Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Катастрофа за Румъния и обичайни критики за България

39 коментара
Катастрофа за Румъния и обичайни критики за България

"Катастрофа за Румъния и обичайни критики за България", гласи краткият коментар на шефа на базираната в Букурещ Правна програма на фондация "Конрад Аденауер" Торстен Гайслер за съдържанието на последните мониторингови доклади на ЕК за състоянието на румънското и българското правосъдие.

Равносметките за реформите в правосъдието и напредъка в борбата с корупцията и организираната престъпност в България и в Румъния водят до един и същ извод. А той е, че петте години европейско членство са се оказали недостатъчни, за да се запълнят големите дефицити в упражняването на върховенството на закона и в правоприлагането в двете балкански държави.

"Сиамските близнаци" на Балканите

Деветдесет и шест процента от анкетираните граждани и в България, и в Румъния сочат корупцията като най-тежкия проблем пред развитието на своите страни. Още по-страшна обаче е една друга, обща и за двете държави социологическа статистика. Тя сочи, че две трети както от българите, така и от румънците смятат, че от присъединяването на страните им към ЕС насам не е постигнат какъвто и да било напредък в съдебните реформи и в противодействието срещу корупцията и мафията. Според Торстен Гайслер чувствителната разлика в тона на ЕК в петгодишния отчет на изпълнението на ангажиментите на София и Букурещ по механизма за сътрудничество и контрол идва като отзвук от острата политическа криза в Румъния. "Предишните три доклада на Еврокомисията за Румъния бяха по-добри от тези за България, но последните събития в Букурещ поставят остро въпроса доколко въобще може да се говори за респект към върховенството на закона от страна на самото правителство", изтъква германският правист.

Според него България излиза пред Румъния в оценките на Еврокомисията за темпа и посоката на съдебните реформи. За това говорят и оповестените в Брюксел дати за следващите мониторингови доклади – Румъния ще бъде оценена още през декември тази година, докато следващият доклад за България трябва да излезе едва в края на 2013-та година. "Причина за тази новопоявила се разлика в доверието към двете съседки се крие в сериозните съмнения и тревоги за цялостното развитие на ситуацията в Румъния и заради нарушаването на основополагащи принципи на европейското право в тази страна. Несъвместими с тях са атаките срещу румънския Конституционен съд и националния омбудсман", пояснява Гайслер. "Така погледнати, сравненията между България и Румъния определено са в полза на България, констатациите, за която звучат и по-оптимистично, особено в частта за политическата воля на София да се справи с проблемите. И в Брюксел определено очакват към края на 2013-та година страната да успее да достигне целите, заложени в механизма за сътрудничество и развитие", пояснява Гайслер. Ако това стане, ще отпаднат и основанията за мониторинг върху българското правосъдие.

Рибата се вмирисва откъм главата

Според шефа на правната програма на фондация "Аденауер" най-тежки критики в докладите отнасят висшите съдебни съвети в София и Букурещ заради цялостната си дейност и заради непрозрачността при избора на техните членове. И за двете страни се отчита намаляване на дефицита от качествени закони, като в случая основният проблем не е законотворчеството, а прилагането на волята на законодателя в правораздаването – от разследването и разглеждането на делата в съдебната зала до изпълнението на съдебните решения. Експертите на Еврокомисията откриват при наказателните дела много висок процент на оправдателните присъди или на присъди, с които се определят наказания под минимума. Преди пет години в Румъния дялът на оправдателните присъди в решенията на съдилищата е бил 75 на сто, а понастоящем е спаднал на 60 на сто."В случай, че в двете държави изобщо се е стигало до присъди по делата за корупция, наказанията са били много меки и не са съответствали на нанесените от това социално зло вреди", отбелязва в коментара си германският правист.

Организираната престъпност – български специалитет?

"Организираната престъпност е отбелязана като отличителна особеност за България, но справянето с нея е предизвикателство и пред България, и пред Румъния", смята Гайслер. Това социално зло несъмнено има връзка с отчетените и в двете държави високи равнища на разпространение на висшата политическа корупция, със злоупотребите с публични средства и европейски фондове, както и с далаверите около обществените поръчки. "Положителен елемент в българската стратегия за борба с корупцията е създаването на аналитичния център Боркор. Но той все още не работи активно. Все пак България е на път да постигне европейските критерии за правосъдие, докато Румъния пропуска шанса си да направи", резюмира юлските мониторингови доклади шефът на Правната програма на фондация "Аденауер" Торстен Гайслер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #39

    До 30.Какъв тук космополит!Типично парвеню!

  2. Анонимен
    #38

    Черничкия споделя: Когато ланците говорят, европейците да мълчат!

  3. Анонимен
    #37

    Обзалагам се, че докладът на ЕК е пропуснал трагедията в Катуница и трагичното й развитие. Имам предвид под трагично развитие не палежите, а закрилата на убийците, която им оказа... вътрешният министър.

  4. Анонимен
    #36

    На Румъния,оценка-слаб (2). За България-(2 ). Правителства от калпазани!

  5. Анонимен
    #35

    Ако някой беше казал на българите преди 9.9.44,че един ден "Организираната престъпност ще бъде отличителна особеност" на нацията,те щяха да го помислят за луд. Вижте какво направиха от нас Русия с помоща на нейните еничари,комунистите!

  6. Анонимен
    #34

    Има една Основна разлика - в Румъния няма организирана престъпност, румънците са националисти и патриоти.У нас има анти-българи без принадлеждност към нацията, а против нея

  7. Анонимен
    #33

    Така е но не виждам особена разлика между корупцията на двете правителства. Нашето го знам че е за боклука а подозирам че и на северната ти съседка е също за там. При нас Бойко Борисов все повтаря, че тои няма вина и посочва най различни виновници, без да спомене истинските -ИЗБИРАТЕЛИТЕ- така че внимание на предстоящите избори.

  8. Анонимен
    #32

    15 - Много точно !!!

  9. Анонимен
    #31

    Уважаеми Космополит,
    Ханс Зайдел не е либерална фондация, а е свързана с ХСС в Бавария и тя действаше в началния етап на легитимацията на Герб. На един по-късен етап към нея се присъедини и фондация Аденауер. Колкото до "полуграмотните тъпаци" от българския бизнес, това се отнася най-вече до неговите крупни представители у нас,които БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ са свързани с червената номенклатура и ДС и се захранват периодично от държавата и от организираната ОТ ТЯХ престъпност и които са качили поредната си

  10. Космополит
    #30

    Ходихме с жена ми да гледаме едно сборище на китове, цял ден се мотахме насам-натам, а тук още се дрънкат за глупости. Не бих се връщал на въпросa, но не мога да търпя неистини. Не християндемократическата фондация Аденауер, а либералната Ханс Зайдел подпомагаше ГЕРБ. И двете са чисто немски и нямат никаква връзка отвъд океана. Но ако няма американска връзка комунистическата теория не сработва. Затова по-добре да се излъже и пасиансът излиза. Втора лъжа- Това правителство убивало бизнеса. Как точно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.