Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсман и регулатор пак спорят за поскъпването на ток и парно

3 коментара
Омбудсман и регулатор пак спорят за поскъпването на ток и парно

Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов и националният омбудсман Мая Манолова за пореден път влязоха в словесна схватка за това с колко трябва да се повиши цената на тока и парното. При общественото обсъждане на намеренията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да увеличи от 1 юли средно с 3.5 на сто тарифите за електроенергията и с 4.5 процента на топлинната енергия Манолова отново обяви това за непосилно, а Иванов отбеляза, че ако регулаторът трябваше да удовлетвори всички искания на дружествата, ток и парно са щели да поскъпнат с 50-60 процента.

"Тази социална цена българските граждани не могат да понесат, затова Комисията установи в своя доклад предложение увеличението да бъде единствено в рамките на инфлацията между месец април 2018 и месец април 2020 година", каза Иванов.

Предложението на регулатора е повишението за цената на тока за битовите клиенти на ЕВН в Югоизточна България да е 3.59 на сто. Потребителите на ЧЕЗ в Западна България ще плащат с 3.46 процента по-големи сметки, а най-малко да е поскъпването за абонатите на "Енерго-Про" в Североизточна България – с 3.38 процента.

Поскъпването на топлинната енергия ще е в широк диапазон от близо 2 процента във Варна до 17.5 на сто – в Разград. В София, където са най-много потребителите на централното топлоснабдяване, повишението на цената ще е 4.3 на сто.

Според омбудсмана Мая Манолова обаче за поредното поскъпване на топлоенергията няма основателна причина и исторически сега предлаганата цена ще е най-високата.

"Аз твърдя, че това увеличение няма да заздрави финансовото състояние на дружествата, защото хората са в невъзможност да плащат тези цени. Те първо не могат да ги плащат, защото са много високи и второ, защото са много нечестни, защото нямат доверие в начина, по който се определят сметките, включително и в начина, по който се вдигат цените", каза тя, цитирана от пресцентъра си.

Според Манолова е сбъркана и процедурата, тъй като КЕВР първо обсъжда цената на парното, на топлата вода и на тока, а едва след това ще се заеме с цената на природния газ.
"Може би, защото предложението на "Булгаргаз" е за намаляване на цената на природния газ. Вярно, с 10 ст. (за Мвтч – б.ред.), но това е намаление, докато за топлоенергията, която се влияе много от цената на това гориво, реално се предлага увеличение, което стига до 17 процента", посочила общественият защитник.

Манолова отбелязала още, че финансовото състояние на топлофикациите става все по-тревожно и е дала пример с "Топлофикация София", където натрупаната загуба достигала близо 600 млн. лв. В същото време единствените мерки, предприети от КЕВР срещу затъването на топлофикациите, били вдигането на цената на парното, която за три години в София - от юли 2016 г., се е повишила с повече от 50 процента, допълват от институцията на омбудсмана.

Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов обясни повишението с поскъпналите драстично парникови емисии, необходими да се купуват за работата както на въглищните електроцентрални, така и за топлофикациите.

"Тези емисии се купуват от всички енергийни дружества в много по-голяма степен от тези, които са на въглища, в по-малка степен тези, които са на природен газ", посочи Иванов.

Предстои още едно обсъждане на предложението за повишаване на цената на тока и парното на 7 юни, а окончателното решение за тарифите ще бъде взето в края на месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отговор на коментар #1

    М инджев, цената на топлото отива нагоре , защото купихме "евтин" втечнен газ от работодателите ти и затова сега трябва да се калкулира на пр@стия български народ. Но така ни се пада при такива резултати от изборите!!!!

  2. tk2019
    #2

    КЕВР докато обсъжда, да вземе да пита директора на ЕСО защо купува загубите си на енергия на цени много над пазарните! От централите на Ковачки ли ги купува и ако да защо точно от там? Колко милиона е загубило ЕСО за последната една година от тези сделки и кой по веригата ще плаща тези милиони - бизнеса или дядо и баба на село? Уважаеми г-н Иванов,ще питате ли или ще разсъждавате върху цената на зелето в Бурса и отражението му на инфлацията в БГ-то? Или просто ще си замълчите... Пък то и прокуратурата случайно може да пита, защото и тя плаща ток. х

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Пазарната цена НА ГАЗ вече няколко месеца е почти на половина. Цената на най-скъпия нефт Брент за седмица падна с 13-15 долара. СТИГА СМЕ ПОМАГАЛИ НА РАШКИТЕ И НА ФАЛИРАЛИТЕ ТОПЛОФИКАЦИИ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.