Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще приеме чужди войски, но като част от бойна група на НАТО (обновена)

Oсновните рискове от кризата около Украйна са свързани с доставките на газ (видео)

188 коментара
Кирил Петков в НС, сн. БГНЕС

България е готова да приеме войски от партньорски страни в НАТО, но в рамките на обща батальонна бойна група, в която да е рамкова държава и домакин. Това е част от официална българска позиция за кризата в Украйна, която бе приета от Министерския съвет и представена на извънредно заседание на парламента в сряда.

Премиерът Кирил Петков каза, че българската отбранителна стратегия ще бъде изградена и фокусирана на база българската армия.

Тя ще бъде водеща, което означава български войски, българско командване и реално българско военно лидерство, каза премиерът Петков.

Той каза, че България продължава да настоява и опитва дипломатическо решение на кризата в Украйна и остава лоялен и предвидим партньор в Алианса.

Основните рискове от кризата за страната са в областта на енергетиката и доставките на газ.

“Имаме ясен план и сме в ясна комуникация с ЕК какви мерки бихме направили, ако се случи прекъсването на доставките. Българските домакинства и бизнес ще имат алтернатива при един такъв сценарий“, добави той

Петков съобщи още, че има готов план за прибирането на българските дипломати от Украйна, като той ще бъде реализиран, ако се съберат данни, че рискът се покачва. 

От ГЕРБ определиха политиката на правителството като “снишаване“ и коментираха, че липсва държавно лидерство.

Народното събрание изслуша за два часа при закрити врата и шефовете на службите за сигурност. 

Батальон до 1000 души и по-малко чужди войски

Военният министър Стефан Янев обясни в парламента, че България ще предложи в НАТО да формира батальонна бойна група до 1000 души на наша територия, в чиято подготовка и учения ще може да участват и въоръжени сили на чужди държави в по-малка численост.

Командването на батальона ще става през националните командни канали, като ще има възможност дефицитите в българската армия да бъдат компенсирани с възможности на НАТО.

Той обясни, че в момента европейското командване на НАТО обсъжда нови мерки, свързани с България, Румъния, Словакия и Унгария

“Част от тези мерки включват възможността за разполагане на т.н. сухопътен елемент или бойна група. Има три вида държави, които потенциално могат да участват в такава група – рамкова държава, държава-домакин и държави, които дават своя принос“, посочи Янев.

Българското предложение България да е рамкова държава и домакин.

Христо Гаджев от ГЕРБ се осъмни, че това е възможно, тъй като практиката в НАТО досега е рамкова държава да е някоя от големите армии в Алианса, но Янев каза, че в момента ситуацията е нова. Унгария също има подобно предложение.

"Tази батальонна група ще бъде национална, рамковата държава е България, страната домакин е България, и е дадена възможност недостигащи способности да бъдат заети при желание и възможност от други страни. Това означава тренировката, подготовката и съвместното провеждане на учения да става с въоръжени сили на други страни, с много по-малки формирования, при които да се използва предаване на опит, на възможност за ползване на процедури и практики, които в момента, поради липса на ключови способности в някои отношения в българската армия, не могат да бъдат тренирани", обясни министър Янев.

По думите му не се прави “нищо повече освен да крепим баланса, така че да доминират дипломатическите усилия за предотвратяване на криза в непосредствена близост до границите ни, и в същото време да укрепваме собствения си отбранителен потенциал“.

Той определи тази формула като най-добра. 

“Този батальон ще увеличи темпа на обучение и подготовка. Не се предвиждат планове за защита на националната територия или участие с военни формирования извън страната. Нито един български войник няма да участва в операция в Украйна или друга държава без решение на парламента“, каза военният министър.

Премиерът Кирил Петков каза, че правителството е решило да "приоритизира българската стратегия в посока изцяло деескалиране на напрежението между НАТО и Руската федерация, както и да се използват абсолютно всички възможности по дипломатичен път този конфликт да бъде решен".

 

Дефицитите в армията излизат пак на преден план 

Изграждането на батальонни бойни групи е един от приоритетите на МО през последните години, но вече десет години МО не може да закупи необходимите бронирани машини. Проектът буксува и новото правителство ще трябва да го реши, но до доставката на техниката ще минат години.

Премиерът допълни, че нашата армия не е финансирана достатъчно и правилно.
 
"Имаме дефицити, които са ясно изразени и сега ще се фокусираме в тези дефицити. Няма просто да се купува техника, която е несистемно избрана. България не трябва да е само консуматор на сигурност", каза Кирил Петков без да даде ясен план какви инвестиции се предвиждат. 

"Повишава се риска от военна агресия"

Външният министър Теодора Генчовска от своя страна посочи, че България се надява, че проблемът може да бъде решен по дипломатичен път. По думите ѝ дипломацията трябва да бъде придружена и със самочувствие, че ние разполагаме с необходимите отбранителни способности.

Очевидно Русия се стреми да внесе разделение сред съюзниците и ги третира като различни категории – тя подкопава принципа на неделимост на сигурността и се връща към сферите на влияние от Студената война, коментира Генчовска.

"На фона на руските агресивни действия, изключително важно е единството и солидарността на съюзниците, както и категоричната защита на фундаменталните принципи и ценности, на които се базира европейската сигурност. Няма стъпки от руската страна в посока деескалация – последните ѝ действия и реторика насочват към повишаване на риска от военна агресия", добави тя.

България не желае американски войници, но е готова да приеме френски?

На този фон БНР съобщи, позовавайки се на дипломатически източник, че България не желае американски войници на своя територия, но е готова да приеме френски.

Решението се очаква да бъде взето в средата на февруари около срещата на министрите на отбраната на НАТО.

Янев отказа да коментира информацията. По думите на Янев, ако се водят подобни разговори, те биха били на военно-техническо ниво.

На политическо ниво подобно нещо не е обсъждано, посочи той.

България и САЩ вече използват съвместно учебния полигон "Ново село", военновъздушните бази "Граф Игнатиево" и "Безмер" и логистичния център край Айтос, но САЩ обмислят изпращането на още хиляди войници в Източна Европа. Франция пък заяви възможност да подсили отбранителния потенциал в Румъния.

Испания и Нидерландия вече обявиха, че ще изпратят изтребители в България, за да подпомогнат мисията за охрана на въздушното пространство. Кабинетът обсъжда и възможността за приемането на сухопътни войски, но няма решение в тази посока.

ГЕРБ ще подкрепи разполагането на войски на НАТО у нас

Вече близо седмица ГЕРБ критикува остро кабинета, че няма позиция за ставащото в Украйна.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза в сряда, че "ако правителството поиска на територията на България да дойдат натовски войници, самолети, кораби по плана на НАТО, ще ги подкрепим, защото сме убедени, че само мощната отбрана на всички като един ще спре агресията".

По думите му, ако се допусне конфликт заради "никаквата ни в момента политика", ще понесем тежки загуби.

Подкрепяме всичко, което по плановете на НАТО е разписано за България, това не е наша агресия, а отбранителен план, за да се обуздае евентуална агресия, посочи Борисов.

Борисов каза, че чака дни наред външният ни министър Теодора Генчовска да има активна дипломатическа дейност, а тя дори не е отишла на Съвета на външните министри, пращайки свой заместник. Според него външният ни министър трябва да е в Москва, в Брюксел.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

188 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #188
    Отговор на коментар #183

    НАТО (и кокретно американските му части и ракети) са на границата на цЭцЭцЭрЭ-то ти, крепостнико!, още от създаването си през 1949 година (горе - в Аляска) и нищо не му се е случило на нещастното ти цЭцЭцЭрЭ... .... .... Иди да ревеш на нечий друг гроб - тоя подгизнА... Как може да сте толкове демоде в това вашто ... комунално, пи3достанско посолство, мари крЭпостна дивачко-о-о... ;-))

  2. Ганди
    #187
    Отговор на коментар #173

    Напрежение се нагнетява от струпването на огромни войски, от гледане под прицел, от споменаване на ядрени и конвенционални оръжия, и други подобни

  3. Ганди
    #186
    Отговор на коментар #183

    Казвате, че "русия не може да търпи по границите си чужди войски и това е нормално", но! Нормално ли е държави и тяхната организация да търпят чужди (руски) войски по границите си? Само русия ли е с право на глас? Прибалтика, югоизточна Европа без право на отбрана ли сме?

  4. Ген. Иван Колев
    #185

    Не смятам, че е удачно ЧУЖДИ войски да се намират на територията на България. Но войски на НАТО да. Те не са ЧУЖДИ, а съюзнически. Малка, но съществена разлика. Примерно, много съм против разполагането на военни подразделения от Габон или Шри Ланка в страната. Но бих приветствал разполагането в България на техника и военен персонал на САЩ, Франция, Белгия, Норвегия, Испания и пр. в съответствие с плановете на НАТО за защита от евентуална агресия от страна на ЧУЖДА и ВРАЖДЕБНА държава. Например Русия.

  5. Обектив
    #184

    Срам и позор за мънкащата мажоретка Кирчо ! Очевидно е, че България е под управление на поредно Радево служебно правителство с премиер Стефан Янев.

  6. Силвана Влахлийска
    #183

    Не може да приемаме чужди войски, това е предизвикателство срещу Русия. Разделя ни само Черно море , Русия не може да търпи по границите си чужди войски и това е нормално. НАТО да праща войски в Италия - Италия не граничи с Русия.

  7. bgp
    #182

    Тече манипулация осъществяване чрез медиите на Мафията бтв ,нова ,бнт на ПРОСТАКА борисов !

    Отклонява се вниманието от вътрешните скандални , нечувани кражби на гербо-комунистите !

    Това се прави и в НС , всеки вижда как се спъва дейноста му и за два месеца , не е свършено нищо !

    Вайна или бойни действия няма да има , а ние с голите тумбаци и чифте ръждясали пищови сме за никъде !

    5 милиона население , 2 пенсионери , 1,5 учащи ..... 1,5 активни ....... от тях 500 горе-долу стават за

  8. Bлaдo
    #181

    и като теглим чертата (след балалайкането на руските гномове и истерички от последните дни), какво получаваме?: русия ще си наляга азиатските мераци и napцaли, а България ще се възползва от всичко, с което я облагодетелства членството й в НАТО....

  9. Nikola Nikolov
    #180

    Някой може ли да сравни достойната реакция и действия на румънските управляващи , с мишкуването на нашите жалки, продажни плъхове ?!

  10. Nikola Nikolov
    #179

    Що се отнася до реакцията на днешните не за дълго управляващи , по-голям резил не можеше да се стовари върху главите на целокупния , уж “горд” народец , който и до днес се блъска в гърдите и пее “велик е нашият войник”! Съвсем обяснимо е откъде тези циркаджии са се учили на поведение - продажниците копират модела на правешкия комуноид-просtАК - “СНИШАВАНЕ , СНИШАВАНЕ , СНИШАВАНЕ”. Някой , па бил той заплеснат русофилистик , ще открие ли КАПКА ДОСТОЙНСТВО в , изразената от хората на решетков , позиция

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.