Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Киргизстанската опозиция е разделена на фона на политически хаос и протести

0 коментара
Киргизстанската опозиция е разделена на фона на политически хаос и протести

Опозиционните партии в Киргизстан не успяха да формират вчера ново правителство, тъй като различните фракции имат разногласия кой трябва да бъде новият премиер, след три дни на политически хаос в централноазиатската страна.

В столицата Бишкек в понеделник имаше масови демонстрации след парламентарните избори през уикенда, предварителните резултати от които показаха, че свързани с управляващия елит партии са удържали изборната победа. Привърженици на опозицията установиха контрол върху правителствени сгради, разграбиха офиси, а Централната избирателна комисия реагира, анулирайки резултатите от произведените в неделя избори.

Членове на някои опозиционни партии заявиха, че ще отстранят президента Сооронбай Жеенбеков и ще сформират ново правителство. Депутати обявиха във вторник вечер, че премиерът Кубатбек Боронов е подал оставка и че номинират бившия депутат Садър Жапаров за негов приемник.

Местни медии съобщиха, че депутатите не са разполагали с кворум и са гласували от името на свои колеги при одобряването на новите назначения. Към настоящия момент не е ясно дали промените са законни.

Няколко опозиционни партии отхвърлиха кандидатурата на Жапаров, а вчера се появи нов кандидат за премиер - Тилек Токтогазиев, млад предприемач. Токтогазиев бе предложен от координационен съвет, състоящ се от опозиционни политици и активисти, съобщиха киргизстански медии.

Според тях на пресконференция Жапаров се самоопределил като "легитимен премиер", назначен от "парламентарното мнозинство", и казал, че "вече работи, като координира ситуацията".

В същото време руската държавна информационна агенция РИА Новости цитира изявление на пресцентъра на киргизстанското правителство, в което се казва, че Боронов ще продължи да изпълнява премиерската длъжност, докато президентът не приеме оставката му.

Жеенбеков все още не е приел оставката на Боронов и на уебсайта на правителството той продължава да фигурира като премиер.

Множество хора се събраха вчера в центъра на Бишкек, за да протестират срещу назначаването на Жапаров и за да поискат импийчмънт на Жеенбеков. Поддръжници на Жапаров се събраха пред сградата на правителството.

Депутати заседаваха отново вечерта, за да обсъдят ситуацията, съобщиха медии.

Жеенбеков направи изявление, с което призова всички политически сили да "поставят действията си отново в рамките на закона", но не направи коментар на опитите за назначаване на нов премиер.

По-късно вчера Жеенбеков заяви, че има намерение да реши политическата криза и че води преговори с "различни политически сили", но никоя от тях не е предложила "единна платформа за преговори".

Той отбеляза също, че "процесът на освобождаванията и назначенията на различните висши (правителствени) постове" трябва да "протича легитимно".

"Парламентът трябва да представи необходимите резолюции. . . които да бъдат подписани от мен и с това да станат президентски укази. От три дни страната се намира в тази политическа криза заради действията на някои политически сили...напълно разбирам вашите искания ситуацията да бъде решена".

До безредиците се стигна, след като бяха оповестени резултати от изборите, от които стана ясно, че две партии удържат изборна победа - едната партия е тясно свързана с Жеенбеков, а другата - с бивш високопоставен митнически служител - на фона на информациите за купуване на гласове и други изборни измами. В понеделник полицаи разпръснаха демонстранти с водни оръдия, сълзотворен газ и зашеметяващи гранати. При сблъсъците загина един човек, а над 1000 бяха ранени, заявиха здравни служители.

Депутати излъчиха също и кандидат за председател на парламента, въпреки че не е ясно дали техните действия са законни от гледна точка на киргизстанската конституция.

След 2005 г. в Киргизстан имаше народни въстания, които свалиха от власт двама президенти.

Киргизстан е с население от 6,5 милиона души и е една от най-бедните бивши съветски републики. Страната има стратегическо географско разположение, граничи с Китай и някога в нея имаше американска военновъздушна база, която бе използвана за зареждане на гориво и логистични нужди по време на войната в Афганистан. В Киргизстан има също руска военновъздушна база и Бишкек поддържа тесни отношения с Москва.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.