Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Казахстан запорира имущество на "Роскосмос"

4 коментара
Ракета "Протон-М", използвана на космодрума Байконур

В Казахстан е запорирано имущество на главния оператор на руските космодруми – Центъра по експлоатация на наземната космическа инфраструктура (ЦЕНКИ), предаде"Москоу Таймс" в понеделник.

Формалният повод за това е задлъжнялостта от 13.5 млрд. тенги или 2 млрд. рубли пред Съвместното казахстанско-руско предприятие "Байтерек" с участието на "Роскосмос". Причината са това е оценката за въздействие върху околната среда на ракетата "Съюз-5". На ЦЕНКИ е забранено за извежда от страната материални ценности и активи, а на ръководството ѝ – да напуска територията на страната до приключването на следствените дейности, пише изданието KZ24.

Решението за предприемане на принудителните мерки е взето още през ноември 2022 г., когато е бил издаден изпълнителният лист срещу центъра. На ЦЕНКЕ известието е било предоставено през януари .

"Байтерек" бе създадено през 2005 г. за реализацията на обща програма на Казахстан и Русия за усвояване на космоса. В частност идеята беше преминаването към използване на екологично чисто ракети носители на космодрума Байконур вместо ракетите "Протон", които съдържат токсично гориво.

За да стане това трябваше да се построи нова стартова площадка, но през юли 2022 г. властите в Казахстан съобщиха, че нейното откриване се отлага за шест до 12 месеца. Тогавашният директор на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин съобщи, че първият планиран пуск на руската ракета носител "Съюз-5" от Байконур се отлага.

Тази ракета бе разработена през 2015 г., след като анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и започналата война в Донбас доведоха да невъзможността да се ползва украинската ракета носител "Зенит" от казахстанско-руския проект.

По данни на KZ24 твърдите действия от страна на Казахстан вероятно са предприети след критики на новия шеф на "Росатом" Юрий Борисов към казахстанската страна за отлагането на пуска на новата стартова площадка. Допуска се, че сегашната ситуация може да увреди космическото сътрудничество между Русия и Казахстан.

И без това обаче перспективите пред съвместната работа на двете държави в космоса станаха мъгливи заради санкциите, въведени срещу космическия отрасъл на Русия заради войната в Украйна. Под въпрос е възможността Казахстан да използва руските ракети за търговски пускове, както се очакваше по-рано. Затова е Астана е възможно повече да не е заинтересована от съвместния проект "Байтерек".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #4

    Ако от роскосмос се бяха сетили да изградят космодром в Zадунайски радевистан щяха да си спестят проблемите с тези лоши, лоши казахстанци, а имуществото им щеше да е "железобетонно гарантирано" и охранявано от северномонголски автоматчици! Между другото още не е късно, а "Камчия" е хубаво място за космодром!

  2. полк. Дрангов
    #3

    Кочината се разпада!

  3. dabedabe
    #2

    Къмто 40 милиона долара. Толкоз ли е закъсал проспериращият Казахстан? Въртят гъза и те. Пардон!

  4. bez_ime
    #1

    Хо-хо-хо..., мъка, мъка...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.