Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Казусът ″Ален мак” постави много въпроси

1 коментар

Частният съдебен изпълнител Величко Апостолов коментира нашумелия случай с искането за обявяване в несъстоятелност на пловдивската фирма "Ален мак".

Производството по несъстоятелност е правна възможност по Търговския закон кредиторът да изисква от длъжника да изпълни задължението изцяло и наведнъж пред опасността да бъде обявена несъстоятелност.

Искам да подчертая, че съгласно закона, съдебните изпълнители не изпълняват производства по несъстоятелност. Затова ще коментирам като юрист казуса с пловдивската козметична компания ″Ален мак”.

Похвално е, че Пловдивският окръжен съд в кратки срокове се произнесе по искането и считам, че това трябва да се наложи като практика и за другите съдилища. Защо? Поради това, че едно искане за образуване на производство по несъстоятелност може да предизвика сред останалите кредитори на дружеството вълна от изпълнителни листове и предсрочна изискуемост на вземанията. Кредиторите се притесняват от самия факт на поискано производство по несъстоятелност на техния длъжник.

След като съдът отхвърли искането за обявяване в несъстоятелност на "Ален мак", сега фирмата трябва да изплаща задълженията си към кредиторите. Същевременно остава въпросът дали състоянието на фирмата е следствие само на икономическата среда, на решенията на мениджмънта или има и други фактори като например, двете облигационни емисии, по които дружеството има над 11 млн. лева дългове.

Не разполагам с точната информация, но е възможно в облигационните заеми да има неизгодни условия, които да затрудняват "Ален мак”. Според мен фирмата не е в трайна неплатежоспособност, защото по мои дела като съдебен изпълнител в рамките на регламентирания 14 дневен срок за доброволно изпълнение "Ален мак” са плащали задълженията си. Тази моя преценка е потвърдена от решението на пловдивския съд, че компанията е платежоспособна и трябва да плати задълженията си. Освен това "Ален мак” притежава сгради, техника, ноу-хау, търговски марки, участие в други дружества и др.

Сега, след решението на Пловдивския окръжен съд дружеството кредитор трябва да търси вземанията си по реда на ГПК - с обезпечително производство, съдебно установяване на задължението, снабдяване с изпълнителен лист, образуване на изпълнително дело и т.н. Но до тях може и да не се стигне, ако двете страни се споразумеят извънсъдебно как да бъдат изплатени тези задължения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Ален мак бе закупен от Петър Терзиев, зет на Георги Атанасов ,министър председател по времето на Т.Живков. Петър Терзиев е артист по образование,приятел на Георг Цветански.Двамата по приятелски и като червени зетчета, бяха начело на дистрибуторска фирма за лекарства Балканфарма.Чрез тази фирма и тарикати от Лондон представящи се за Дойче банк, купиха заводите в Троян,Разград и Дупница.Заводите за лекарства! Попаднаха на златна мина,започна едно крадене безцеремонно,уляха се от пари три години.После

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.