Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кацналият върху комета робот прати първи снимки, но е нестабилен

6 коментара
Кацналият върху комета робот прати първи снимки, но е нестабилен
  • Първата снимка, изпратена от "Филе"
  • Това е местоположението на робота върху кометата
  • Това е местоположението на робота върху кометата

Роботът "Филе" ( Philae), който в сряда направи историческо кацане на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", изпрати първи снимки от мисията си, но остава нестабилен на повърхността на кометата заради технически проблем с отварянето на харпуните, които трябваше да го държат стабилно, за да може да си върши изследователската работа.

"Ние знаем, че роботът е стигнал до повърхността на кометата. Получихме много ясен сигнал, както и данни от модула, най-вече научни. Това е добрата новина", каза Стефан Уламек, отговорник за "Филе", на пресконференция в четвъртък в Европейския център за космически операции в германския град Дармащат.

Лошата новина, по думите му е, че очевидно харпуните не са били активирани и роботът не е закрепен за повърхността. Причината за това все още не е известна, тъй като данните показват, че командата е била подадена и макарите са се задействали.

В резултат "Филе" не е успял да се закрепи за повърхността на кометата и е отскочил два пъти. Тъй като гравитацията е много ниска, първият отскок е продължил около час и 50 минути. След него е последвал втори отскок, продължил 7 минути. В резултат "Филе" е изминал около 1 километър и точното му местоположение ще бъде уточнено в петък.

От Европейската космическа агенция (ЕКА) заявиха, че в момента роботът е в почти вертикална позиция, като два от трите му крака са стъпили стабилно. Третият обаче "може да е в космоса" и трябва да се внимава много с маневрите, докато всичко не бъде изяснено. Въпреки това мястото е сравнително равно, което астрономите определят като късмет.

Проблем обаче е това, че "Филе" е попаднал в сянката на своеобразна долина, което създава пречки за зареждането на слънчевите панели на машината, което може да доведе до предсрочен край на мисията ѝ. Роботът има вградена батерия, която му гарантира около 60 часа работа. След като бъде направен анализ колко енергия ще се акумулира за презареждаемите батерии, ще се вземе и решение за бъдещето на робота.

Ако той не може да бъде преместен, има вариант да бъде поставен в спящ режим и да изчака, докато позицията на кометата спрямо Слънцето се промени. Батериите имат нагреватели, които се активират автоматично и за тях е необходима единствено слънчева светлина.

Въпреки това в агенцията са доволни от развоя на мисията и определят събраната вече информация като безценна.

Учените споделят, че истинската работа сега започва. След като преминат първите анализи, най-вероятно в петък ще бъде направен опит да бъдат взети и първите проби от повърхността на кометата.

Специалистите вече са забелязали и интересни подробности около структурата на кометата и активните ѝ процеси. Нейната повърхност може да не е толкова твърда, колкото се очаква. Освен това е забелязано и наличието на прах, като учените ще се опитат да разберат дали прахта е натрупана от движението на кометата в пространството, е или формирана от веществата в нейния състав. Забелязани са и бляскави материали, за които също ще бъде направен опит да бъдат проучени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #6
  2. Alan Smithee
    #5

    Пиротехническите анджаклами, които трябваше да задействат харпуните, явно не са издържали на 10-годишното пътешествие. През септември германците са направили опити с харпуните тук на земята, за закрепване в различни подложки. Ама зарядите им едва ли са били подложени на 10-годишни условия, симулиращи космическите. Филе тежи на кометата само 4 грама. Сега, макар на сянка, но май се е заклещила и не мърда.

  3. Alan Smithee
    #4

    Всъщност Филе при отделянето от Розета получава от нея точно изчислена начална скорост. Филе си има и маховик, който да стабилизира дънцето му спрямо повърхността на кометата. Тази вечер около 9:30 се очаква сеанс на връзка, при който да се получат събраните междувременно данни от Филе (всъщност връзката се прави с Розета, която си приказва с Филе), и да му се пратят команди за работа нощес. Но учените едва ли ще спят много и тази нощ. Ходят с едни червени очи, хилят се несвестно и се случва да поплакват, ако трябва да разказват на непознати (журналисти, и чрез тях - на човечеството) какво аджеба им се случва. Щастливци.

  4. Антон
    #3

    Много важно... Бойко може да я види от Банкя и с просто око. Забележка: "...с просто око", не означава че е прост.

  5. Alan Smithee
    #2

    Филе, модулът, си няма двигатели. От момента, в който се отделя от Розета, той пада свободно към кометата. Това също трудно можеш да си го представиш - тази буца, кометата, дето е само нещо като 5 на 2 километра, успява все пак да привлече оня ми ти мъник Филе. Благодарим ти, Нютон! Сложната форма на кометата предполага "прицелване" в началото на падането да става от по-голяма височина, за да може да се изчисли по-точно къде ще падне Филе. Щото кометата се и върти. Успяха да пресметнат удивително точно къде ще падне Филе от 20 км височина. 100-кила тежката Филе се движеше с пешеходна скорост 1 м/сек и тарампаджик за 7 часа се тръсна... и по-нататък е добре разказано по-горе.

  6. Alan Smithee
    #1

    Когато говореше за специалистите по летателна динамика, директорът по управление на полета Andrea Accomazzo почти плачеше от вълнение -- те са героите на тази мисия, каза той. И се провикна към тях - вие сте най-добрите, да го знаете! Наистина трудно е да си представиш как се изчисляват траектории в тази задача за три тела, информацията за които пътува до нас почти половин час (и още половин час за заповедите от нас до сондата). Странни същества сме, това ни е чарът: трябва да изпитаме на гърба си грешки, които всъщност сме могли да предвидим. Само така се учим. И това е в сила и за най-добрите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.