Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Казусът "КТБ" стигна до Конституционния съд

ВКС иска разпоредби от Закона за банковата несъстоятелност да бъдат обявени за противоконституционни

4 коментара
Казусът "КТБ" стигна до Конституционния съд

Върховният касационен съд (ВКС) спря в понеделник делото за фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) до произнасянето на Конституционния съд по искане за обявяване на две разпоредби от Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН) за противоконституционни, съобщиха в понеделник от съда.

Става въпрос за текста, регламентиращ, че право на жалба срещу решението за фалит на дадена банка имат само квесторите или временните синдици, както и за разпоредбата, че съответната банка се представлява по делото за несъстоятелност само от квесторите, временните синдици или упълномощени от тях лица.

Именно върху това бяха фокусирани и жалбите от бившите изпълнителните директори на КТБ, от "Бромак" ЕООД, собственост на Цветан Василев, както и от "Бългериан Акуизшън Къмпани", чийто претенции последователно бяха оставени без разглеждане и от Софийския градски съд (СГС), и от Софийския апелативен съд (САС).

Този развой обаче няма да повлияе на практика на развитието на производството по
несъстоятелност на КТБ, което следва да продължи заради правилото за незабавно изпълнение на решението на СГС от 22 април м.г., с което бе обявен фалитът на банката.

ВКС посочва, че конституцията и Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) гарантират, че всички граждани и юридически лица имат право на защита във всички стадии на процеса. Отделно от това основният закон осигурява равенство и условия за състезателност на страните в съдебния процес.

В същото време върховните съдии смятат, че изричното ограничаване на лицата, които могат да обжалват решението за отнемане на лиценз, както и последващите съдебни решения, нарушава правото на акционерите, притежаващи над 5% от капитала на съответната банка. Според мотивите на ВКС тази ситуация води до "непропорционалност при упражняване на правото на съдебна защита и като резултат до съществено нарушение на правото на защита на част от участниците в процеса". 

"Правото на съдебна защита по чл. 117, ал. 1 от Конституцията на Република България не би следвало да се изразява единствено в участие на лицето, чиито права или интереси биха били нарушени или застрашени, чрез присъствието на негов представител в съдебните заседания по разглеждане на искането на БНБ за откриване на производство по несъстоятелност на банката. Това право изисква предоставяне от съдилищата на ефективна съдебна защита чрез осигуряване на равенство и условия за състезателност на страните в съдебния процес", пише още в определението на Върховния касационен съд за спиране на делото.

Върховните съдии са категорични, че "лимитирането на представителството на банката и на правото на жалба само до квесторите или временните синдици на банката, лишава представителните ѝ органи от съдебна защита в условията на равенство и състезателност във всички стадии на процеса съгласно чл. 121, ал. 1  и чл. 122,  ал. 1 от Конституцията".

Както е известно и първата, и втората съдебни инстанции приеха по казуса, че нито "Бромак" и "Бългериан акуизишън къмпани", нито бившите шефове на банката имат право да атакуват решението на Софийския градски съд (СГС) за фалита на КТБ.

Според решението на САС от 3 юли м.г. пък, банката е изпаднала в състояние на неплатежоспособност от 20 юни 2014 г. На тази дата БНБ постави банката под специален надзор, а отне лиценза ѝ четири месеца по-късно - на 6 ноември 2014 г. Именно 6 ноември беше определена от Софийския градски съд като дата за фалита на банката.

Решението на САС бе изненадващо, тъй като БНБ, прокуратурата и синдиците настояваха за начална дата за фалит на банката да бъде определена 30 септември 2014 г., когато отчетите са показали, че КТБ има отрицателен капитал. Това беше причината да обжалват решението на градския съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stixxx
    #4

    Много продължи това размотаване. То не бяха процедурни врътки, то не бяха списъци, то не бяха разни доклади и одитори. И така лека полека всички ще забравят кои са виновните, ще се забравят фактите и ще се изопачи истината. Василев ще е на свобода, а ние ще сме с 4 милиарда по-бедни.

  2. Калина Георгиева
    #3

    Интересува ме истината и затова трябва докладът от Аликс Партнърс, който беше платен с парите на българина да види бял свят.

  3. Жасмина Симеонова
    #2

    Финансовият министър на скоро в телевизионно интервю заяви, че причината за фалита на КТБ е само и единствено на собствениците. За контролните органи - КФН, БНБ - според него са си упражнявали перфектно функциите. За ДПС, Пеевски, БСП и ГЕРБ нищо - като за умрели "Или добро или нищо"

  4. Dedoto
    #1

    Виждам, че никой от редовните плямпачи тук не коментира тази статия... Текстовете в Закона за банковата несъстоятелност, които атакува ВКС наистина са противоконституционни и абсурдни... Пределно прозрачно е, че са приети умишлено, за да бъде фалирана КТБ и разграбени активите и. Моето скромно мнение е, че по казуса КТБ тепърва предстоят интересни неща... Поне живеем в интересно време...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.