Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЕВР разби и редактирания ВиК проектозакон: Ще създаде зависим воден регулатор

0 коментара
КЕВР разби и редактирания ВиК проектозакон: Ще създаде зависим воден регулатор

Ако бъде приет предлаганият от регионалното министерство нов проект на Закон за водоснабдяването и канализацията (ВиК), ще бъде сформиран зависим воден регулатор, който ще се издържа изцяло от бюджета, членовете му ще получават по-ниски заплати от шефовете на ВиК дружествата, чиито цени бъдещата Комисия за водно регулиране само ще определя, без да може да влияе върху инвестициите и развитието на водната инфраструктура и най-вече на качеството на услугите за потребителите. Това се казва в становище на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), обявено в сряда по повод редактирания от регионалното министерство вариант на проектозакона.

Той бе публикуван от ведомството за обществено обсъждане на 11 април, но според КЕВР в него има само редакционни промени, част от които дори създават нови проблеми за ВиК отрасъла, а в същото време не са взети предвид дори половината от становищата на различни засегнати страни. От общо 33 постъпили становища, напълно са отразени само две, а частично – 13. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не е обърнала внимание на мнението на националния омбудсман, на Изпълнителната агенция по горите, Камарата на строителите, както и на редица ВиК оператори.

Още през декември 2022 г. КЕВР разкритикува проектозакона, разделящ я на две – за водно и за енергийно регулиране, и предупреди, че новият ВиК регулатор ще е зависим политически и финансово, а това, че той ще определя само цените, но не и бизнес плановете и изискванията за качество на услугите, ще доведе до проблем и с тарифите, и с качеството.

Сега от комисията посочват, че редактираният вариант, който МРРБ иска да вкара в парламента, е също толкова лош като предишния, а в допълнение създава нови проблеми.

КЕВР не е съгласна с това новият воден регулатор да се занимава само с определяне на цените, а не както в момента тарифите са част от бизнес планове на ВиК операторите, чието изпълнение се контролира и ако не са изпълнени, това се отразява в следващите цени. Бъдещата комисия не се предвижда също така да одобрява общите исловия за предлагане на услугите от ВиК дружествата.

Според енергийния и воден оператор бизнес плановете на публичните предприятия, каквито са ВиК-тата, които се одобряват от принципалите им, не могат да заменят приеманите от независим регулатор бизнес планове и инвестиционии намерения.

"По този начин изцяло се дерогира функцията на независимия регулатор и се изключва общественият контрол в процеса на определяне на цели за подобряване качеството на услугата и обвързването на тези цели с прогнозирането на ценообразуващите елементи, в резултат от което се намалява защитата на правата и интересите на потребителите на ВиК услуги. Подобни предложения не могат да бъдат оправдани с "процесуална икономия", пише в сегашното становище на КЕВР.

В него се обръща внимание на това, че в законопроекта се предлага председателят на новата Комисия за водно регулиране ще получава месечна заплата в размер на 93% от три средни месечни за ВиК отрасъла възнаграждения, а на членовете ще е 85 на сто. Това би означавало те да получават значително по-ниски заплати от шефовете на ВиК дружествата, които в момента вземат по 12 минимални заплати на месец. Това поставя допълнителни въпроси относно независимостта и компетентността на бъдещия регулаторен орган и начина, по който новата комисия ще регулира съответните обществени отношения, отбелязват в становището си от КЕВР.

Според сегашния регулатор законовите предложения по никакъв начин не решават проблемите във ВиК сектора. Комисията е на мнение, че е необходима цялостна ревизия на проектозакона, защото с редакции не могат да се отстранят " констатираните значителни проблеми в текстовете на законопроекта от административен, правен, технически и икономически характер".

Настоящият вариант обаче доведе до хаос с контрола на действащите бизнес планове на водните оператори за периода 2022-2026 г., както и проблеми със заложените в тях прогнозни цени на водата в периода 2024-2026 г., смятат още от регулатора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.