Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кацарчев: Аптекарите не са наясно с ДДС

0 коментара

Аптеките затварят, защото не са наясно със закона за ДДС, констатира днес зам.финансовият министър Атанас Кацарчев. Той е първият висш държавен чиновник, който след Нова година официално коментира хаоса в изчисляването на данък добавена стойност върху лекарствата и затварянето на повече от половината аптеки в България.

Проблемът, според заместникът на Милен Велчев, бил в "неразбирането на закона за ДДС, тъй като досега тези търговци не са имали взимане-даване с него и най-вероятно не са наясно с механизмите му".

Търговците са очаквали, че промяната на закона няма да влезе в сила веднага и за това не били готови с изчисленията, подозира Кацарчев. Той обаче не коментира, че постановлението на правителството по този повод беше обнародвано едва два дни преди ефективното въвеждане на ДДС.

От 1 януари 2002 г. българските и вносните медикаменти се облагат с 20 % ДДС. На 29 декември беше обнародвано правителствено постановление, с което се обявяват пределни цени на всичките 10 хил. лекарства, които се продават в страната. Нормално е цените да бъдат публикувани в Интернет, защото няма специално изискване в закона това да стане в Държавен вестник, смята Атанас Кацарчев.

Вчера фармацевти и търговци обявиха, че са принудени да продават на загуба, защото се явява разлика между пределните и крайните цени на медикаментите. По техни изчисления реалното увеличение на българските и вносните лекарства е между 39 и 43 на сто.

Не може данъкът да е 20 %, а цените да скочат с 40 на сто, тъй като данъкът е възстановяем, контрира днес зам. министърът на финансите. По изчисления на министерството реалното увеличение на илачите е до 9 на сто. Не става въпрос за двойно сумиране на 20 %, които начисляват и търговецът на едро, и този на дребно, обясни заместникът на Милен Велчев, тъй като при продажбата на стока с начислен ДДС търговецът има право да си възстанови внесеният данък под формата на данъчен кредит от бюджета.

Върху чуждите лекарства, внесени до 31.12.2001, няма да начислява ДДС. Така вносителите, които представляват и голяма част от търговците на едро, няма да продават старите количества медикаменти на цени с включен данък.

Вносителите и търговците ще включват 20-процентен данък върху цените на внесените след 1 януари т.г. лекарства. Налогът ще бъде възстановен, а вносителят или търговеца на едро ще начисли данъка към търговеца на дребно. Ако аптеката е регистрирана по ДДС, тя също ще начислява налога, но за сметка на това има право да си го върне под формата на данъчен кредит.

Ако търговецът на дребно не е регистриран по ДДС, той няма право да начислява данък върху цената за крайния потребител. Това се отнася за 80 на сто от аптеките в България.

Атанас Кацарчев даде следния пример: ако дадено лекарство е с начална цена 1 лв., търговецът на едро начислява ДДС в размер на 20 ст. Аптекарят го купува на тази цена, но тъй като не е регистриран по ДДС, формира нова цена, съгласно търговската надценка, за да "избие" платеното ДДС.

Така според изчисленията на МФ реално цената се покачва само с добавената стойност, която в повечето случаи е стойността на труда, който търговецът влага, за да препродаде стоката.

На практика се получава, че нерегистрираните аптеки ще трябва да се договарят със складовете на едро за цените на лекарствата. При всички положения, тъй като нямат право на данъчен кредит, търговците на дребно ще бъдат принудени да продават с по-малка надценка.

Крайната цена, независимо дали аптеката е регистрирана или не, се движи в едни и същи граници и те зависят от договарянето между търговците - въпреки че многократно повтори тази схема, Кацарчев не поясни какво става с малките квартални аптеки, които ще трябва да продават лекарствата на минимална печалба.

"Аз май не обяснявам добре. Това е доста сложен данък и на мен ми е трудно да ви го обясня, защото не мога да намеря най-простите думи, с които да го направя", заяви пред журналистите дам.финансовият министър, дипломиран инженер.

По думите му е имало страшни дискусии за въвеждането на ДДС върху хляба, електроенергията и вестниците, но досега никой не е фалирал.

Кацарчев не се ангажира да коментира какво ще предприеме оттук нататък финансовото ведомство, след като днес браншовите организации на търговците и фармацевтите поискаха от Върховния административен съд да отмени наредбата за пределните цени на медикаментите.

Цените за крайните потребители са изчислени от здравното и финансовото министерство на база на заявени от производителите и вносителите базисни цени, обясни Атанас Кацарчев.

Той бе категоричен, че увеличението на пределните цени, предложено от МЗ, е в интерес на бизнеса, а отмяната на постановлението ще доведе до падане на печалбите в този бранш.

Въвеждането на ДДС се налагало по две причини. Първата е заради изискване на Европейския съюз за поетапното въвеждане на еднакво ДДС за стоки и услуги. Вторият мотив на държавата е, че така "ще се спрат далаверите с вноса на лекарствата без включен ДДС". Удряме далаверата и затова е този вой, категоричен бе Атанас Кацарчев.

По думите му държавата харчи 350 млн.лв. за лекарства, а потребителите - 150 млн.лв. Искаме да минимизираме загубите за бюджета, защото лекарствата за пенсионерите се плащат от държавата, а не от аптеките, каза още Кацарчев.

Той отрече да се обслужват интереси на големи търговски вериги, които имат и вериги от аптеки. По думите му след месец всичко ще си дойде в нормалните граници.

Въпреки всички тези обяснения, най-накрая Атанас Кацарчев прогнозира, че е възможно в скоро време здравното ведомство да подготви нови промени в наредбата за пределните цени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.