Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кипър е пред историческо споразумение за обединяване

Лидерите на двете кипърски общности си стиснаха символично ръцете

1 коментар
Никос Анастасиадис, Клаус Шваб и Мустафа Акинчи

Лидерите на двете кипърски общности си стиснаха ръцете в Давос като символ на ангажимента им да обединят разделения средиземноморски остров до края на тази година и да поискат обща международна финансова подкрепа, предаде Ройтерс в четвъртък.

Президентът на Кипър Никос Анастасиадис и лидерът на т.нар. Севернокипърска турска република Мустафа Акинчи се появиха заедно по време на Световния икономически форум в Давос за да обявят целта си за изграждане на мирен мост между Европа и Близкия Изток.

"Заедно с Мустафа работим неуморно за обединение на нашата страна", заяви Анастасиадис.

Той призова международната общност да финансира намирането на решение за Кипър.

И двамата лидери подчертаха, че все още няма сделка и остават трудни въпроси за територия, собственост и компенсации, но и двамата работят по споразумение, което трябва да стане факт през 2016 година.

Председателят на Световния икономически форум Клаус Шваб нарече Кипър "лъч надежда точно, където Близкият изток среща Европа".

Кипър е разделен откакто турски войски нахлуха в северната му част през 1974 година в отговор на преврат, който бе подкрепен от Гърция.

Последният опит да се стигне до решение на кризата бе през 2004 година. Тогава кипърските гърци отхвърлиха мирния план на ООН, приет от турците. Така Кипър се присъедини сам към ЕС, оставяйки т. н. Севернокипърска турска република изолирана.

Акинчи каза, че заедно с Анастасиадис са от едно и също поколение и представляват последния шанс за обединение на острова. Поколението след тях познава само разделението.

Сътрудничеството между двете общности, след като бе открит газ в крайбрежните води на острова, може да подпомогне постигането на сделка, каза Акинчи.

В съгласуван международен ход в подкрепа на мирния процес, генералният секретар на ООН Бан Ки Мун бе домакин на обяд с двамата лидери и вицепрезидента на САЩ Джо Байдън.

Дипломатически източник в Ню Йорк каза, че специалният пратеник на ООН за Кипър, бившият норвежки министър на външните работи Еспен Барт Ейде, е съобщил, че 90 процента от сделката вече е готова, но остават най-трудните 10%.

В интервю за Ройтерс в Давос Анастасиадис каза, че евентуално споразумение ще изисква милиарди евро международна помощ, за да помогне да бъдат решени имуществени въпроси, и че се надява Великобритания да върне част земята, на която е разположила военни бази.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #1

    Няма съмнение че ако в едно начинание са замесени гърци, то от европейците ще се очаква да платят милиарди. Но нека кипърските гърци имат предвид че както и да се въртят и да го усукват, винаги Мустафата ще им се пада отзад.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.