Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Киев пожела газ от ТАНАП през България и Румъния

7 коментара
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган откри ТАНАП

Киев иска да получава природен газ по новия турски Трансанадолски газопровод (ТАНАП) през България и Румъния. Това заяви украинският президент  Петро Порошенко на тържественото откриване на новия маршрут за доставка на азерски газ до Турция и Европа, което бе във вторник в турския град Ескишехир, предадоха украински медии и руската РИА Новости.

Стартът на работа на съоръжението, което първоначално ще снабдява Турция с 6 млрд. куб. м годишно, а след 2020 г. трябва да доставя други 10 млрд. куб. м в Европа, бе даден от президентите на Турция, Азербайджан и Грузия. ТАНАП  е част от подкрепяния от ЕС и САЩ Южен газов коридор, който тръгва от Баку по Южнокавказкия газопровод през Азербайджан и Грузия до Турция, откъдето започва Трансанадолският газопровод и ще се разделя в посока България и Гърция, откъдето пък се влива в  Трансадриатическия газопровод и през Албания по дъното на Адриатическо море ще стига до Италия.

Украйна убедена, че може да използва газовата си мрежа за азерска суровина

"Ние ще сме щастливи да диверсифицираме своите енергийни източници и да получаваме по ТАНАП през България и Румъния доставки на газ", каза Порошенко. "Моята страна ще използва напълно този проект, за да осигури конкурентоспособността в целия ЕС. Разчитаме на Турция и Азербайджан за гарантиране на енергийните ресурси на Украйна чрез алтернативни пътища. Убеден съм, че в близко бъдеще ще открием максимални възможности за привличане на природен газ от Каспийския басейн, от Азербайджан и то не само до Украйна, но и до целия регион, който е свързан с Украйна чрез системата от газопроводи"", каза още той.

Думите му са знак, че Украйна не смята да се оставя на руското благоволение за продължаване на транзита на руски газ през нейната мрежа, за който първоначално Москва бе обявила, че спре от 2020 г. с пускането в експлоатация на газопровода "Турски поток" по дъното на Черно море и заради разширението на "Северен поток" през Балтийско море. След натиск от страна на Еврокомисията и германския канцлер Ангела Меркел, която изрично обвърза реализацията на "Северен поток 2" със запазването на транзита на руски газ през Украйна, руският президент Владимир Путин каза, че този маршрут ще бъде запазен, но подчерта, че количествата газ и условията за пренасянето им ще бъдат решени в преговори с Киев. Вероятно Порошенко сега се опитва да подсили предварително позициите си в тези разговори с искането не само да доставя за себе си азерски газ, но и в региона,

Думите на Порошенко за внос на азерски газ в Украйна през България и Румъния със сигурност ще се харесат на българския премиер Бойко Борисов, чиито усилия в последните години са насочени към реализацията на идеята му за изграждане на газов хъб край Варна и превръщането на страната ни в регионален газов транзитьор и търговец.

Засега подобни доставки са невързможни

Доставки по ТАНАП през България и Руъния за Украйна са възможни по принцип, но има много условия преди да се случат и то не толкова скоро. Причината е, че капацитетът от 16-те млрд. куб. м азерски газ по Южния газов коридор вече е договорен. Трасето се предвижда да бъде разширено до 31 млрд. куб. м, но за да може физически някакви обеми да се пренасят през България и Румъния до Украйна, трябва да стане реверсивен сегашният Трансбалкански газопровод, който в момента еднопосочно доставя руски газ през Украйна, Румъния и България до Турция, Гърция и Македония. Така при намаляване на преноса на руски газ през това трасе, реконструирането му в двупосочно и използването на капацитета му в обратна посока може да се доставя газ до Украйна. Другата хипотетична възможност за пренос през Румания е междусистемната връзка Русе-Гюргево, но нейният капацитет в посока от България към Румъния е много малък.

Порошенко заяви още в Търция, че Украйна винаги ще подкрепя икономически ефективни европейски инициативи за диверсификация на източниците на енергийни доставки.

Заместник-председателят на Еврокомисията и отговарящ за обшия енергиен съюз Марош Шефчович, който също присъства на церемонията в Ескишехер, посочи, че Европейският съюз приветства заинтересоваността на потенциални доставчици ожт Каспийския регион, Централна Азия, Близкия Изток, Източно-Средиземноморския регион и Черно море да се присъединят към Южния газов коридор за по-нататъшната диверсификация на газовите доставки в Европа.

ЕС вади в дневния ред Транскаспийския газопровод

Той отбеляза още, че Евросъюзът води преговори с Азербайджан и Туркменистан за реализацията на проекта за Транскаспийския газопровод.

През 2011 г. Брюксел даде мандат за преговори по сключването на правно-обвързващ договор между ЕС, Азербайджан и Туркменистан за строежа на Транскаспийския газопровод. Сега Шефчович каза, че ЕС е готов да продължи преговорите за условията за потенциални, търговски жизнеспособни доставки на основата на ашхабадската декларация от май 2015 г. за осигуряване на енергийното сътрудничество между Туркменистан, Азербайджан, Турция и ЕС, предаде РИА Новости.

Идеята е Транскаспийският тръбопровод да свърже по дъното на Каспийско море Туркменбаши и Баку и да стане част от един арзширен Южен газов коридор, добавяйки в неговите доставки туркменски газ.

Без притеснение в Москва от конкуренцията

Макар на Южния газов коридор и откриването на ТАНАП да се гледа като на конкуренция на "Газпром" и намаляване на зависимостта на Европа от руски газ, в Москва не изглеждат притеснени от частичния пуск на новата газотранспортна система.

Според политолога и зам.-председател на руския Институт по история и политология Владимир Шаповалов ТАНАП не представлява сериозна заплаха за руските интереси, тъй като Европа изпитва дефицит на газ и има достатъчно много търсене на суровината.

Пред радио "Спутник" той коментира, че новият газопровод няма да покрие това търсене и  Европа няма да преживее без руския газ и новите газопроводи на "Газпром" към Европа.

Според него потенциални доставки на газ за Украйна от ТАНАП през България и Румъния ще доведат до повишаване на цената за потребителите. "Ако погледнем маршрута, ще разберем, че себестойността на този газ ще е в пъти по-висока от газа, който сега Украйна получава от Русия", коментира Шаповалов.

Според него, с Трансанадолския газопровод Турция иска да играе ролята на достатъчно мощен военно-политически и икономически играч.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #7

    Медиата бере анализатори от бъдещето. Нека най-напред се реши философския спор за Каспийското море-езеро, после по дъното да се построи газопровод и чак тогава преговорите може да започнат. Ако Украйна има пари да плаща...

  2. Преслав
    #6

    Меркел особено тъй се е затичала да бяга от Раша, че съвсем скоро ще се срещнат от двата края на Северен поток 2

  3. Лизи Гугуткова
    #5

    вСИЧКИ БЯГАТ ОТ рАША ЗНАЕТЕ ЛИ КОЛКО ГАЗ ИМА ПО СВЕТА! Това е сериозно развитие - докато Русия блокира Транскаспийския газопровод - туркменците направиха суап с Иран и така доставят газ за Южния газов коридор, т.е. за Европа.

  4. Коментарът е изтрит в 19:16 на 13 юни 2018 от автора.
    #4
  5. Преслав
    #3
  6. Точно така! Икса им се и газ от луната! Най-добре да си докарат скъпчичак газ-уж от САЩ-през LNG такери. Кoйто обаче е натоватрен в руски пристанища на маеиркански LNG танкери!

  7. Преслав
    #1

    Супер - повече газ - повече транзитни такси за България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.