Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Като непостоянен член на Съвета за сигурност Германия ще работи активно за реформи в ООН

1 коментар
Ангела Меркел изрази задоволство от избирането на Германия за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН. За нас е чест, но преди всичко дълг да допринесем за повече сигурност и уреждане на конфликтите по света, подчерта тя след завръщането си от посещение в Румъния. Като непостоянни членове за двегодишен срок бяха избрани също Португалия, Индия, Колумбия и Южна Африка.

Като непостоянен член на Съвета Германия ще работи за напредъка в реформирането му - очакване, които мнозина по света споделят, добави Меркел.

Португалският президент Анибал Каваку Силва определи избирането на страната му за непостоянен член на Съвета като голям успех на португалската дипломация.

Колумбия възнамерява да лансира в Съвета за сигурност проблема за борбата с наркотрафика и тероризма. Президентът Хуан Мануел Сантос отбеляза, че избирането на Колумбия е много важен резултат за страната и признание за значението ѝ в района.

15-членният Съвет за сигурност е сред най-важните органи в ООН, отговорен за поддържането на мира и сигурността в света. САЩ, Великобритания, Франция, Китай и Русия са петте постоянни членки на Съвета.

Всяка година пет от непостоянните страни членки на Съвета излизат от състава му, след като изкарат мандат от две години, а други страни се състезават за попълване на местата. Кандидатите се избират на регионален принцип и основната конкуренция е между западните съюзници, отбелязва ББС.

Германия спечи мястото си още на първия тур от гласуването, а Португалия на втория тур, след като Канада се оттегли от надпреварата. Индия, Южна Африка и Колумбия си осигуриха местата в Съвета без конкуренция.

Почти невъзможно е непостоянните страни членки да блокират решения, за които петте постоянни са постигнали съгласие, но те могат да блокират решения, за които се изисква консенсус и могат да влияят върху динамиката на взаимоотношенията между петте постоянни членки на Съвета. Един от плановете на реформиране на институциите на ООН предвижда разширяване на състава на постоянните страни членки. За такова право претендират Бразилия, Германия, Индия и Япония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Патриот
    #1

    Кое дава право на САЩ, Великобритания, Франция, Китай и Русия да са постоянни членки на ООН? Втората световна война отдавна приключи. Освен това в Русия и Китай не се спазват никакви човешки права, в това число не се спазва Всеобщата харта за правата на човека. Как може две жестоки диктатури, унищожили физически милиони свои (а и не само свои) граждани, да са постоянни членки на съвета за сигурност на ООН? Кое дава право на всички тези държави да се считат за "богоизбрани"? Егати света, в който живеем

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.