Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът поскъпва с 36.2%. Ще внасяме повече от по-евтиния азерски газ

Въпреки драстичния ръст, цените у нас с 26-30% по-ниски от европейските

37 коментара
Николай Павлов обяснява потоците на газ и ценообразуването, сн. Mediapool

Природният газ през октомври ще струва 94.54 лв./МВтч без данъци и такси, което е ръст от 36.22 на сто спрямо действащата през септември цена от 69.40 лв. Това реши в петък Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която утвърди поисканата от държавния газов доставчик "Булгаргаз" цена. Тя се различава съществено от вече заявената преди двайсет дни 80.28 лв./МВтч, но ръстът е следствие от рекордните ценови нива на европейските борси в последната седмица.

Междувременно изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов обясни пред журналисти защо е това драстично увеличение и какви мерки е взела компанията за обезпечаване на сигурността на доставките през зимата. Според него тенденцията за ръст на стойностите на газовите борси остава и дори е възможно през зимата да има недостиг на суровина на европейските пазари, но това не се отнася за България, където хранилището в Чирен разполага с количества до края на март. Освен това от тази сутрин "Булгаргаз" е увеличил доставките на азерски газ, който е по-евтин от руския, но Павлов не се ангажира с прогнози дали това ще се отрази благоприятно върху цените за ноември.

В Европа 100 евро, у нас – 48.38 евро

Въпреки увеличението от 36.22 на сто от октомври, газът у нас е с 26-30 на сто по-евтин спрямо цените на европейските пазари, каза шефът на "Булгаргаз". По думите му от началото на поскъпването на газа в Европа, у нас нивата с около 20% по-ниски. Досега българските потребители – от началото на 2021 г. - са платили със 180 млн. лв. по-малко спрямо това, ако цените бяха образувани само по пазарни компоненти. Цялата прогнозна полза до края на годината се изчислява на 573 млн. лв. и тя изцяло е пренеса към потребителите, каза Павлов.

"Днес цената на европейските пазари е 100 евро за мегаватчас, у нас е 48.38 евро. В България са гарантирани доставките. За есенно-зимния сезон в газохранилището в Чирен "Булгаргаз" е нагнетил с 11 на сто повече количества", обяви Павлов. По думите му, на фона на десетки търговци на газ у нас и свободен пазар, държавният доставчик се радва на голям интерес и много заявки за договори.

"Има опасения, че нагнетените количества в Европа няма да достигнат за покриване на пиковото потребление през зимата, но у нас те са обезпечени. Затова още през май предлагаме договори на клиентите си – газът е особена стока, трябва да се договорят не само цени, но и трасета", отбеляза Павлов. Той допълни, че сегашното поскъпване на газа е можело да бъде по-малко, ако беше пусната в експлоатация газовата връзка с Гърция.

По-малък ръст, ако работеше връзката с Гърция

Газовата връзка с Гърция бе планирана да заработи миналата есен, но строежът ѝ се забави и по последни данни ще влезе в действие в края на юни 2022 г. Тъй като азерските 1 млрд. куб. м газ годишно са договорени да влизат през този интерконектор – на все още неработещата точка Комотини, се наложи "Булгаргаз" да преговаря с азерската СОКАР за промяна на точката на вход, а от гръцкият оператор да купува капацитет за принос до пункта Кулата-Сидирокастро, откъдето ще влизат азерските обеми до края на юни 2022 г. Освен това закупеният капацитет от гръцката мрежа е прекъсваем и тамошният оператор когато реши, може да спира преноса.

Това принуждава "Булгаргаз" да търси спешно заместващи скъпи количества от Гърция или Румъния, за да осигури клиентите си и да не изпадне в дисбаланс спрямо българския газов оператор "Булгартрансгаз". Заедно с разходите за пренос, това се пренася директно върху цената за българския пазар, обясни Павлов.

Той не се ангажира какво е отражението на тези разходи върху стойността на газа. Но отбеляза, че ако е работела газовата връзка, "Булгаргаз" щеше да може да внася целия 1 млрд. куб. м по-евтино, а самата суровина също е по-евтина, защото ценообразуването по нея е само по петролна компонента. Петролът е поскъпнал доста по-малко от газа, който в петък удари цена от 1199 долара за 1000 куб. м на борсата TTF в Нидерландия, към която е вързана и част от цената на руския газ за България. Павлов отказа да каже и какви количества азерски газ са внесени у нас от началото на 2021 г., позовавайки се на търговска тайна. Заяви, че от 1 октомври със СОКОР е договорено те да бъдат увеличени, но не каза с колко.

Увеличаване на азерския газ

По неофициална информация за първото деветмесечие на 2021 г. "Булгаргаз" е внесла 225 млн. куб. м азерски газ. Изчисления на експерти за закупения в повече от дружеството капацитет за пренос в Гърция сочат, че ръстът на количествата ще е до близо 250 млн. куб. м от 1 октомври 2021 г. до края на юни 2022 г.

От "Булгаргаз" обаче казаха, че ще е повече, но количествата зависят и от възможността на доставчика СОКАР да осигури обеми по различното трасе.

Павлов обясни по-ниските у нас цени спрямо европейския пазар, именно с напълно вързаните с петрола тарифи на СОКАР и по-голямата нефтена компонента в договора с "Газпром". "В Европа 90 процента от договорите за доставка са изцяло по борсови котировки, а у нас моделът на ценообразуването е хибриден... А преди две години търпяхме упреци, заради стопроцентата обвързаност с петролните цени", отбеляза газовият шеф.

Нови преговори с "Газпром", както и с LNG доставчици

В отговор на въпрос той посочи, че дружеството му вече се готви за преговори с "Газпром" относно доставките след 31 декември 2022 г., когато изтича сегашният договор. Отказа да коментира какъв срок на новия договор ще се търси, дали "Булгаргаз" ще иска промени в контракта и във формулата за ценообразуване и за какви количества ще се преговаря.

Павлов посочи също, че компанията му вече води разговори с потенциални доставчици на втечнен газ, който да бъде разтоварван на бъдещия терминал в Александруполис, в който "Булгартрансгаз" държи 20 на сто, а "Булгаргаз" и резервирал капацитет от 500 млн. куб. м годишно.

Шефът на държавния доставчик коментира още, че ръстът на цените на газа в Европа се дължи не само на икономическия подем на страните сред Covid-пандемияjd, но и на това, че доставчиците на суровина не искат да дават над договорените количества, а втечненият газ е предпочел азиатските пазари, където цените са по-високи от европейските. Павлов не се ангажира с прогнози за нивата на цените в следващите месеци, но увери, че компанията му полага всички усилия за българския пазар те да запазят преимуществото си от 20 процента спрямо европейските в следващите девет месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #37

    Егаси кореняк софиянци ще трябва да си ходят на село, вече няма да има топло без пари

  2. полк. Дрангов
    #36

    Слагате минуси ама плащате! Честито! Следват още изненади и викторини!

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #35
  4. grainis
    #34

    Една 50м висока В-Ферма - https://vertikalna-ferma.alle.bg , изградена върху 1дка Площ , предлага над 3000 ТОНА на ДЕН Бързорастяща (един метър на ден) Бамбукова Биомаса (RGBB) - https://bamboo-biomass.alle.bg , с калоричност 20MJ/kg - повече от Лигнита, 100% Карбон-Неутралност - ПОГЛЪЩА стотици тонове СО2 дневно, произвеждайки КИСЛОРОД , на Себестойност, близка до НУЛА - https://nula-energia.alle.bg .

    Биомасата може да се изгаря директно в пещите на ТЕЦ-овете без каквото и да било преустройство,

  5. Доналд Путин
    #33

    още от гретеноидната истерия и цената на газта може и 2000 $ да премине ;) съчетана с инфантилно васално поведение спрямо сгомолясващата се глобална не0либерална Империя и потъпкване на националните интереси (в цялата склерозираща Европа с жалката й слугинска еврокрация, поне не е геронтокрация, засега ;) )

  6. полк. Дрангов
    #32

    Плащайте протестери, сами си го докарахте. Следват още изненади! Това е само началото!

  7. Евроатлантизъмм
    #31

    Добре че Бойко направи хъбче.. oh wait

  8. Zlatan
    #30

    Мерси на Б.Борисов който ритна Южен поток и при нас стнана Турски поток като прибираме на година по 470 млн.долара такси. и ви продаваме газ , но с нашите комисионни.
    Благодаря му и за това че спря АЕЦ Белене, която при нас стана Ак Кую 100% руска собственост, но ние не сме гяури и знаем отлично, че Путин няма да си я носи на гръб в Москва.Остава в Турция.
    Благодаря и на вицепремиера, който спря Бургас-Александропулос и така ние продължоаваме да взимаме тлъсти такси от петролните танкери.
    Мерси и

  9. обикновен
    #29

    Съд за Бойко Борисов, който освен, че ощети българите с 3 милиарда, за да построи руската тръба през България, направи всичко, за да забави и връзката с Гърция! Съд за националния предател и всичките му слуги, които се поставиха в услуга на чужди интереси!

  10. т€еритория на Мики Маус
    #28

    Толкова сте жалкки! Вашата демокрация не можа за 32 години да намери едни свестен премиер, който да построи 100-тина километра газопровод от Гърция! Искахте обществени поръчки-имате обществени поръчки! Искахте многопартийна система и свободни избори-имате ги! На тях се посочва КОЙ да такова! И все късата клечка избираме! Да не би ВСИКЧИ клечки да са къси?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.