Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЕВР все пак прие промените в полза на централите на Доган и Ковачки

Забрани пазарните обединения за балансиране, цената за недостиг става космическа и цените за клиентите отиват още нагоре

4 коментара
КЕВР все пак прие промените в полза на централите на Доган и Ковачки

Енергийният регулатор все пак реши да забрани възможността производители, търговци и потребители на електроенергия да правят пазарни обединения между отделните балансиращи групи и така да чистят недостиг и излишък преди да стигнат до държавния "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО), която пък да ги прехвърли на електроцентралите на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган и на бизнесмена Христо Ковачки и да им плаща за това регулиране на мрежата. Комисията не се съобрази с негативните становища на почти всички пазарни играчи и с аргументите им, че това ще доведе до повишаване на крайните цени за клиентите.

Решението е взето на 17 декември в условията на наложен от предишния ден от парламента мораториум върху цените на електроенергията до 31 март 2021 г., а то реално се отразява върху стойността на тока. В същото време европепутатът Радан Кънев отправи бързо питане до Европейската комисия дали това ограничение не нарушава европейската директива, като отговорът се очаква в средата на януари. Така че буди леко недоумение защо Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не изчака и това становище, преди да вземе решение за промяна, влизаща в сила от 1 февруари, при положение, че би имала достатъчно време да вземе предвид и мнението на Брюксел. В същото време КЕВР прие цените за балансиране от 1 януари 2021 г. до края на следващата година, запазвайки формулата за закупуване на недостатъчните количества енергия на почасова борсова цена за следващия ден плюс 100 лв., без да вземе предвид, че средните стойности на свободния пазар трайно се настаниха на нива около 600 лв. Например доставките за 21 декември удариха пореден рекорд от 669 лв./МВтч.

От публикувана миналия петък сравнителна таблица на становищата на засегнатите от промяната на правилата за търговия с ток става ясно, че все пак се забранява размяната на т.нар. небаланси извън балансиращите групи. Досега при недостигащи или излишни количества електроенергия можеша да се обменят и между групите, преди небалансите да отидат при ЕСО. Според засегнатите от забраната това наистина ще намали крайните цени за балансиране от страна на ЕСО, но те ще бъдат налагани върху по-големи небаланси, което в крайна сметка ще вдигне разходите на пазарните участници, а оттам и на крайните цени на тока. В комбинация с високите цени за недостиг това би означавало двойно вдигане на разходите им, смятат борсови играчи.

Решението на КЕВР за забраната на пазарните обединения ще бъде обжалвано пред Върховния административен съд, заявиха търговци на ток. Докато обаче той се произнесе действието на ограничението ще е комбинирано с опустошителните борсови цени на електроенергияга.

КЕВР обаче упорства с мнението си, че сегашното балансиране не води до действително снижение на разходите за регулиране и създава условия за намаляване на конкуренцията между пазарните участници. Според регулатора "отделно от това, при администрирането на процеса на окрупняване на групите, в който поетапно са се включили всички координатори на балансиращи групи, са констатирани спорни въпроси, свързани с договорите за преразпределение на небалансите в групите, което води до несигурност в отношенията".

Според КЕВР обединенията на балансиращи групи намаляват общото количество небаланс в системата, което математически води до увеличение на цените за излишък/недостиг, чрез които се възстановяват разходите за балансиране на системата.

"По тази причина участниците в обединението заплащат несъразмерно по-ниски разходи за балансиране спрямо големината на обединената група, което, обаче, е изцяло за сметка на чувствително по-високи разходи поради повишената цена за небаланс на координаторите, нежелаещи и/или неможещи поради нормативна забрана да участват в обединения", пише КЕВР, с което показва, че реално поправката е в полза на единиците пазарни участници, които не са част от балансиращи групи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #4
    Отговор на коментар #3

    ми на.упете се за още 5-6 тръби от Путин, барем ви стане по-йофтино... ма надали

  2. Селска десница
    #3
    Отговор на коментар #2

    За вас грантаджиите цените може да са нормални, но как да ги плащаме ние с пенсии от 1300 лева? Затова и след пенсиониране трябва да работим в частния бизнес, а не в някое НПО, което промива мозъците на хората!

  3. anton nikolov
    #2
    Отговор на коментар #1

    Опорните точки на сектата "Свидетели на Путин".

  4. Селска десница
    #1

    Не забравяйте, че Иван Иванов е от ДСБ, а те са безотговорни елементи, работещи срещу България. Къде са сега Илиян Василевци, Гамизовци, Мартин Димитров - бърборан и другите соросоиди от антибългарските НПО да ни цените на тока? 30 години срещу грантове и слугинаг на МакКейн спираха всеки възможен енергиен проект, а сега дойде време да се плаща сметката! Поне не са избрани с моя глас!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.