Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ким Чен-ун се срещна с китайския президент и обяви, че е готов за диалог със САЩ

Премахването на ядрените оръжия от Корейския полуостров може да се постигне, каза лидерът на Северна Корея

1 коментар
Ким Чен-ун

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун се е срещнал с китайския президент Си Цзинпин в Пекин на неофициално посещение, продължило от 25 до 28 март, съобщи в сряда китайската държавна агенция Синхуа.

Посещението на Ким Чен-ун е станало по молба на Си Цзинпин, уточни Синхуа, цитирана от Асошиейтед прес.

Ким е потвърдил, че е готов да се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп след месеци на разменени заплахи между Пхенян и Вашингтон заради ядрената програма на КНДР.

"Нашата постоянна позиция е да сме ангажирани с постигането на безядрен Корейски полуостров съобразно с волята на покойния президент Ким Ир-сен и покойния генерален секретар Ким Чен-ир", двамата предшественици на Ким Чен-ун, съответно негови дядо и баща.

Китайската държавна телевизия излъчи кадри от Ким и Си, които си стискат ръцете пред знамената на двете страни.

Визитата на Ким бе разкрита още в понеделник от японски медии, които съобщиха, че високопоставен севернокорейски представител е пристигнал с влак в Пекин, но без да заявят със сигурност, че става дума за Ким Чен-ун.

Китайските медии досега не потвърждаваха визитата, очевидно изчаквайки Ким да се върне в страната си, отбелязва АФП.

"Нямаше никакво съмнение, че първата ми визита в чужбина трябваше да е в китайската столица. Това е мой тържествен дълг. Водих плодотворни разговори с президента Си Цзинпин за развитието на отношенията между двете ни партии и двете ни страни, вътрешното положение в двете ни страни, поддържането на мира и стабилността на Корейския полуостров и други въпроси", заяви Ким на банкет в негова чест в Дома на народите в Пекин, на който присъстваха и съпругите на лидера на КНДР И Сол-джу и на китайския президент Пън Лиюан.

Това бе първото известно посещение в чужбина на Ким Чен-ун откакто той стана лидер на КНДР през 2011 г. и първата му среща със Си Цзинпин. Според анализатори посещението му е било подготовка за планираните срещи на върха с Южна Корея през април и със САЩ през май, отбелязва ДПА.

Северна Корея има готовност за диалог със САЩ и да участва в среща на върха на двете страни, заяви Ким.

Премахването на ядрените оръжия от Корейския полуостров може да се постигне, "ако Южна Корея и САЩ отговорят на нашите усилия с добра воля и създадат атмосфера на мир и стабилност, като същевременно предприемат мерки за постигането на мир", каза лидерът на КНДР.

Китай оценява "значителните усилия", които прави Северна Корея, заяви Си Цзинпин.

Напрежението на Корейския полуостров "бързо се изостря", каза Ким, който е преценил, че "трябва да информира лично Си за ситуацията в дух на другарство и морална отговорност".

По време на визитата си Ким Чен-ун е поканил Си Цзинпин да посети Северна Корея, а китайският президент е приел поканата, съобщи агенция Йонхап, цитирана от Ройтерс.


Китайското правителство е информирало Белия дом за визитата на лидера на Северна Корея в Пекин, съобщи говорителката на Белия дом Сара Сандърс, цитирана от Ройтерс.

"САЩ остават в тесен контакт с нашите съюзници Южна Корея и Япония. Приемаме това развитие като поредно доказателство, че нашата кампания на максимален натиск създава подходяща атмосфера за диалог със Северна Корея", добави тя.

Един от водещите китайски дипломати и член на правителството Ян Цзечъ ще посети Сеул утре, за да информира официални лица, сред които президента Мун Дже-ин, за визитата на лидера на КНДР Ким Чен-ун в Пекин, съобщи южнокорейското президентство.

Високопоставен представител на президентството заяви, че е положително за наближаващите срещи на върха на КНДР с Южна Корея и САЩ, че Ким Чен-ун е споменал възможността за безядрен Корейски полуостров на срещата си с китайския президент.


Макар Пекин отдавна да подкрепя Пхенян, отношенията между двете страни в последно време се изостриха - Китай осъди категорично севернокорейските ядрени опити и дори одобри международните санкции и започна да ги прилага.

Международният дебют на загадъчния 34-годишен севернокорейски лидер с необявената му визита в Пекин и изненадващите разговорите с президента Си Цзинпин седмици преди планираните срещи с президентите на Южна Корея и САЩ усложняват с още една степен трескавата световна дипломация около севернокорейската програма за ядрени оръжия, пише в. "Ню Йорк таймс". Визитата показва, че Ким цени или се нуждае от одобрението на Китай (а може би и от съветите му), опитвайки се да натрупа дивиденти от рискованото дипломатически отваряне по отношение на Тръмп след продължило повече от година напрежение и взаимни заплахи, посочва вестникът.

"Вашингтон пост" също отбелязва, че първото посещение на Ким в чужбина от идването му на власт добавя още един елемент към сложния дипломатически пъзел около бъдещето на севернокорейската ядрена програма. Вестникът изтъква, че Ким е бил придружен от най-висшите си помощници. Цитиран от изданието китайски експерт посочва, че визитата по покана на президента Си Цзинпин преди срещите на Ким с южнокорейския и американския президент ще върне водещата роля на Пекин, който се опасяваше, че я губи в един исторически момент, преди началото на драматично развитие на Корейския полуостров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    И нито една от МСМедиите, не се извини за тъпотиите и помията които изляха по адрес на Тръмп, на който ЕДИНСТВЕНО е заслугата за тези надежди сега. В Дневник пък са изплескали некъв пасквил, че Китай се "завръщал" на политическата сцеба БЕЗ ДА СПОМЕНАТ, че точно Тръмп ги върна там, като ги набеляза за основната причина Дебелото да се дуе, и почна да набива канчето на Китай.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.