Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Катастрофата в Япония: Допустима ли е принудата към героизъм?

21 коментара

На разрушените японски реактори работи последната група доброволци, които почти със сигурност ще пожертват живота си. Може ли либерално-демократичното общество да принуди гражданите си към героизъм, пита Йенс Кристиян Рабе в статия, публикувана в немския вестник "Зюддойче цайтунг."

Изглежда, че в Япония се налага да се жертва живота на едни, за да се запази живота на други. С други думи, за да продължи охлаждането на повредения реактор, доколкото това е възможно, трябват хора, които да бъдат подложени на облъчване, нанасящо тежки поражения върху човешкия организъм.

Но Япония не е авторитарна държава. Скоро след като през 1986 г. стана катастрофата в Чернобил, съветското ръководство изпрати там хиляди млади войници, така наречените ликвидатори. Японското правителство обаче няма такава възможност.

Подобен род морално-етични проблеми до известна степен се поставят с различна сила на убедителност и се разрешават в знаменитите холивудски филми "Денят на независимостта", "Армагедон" и "Гран Торино".

В обществено-политическа система, в която на отделната личност се налага да отстоява интересите си в сблъсък с обществото, както повсеместно и непрекъснато става в съвременния свят на информационен капитализъм, солидарността е доста съмнително достойнство, коментира авторът.

В условията на либерална демокрация чувството на дълг към собствената страна, към обществото или държавата ти не е иманентно за дадената система. И в никой случай не е задължение. За щастие.

Атомна катастрофа обаче, подобна на сегашната в Япония, вероятно е най-голямото нещастие в историята на постгероичното общество – както от екологична, така и от политическа гледна точка.

Освобождаването от принуда към героизъм е едно от най-парадоксалните завоевания в историята на човечеството.

Доминиращата в днешното общество на либерална демокрация представа, дори догма, е, че човешкият живот в никакъв случай не трябва да става средство за постигане на целта. Може би затова политиците толкова неохотно нарекоха операциите в Ирак и Афганистан "войни". Защото всеки знае, че войни без загинали няма. Но когато се използват хора за охлаждане на реактора на АЕЦ "Фокушима-1", където вероятността да загинат е толкова голяма, този проблем става още по-наболял, заключва Йенс Кристиян Рабе в статията си в "Зюддойче цайтунг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. chitatel
    #21
  2. chitatel
    #20
  3. баба ванка
    #19
  4. the italian dog
    #18
  5. кибик
    #17
  6. Бърдоквата
    #16
  7. Бърдоквата
    #15
  8. Gen. Augusto Pinochet
    #14
  9. Що за глупост:
    #13
  10. Дедо Тошо
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.