Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кирил Гоцев ни цензурира!

0 коментара

И.д. генералният директор на БНТ е поискал оставката на шефа на новините Нина Спасова, защото не е пуснала цялата реч на Симеон Сакскобургготски в централните новини на БНТ от 20 ч., съобщиха новинари от БНТ. За сметка на това БНТ излъчи директно от НДК изказването на премиера пред висшия форум на НДСВ, на който бе отложено преучредяването на партия НДСВ. Кирил Гоцев знаел предварително, че форумът ще се забави с около час и че царят ще се изкаже не в четири, а в пет следобед и разпоредил директното включване именно за този час.

Днес новинарите от БНТ изпратиха протестно "Отворено писмо" по повод системните прояви цензура и натиск от страна на и.д. генералния директор. Временното ръководство на БНТ застрашава обществения интерес, като оказва натиск върху работата на журналистите, не зачита правилниците за работа, като излъчва "Актуално", уронва престижа на институцията с "Бяла книга за БНТ", погазва правото на отговор и на опровержения при невярна информация. Това заявяват в "Отрито писмо" журналистите от Дирекция "Новини и актуални предавания" на БНТ. Повод за писмото и днешното заседание на редколегията на новинарите от БНТ е, че на обяд Кирил Гоцев е поискал оставката на Нина Спасова, временния директор на "Новини и актуални предавания".

Кирил Гоцев беше избран за временен директор на БНТ от мнозинството в Съвета за електронни медии, доминиран от НДСВ и ДПС.

Обръщението, подписано от единадесет журналисти, режисьори, оператори, е отправено до СЕМ, до парламентарната медийна комисия, до Управителния съвет на БНТ и до и.д. генералния директор Кирил Гоцев.

Журналистите Евгения Атанасова, Бойко Василев, Димитър Цонев, Валя Ахчиева, Константин Кисимов, Нина Спасова, Методи Манченко, координаторът Иван Коцев, режисьорът Марта Илиева, операторът Пенко Първанов са сложили подписите си под заявлението, че в националната телевизия е "застрашен обществения интерес". Един от подписалите писмото срещу и.д. генералния директор - Димитър Цонев - се е кандидатирал за шеф на БНТ.

Според редколегията, в която влизат и са се подписали ръководителят на "новини" Константин Кисимов, Евгения Атанасова - ръководител "Актуални предавания", Методи Манченко - и.д. ръководител "Спорт", Иван Коцев - отговорен координатор, Асен Григоров - ръководител "Блокови програми", Бойко Василев - водещ на "Панорама", Димитър Цонев - водещ на "По света и у нас", Валя Ахчиева - водеща на "Открито", Марта Илиева - отговорен режисьор, Пенко Първанов - отговорен оператор и Нина Спасова - директор на дирекция "Новини и актуални предавания", временното ръководство на БНТ постоянно се намесва и оказва натиск върху ежедневната работа на новинарите.

"Създаването на предаването "Актуално" бе осъществено в пълно противоречие с вътрешните правилници на работа на Дирекцията и на БНТ", се казва в писмото. От текста на обръщението става ясно още, че "Актуално" е тръгнало в ефир без пилотен брой и журналистите нямат възможност сами да определят темите и събеседниците на предаванията.

"Стигна се до странната форма "Бяла книга", която по-скоро уронва престижа на БНТ като национална институция и защитава неясни групови интереси", пишат още журналистите до СЕМ и до парламентарната медийна комисия.

Новинарите от БНТ не приемат намесата в емисиите "По света и у нас", с която се забранява да опровергават неверни и спорни информации, както и да излъчват официални съобщения на БТА.

В писмото се настоява да не бъдат правени кадрови промени в Дирекция "Новини и актуални предавания" от временната управа на БНТ, да се спазват правилниците на работа и да се спазват правата на журналистите, гарантирани в Закона за радио и телевизия. Компетентните органи, до които е адресирано писмото, са призовани да упражнят правомощията си по Закона за радио и телевизия.

Малко преди 18 ч. редколегията на новинарите влезе на разговор с Гоцев. Казусът бе разгледан и на днешното заседание на СЕМ. Медийният регулаторен орган реши, че на две отделни срещи членовете на СЕМ ще разговарят идния четвъртък и с временното ръководство на БНТ, и с редколегията на новинарите от БНТ.

Чл. 11 от Закона за радио и телевизия дава възможност на журналистите от електронните медии да защитят професионалните стандарти на работата си при случай на конфликт с ръководството. За тази цел се създава специална редколегия, която в подобни случаи разглежда възникналите спорове. Подобен конфликт явно съществува в БНТ в момента, след като днес новинарската редколегия излезе с "Открито писмо".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.