА ВСЕКИ ЕДИН ОТ НАС ДВОЙНОТО НАМАЛЕНИЕ ЦЕНАТА НА ГАЗА!!!

  2. Анонимен
    #14

    НОРМАЛНИ ЛИ СТЕ ТОВА ВЕЧЕ ГО ПУСКАХТЕ, ТИКВИ! ПЛЮС че е пълен ташак като анализ

  3. boby1945
    #14

    .. смотаняци, по далече от продажба на кебачета на панаир не ви стига акъла!!

  4. С.Димитров
    #13

    КОЕ СПЪВАШЕ ДО СЕГА РЕАЛИЗАЦИЯТА НА НАБУКО ?Част 1 По начало проектът бе американски. Американски фонд за инвестиции бе отпуснал на малък «щаб» 2 млн. долара , за да направи предварителни проучвания за целесъобразността на проекта и неговата вероятна ефективност. Парите бяха изразходвани за консултации и срещи. Такива срещи координатора за България направи с екс.-президента Желев, министъра на МРРБ- Паскалев, бизнесмени. Работата на този координатор бе твърде съмнителна, наверно е търсил само

  5. С.Димитров
    #11

    Не заявени количества газ за потребление от отделните страни , през които минава тръбата. Заявената , според някои , висока квота за ползване от Турция-около 15 % от общото количество. Поставено условие / наверно –«ако мине» / от Турция да не бъде транзитьор, а да изкупува газта на входа и да я продава на изхода на тръбата на нейна територия. Освен това Турция може да го ползва като коз за приемането и в ЕС. Наличие на още два алтернативни проекта –«Южен поток» и «Източен експрес»/ Т. .Г.И /. Русия

  6. С.Димитров
    #10

    Неуредените отношения САЩ-Иран и ЕС-Иран допринасят за дестабилизиране на обстановката в региона. Напрежението между Запада и Иран по иранската ядрена програма умело се използват от Русия за натиск върху Иран и съгласуване на енергийните доставки между двете страни. Известно е за опитът им да направят газов ОПЕК. Освен това, САЩ и Германия не са съгласни да се купува иранска газ, тъй като това щяло да доведе до директно финансиране на иранската ядрена програма.Затова и тези две страни не

  7. Мунчо
    #9

    Този С.Д. да си гледа работата. Като много разбира да го търсят за консултант, а не да се изявява по форумите.

  8. do Kochinata
    #8

    Брато руснаците нямаме още вечнен газ много е модерно за нас - таке че не се приема, понял ? Те за това драпаме тръби и пак тръби и Южни потоци

  9. Вели
    #7

    България не е Троянски кон, България е ТРОЯНСКОТО МАГАРЕ на Русия в ЕС!!!!

  10. чичо ви
    #6

    България е не само енергиен център на Европа , ни и транспортен тигър - съгласно днешната преса. След някоя и друга година ще бъдем и електрическа маатрьошка, а след това радиоактивна мацка. Накрая всички ще се отправим към зоологическата градина, където тлъсти европейци ще ни хранят с двойно промити овесени ядки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.