Казахстанец сензационно грабна златото на 200 м бруст

2 коментара

Казахстанец поднесе най-голямата сензация до този момент в олимпийския турнир по плуване, грабвайки златото във финала на 200 метра бруст.

По този начин Дмитрий Баландин влезе в историята на Казахстан, носейки първи златен олимпийски медал за страната си в плуването.

Баландин влезе във въпросния финал с най-слабо време от осемте финалисти, но от крайния коридор успя да изненада всички. Конкуренцията бе огромна като първите седем финишираха в рамките на една секунда.

Казахстанецът обаче бе най-бърз с 2:07.46 минути, оставяйки зад себе си Джош Пренот (САЩ) и Антон Чупков (Русия).

"Това е най-голямата чест и най-голямото нещо, което можех да дам на моята страна", заяви щастливият плувец след триумфа.

"Много съм горд. Всъщност, това е история, защото е първият медал в плуването за Казахстан и съм много щастлив, че аз съм този, който го спечели", добави Дмитрий Баландин след награждаването.

Победата на казахстанеца не бе единствената изненада в плувния басейн в Рио тази нощ.

Кралската дисциплина – 100 метра свободен стил при мъжете – неочаквано при дебюта си на Олимпиада спечели световният шампион за младежи, 18-годишният австралиец Кайл Чалмърс. Той финишира за 47,58 секунди и донесе първата титла за своята родина в тази дисциплина от 48 години насам.

Голяма изненада е и носителят на сребърния медал - белгиецът Пиетер Тимер.

Шампионът от Лондон 2012 Нейтън Ейдриън от САЩ остана с бронз.

В дисциплината имаше и българско участие - Александър Николов завърши 41-ви сред 59 участници.

В плуването на 200 метра бътерфлай испанката Мирея Белмонте изпревари само с три стотни от секундата австралийката Маделин Глоувс.

Без изненада женската щафета на САЩ спечели титлата на 4х200 метра свободен стил пред щафетите на Австралия и Канада.

Плуващата на последния пост в американската щафета Кейти Ледецки така спечели третия си златен медал на олимпийските игри в Рио де Жанейро и стана спортистът с най-много отличия на игрите - 4. Освен трите първи места тя има и едно сребро от щафетата на 4х100, с което изпреварва сънародника си Майкъл Фелпс и унгарката Катинка Хошсу, които са с по три златни медала.