Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кирчо Киров отказа дело по съкратената процедура и отново съзря политически сценарий

"Българската прокуратура не се поддава на политически натиск", реагира обвинението

23 коментара
Ген. Киров (вляво) с адвоката си Димитър Вълчев във военния съд. Сн.: БГНЕС

Подсъдимият за присвояване на близо 5 милиона лева бивш шеф на Националната разузнавателна служба (НРС) ген. Кирчо Киров отказа във вторник казусът му да се гледа от Софийския военно-окръжен съд по съкратената процедура.

По нея магистратите използват само събраните по време на досъдебното производство доказателства, не разпитват свидетели, а подсъдимият си гарантира присъда под минимума, ако бъде признат за виновен. Наказателният кодекс предвижда наказание от 10 до 20 години затвор и конфискация на цялото или на част от имуществото за подобно престъпление.

Преди първото заседание по делото, което ще бъде гледано при закрити врата, Киров за пореден път коментира, че съзира зад случая политически сценарий, заради смяната на конюнктурата.

"Вие сте интелигентни хора, припомнете си преди година и половина какви политически процеси се развиваха и кой основно беше потърпевш от това. Преди година и половина се развиваха сложни политически процеси в страната и в някои партии, в частност. Няма независими хора. В известна степен всички сме зависими от политиката."

По повод това изказване на подсъдимия наблюдаващият обвинител по казуса полк. Елин Алексов кратко коментира извън залата, че "българската прокуратура е политически независима" и, че той не помнел досега "някой да е образувал дело под натиск".

"Държа да кажа, че българската прокуратура не се поддава на политически натиск", заключи уверено военният прокурор.

Ексшефът на НРС е обвинен в присвояване на 4.7 милиона лева в долари и евро от бюджета на службата, както и, че е съставил над 1000 фалшиви документа, с които според прокуратурата е искал да докаже несъществуващи служебни разходи.

"Очаквам справедлив процес. Не е особено комфортно да си подсъдим", заяви Киров пред на влизане в съдебната зала, уточнявайки, че "естеството на разузнавателната работа е такова, че не мога да коментирам делото. Тези пари са отишли по всички направления на разузнавателната дейност. Прокуратурата е важен държавен орган и аз не мога да коментирам нейните действия. Нека оставим съда да си свърши работата."

"Като ме гледате така, приличам ли ви на човек с 5 млн. лева", попита риторично подсъдимият в отговор на въпрос възможно ли е да е съставил над 1000 фалшиви документа, за да оправдае похарчването на въпросната сума. Следващото заседание по делото бе насрочено за 21 ноември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    По отношение на Кирчо Киров всички властимеющи и партии сякаш са се наговорили и действат, правейки се на умрели лисици.Това, което от няколко месеца публично се изнася за него отдавна, от много години курсира включително и в писмен вид в парламента, правителствата, президентството, отделните партийни централи, редакциите на големите издания и електронните медии. Всички вкупом мълчаха, защото обирджийството се е превърнало в негласна държавна политика. А сега всички едновременно крещят: Дръжте крадеца!. Да ама не. Кога ще почнете и със себе си, неуважаеми новобогаташи.

  2. Анонимен
    #22

    Като че ли за първи път се случва високопоставен държавен служител след смяната му да не го пратят посланник, ами на прокурор. Знам че една птичка пролет не прави, но все пак е добро начало.

  3. Анонимен
    #21

    ОР КЕСЯКОВ ПИТА КИРЧО КИРОВ:
    Абе, господин Киров, като отваряше досиетата на офицерите на разузнаването в Югославия, на които ти беше резидент, не си ли помисли, че това също е удар по националната сигурност, както и върху живота и психиката на тези хора. Обаче тези глупаци, които служеха на България и бяха пряко подчинени на теб, се оказаха критици на Георги Първанов. Освен това те работеха за българската кауза в Македония и Сърбия, а това не се нравеше много-много на сърбоманите и русофилите у

  4. Анонимен
    #20

    Всички ,които познаваха и работиха с Кирчо от президентството и ГЕРБ знаеха и за неговите"способности",но го хвалеха и бутаха защото им беше удобен.Сега какво ще правят дечицата на много "функционери" назначени от него в НРС.Ревизия не е достатъчна,наложителен е преглед на кадрите, включително и на всички толерирани от наследника му - селския разузнавач Драгомир Димитров.Ще бъде доста интересно!!!!

  5. Анонимен
    #19

    Защо Сметната палата не извади декларациите за имотното състояние на полк.Кирчо Киров през 2003 г., когато е назначен за директор на НРС и на генерал лейт. Кирчо Киров през 2012 г., и получаваната от него заплата в този период. Тогава ще се види огромната разлика между 2003 и 2012 г. в притежаваната от него недвижима собственост, автомобилен парк и банкови сметки плюс пари и скъпоцености в наличност.

  6. Анонимен
    #18

    Първанов можеше да спре Кирчо Киров да краде, но не искаше. Плевнелиев може да освободи следващия плачещ за разследване шеф на НРС Драгомир Димитров, но не го прави, защото му е изгоден. Няма ли да се потърси отговорност за случващото се в българското разузнаване и от тези, които пряко отговарят за него - т.нар.президенти Първанов и Плевнелиев?

  7. Анонимен
    #17

    В пълна подкрепа на №16
    Всичко, което пишете е на 100% вярно. Забележително е как този невеж човек започва кариерата си в Държавна сигурност - като агент на Шесто управление ДС докато работи в Комсомола във Враца. Това е смъртоносна симбиоза - хем доносник, хем комсомолски активист. А жена му Мария пък е партиен секретар в същия този Окръжен комитет, но на БКП. Тя е човекът, който начертава бъдещия му път и го води по него до сега. Има и още нещо. Като началник на т.нар. Селски отдел в НРС в началото

  8. Анонимен
    #16

    Когато кандиса да угоди на комунистите и да сложи начело на НРС този некадърен, нечленоразделен, но партийно верен тюфлек, "Царот" извърши и глупост и престъпление. Тогава той знаеше, че Киро е бивш доносник на VІ-то управление на ДС докато е бил комсомолски деятел в Градския к-т на ДКМС във Враца. Знаеше, че Бриго е щял да уволнява Киро още през 1994 г. за злоупотреби. Знаеше, че Гяуров е предприел процедура по уволнение за същото и когато беше назначен, Кирето практически беше извън службата.

  9. Анонимен
    #15

    Тия двамата Киров и Димитров никога нямаше да оглавят цивилното разузнаване при нормална държава. И двамата са срам за понятието българския разузнавач.Такива като тях допринесоха обществото да гледа с насмешка и негодувание на хора, които, ако имаха правото да говорят щяха да представят съвсем друга картина за българското разузнаване, а не клишетата за доносници, Георги Марков, папата и т.н.

  10. Анонимен
    #14

    Защо Кирчо и Драго развалиха отношенията си? Какво не успяха да поделят?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.