Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай и Индия имитират умиротворение след кръвопролитен военен сблъсък

0 коментара

Китай и Индия разиграха вчера дипломатическата карта в опит да уталожат кризата след сблъсък между войските им, приключил с десетки загинали в Хималаите, където все още има военно напрежение, свързано с един граничен спор, предава Франс прес.

През нощта срещу вторник военни от двете гигантски азиатски държави влязоха в крайно жестока ръкопашна схватка, разменяйки си удари с юмруци, камъни и железни пръти. Битката протече в долина, разположена в пустинната планинска местност Ладах (Северна Индия) на повече от 4000 м височина.

Индия съобщи за жертви "и от двете страни", включително за 20 убити свои бойци. Китай отказа да потвърди, че е понесъл загуби, но индийски медии информираха за най-малко 40 убити или тежко ранени китайски войници.

Това е първият смъртоносен сблъсък между съседните държави - ядрени сили, от 45 години насам. Двете страни публично си прехвърлят отговорността за инцидента и декларират стремеж към мирно уреждане на кризата.

Външните министри на Индия и Китай разговаряха по телефона в сряда следобед - разбраха се "да успокоят напрежението на терен и да запазят мира и спокойствието в граничните зони", посочи в комюнике Пекин.

В свое комюнике индийското правителство заклейми "планирания и предумишлен акт" на Китай, но заяви, че двамата висши дипломати са се договорили "да не предприемат никакви действия, способни да предизвикат ескалиране на напрежението" в Ладах.

Китай настоя чрез комюнике на външното министерство Индия "да проведе пълно разследване" и да накаже виновниците. "Индийската страна не бива да се заблуждава (. . .), подценявайки твърдата воля на Китай да брани своя териториален суверенитет", добави министерството.

От няколко седмици индийската и китайската армия са в напрегната конфронтация в няколко сектора от оспорваната си обща граница, главно в Ладах, и от май насам са изпратили хиляди войници в региона. Преди десет дни бе договорена деескалация в някои от спорните зони.

Вчера Индия разположи още стотици военни в зоната на сблъсъка; премиерът Нарендра Моди увери, че смъртта на индийските войници "не е била напразна".

"Индия желае мир, но е способна да отвърне подобаващо, ако бъде предизвикана", отсече хиндуисткият националистически лидер в първото си публично изявление по въпроса.

Индийски военнотранспортни самолети кацаха цяла нощ на летището в град Лех - необичаен нощен трафик за столицата на Ладах, посочиха в сряда пред АФП източници от силите за сигурност в региона.

Според тях стотици индийски бойци от паравоенни структури са изпратени освен това в зони недалеч от долината Галван, където е избухнало насилието.

Китайската телевизия Си Си Ти Ви показа войници и бронирани коли по време на маневри в Тибет - регион, граничещ с Ладах.

Ръкопашни боеве

В повечето сблъсъци не са използвани огнестрелни оръжия - отдавнашна практика, целяща да се избегне истинска военна конфронтация в граничния район.

Индийски военен източник спомена за "жестоки ръкопашни боеве". Медии твърдят, че китайските войници са били въоръжени с железни пръти и тояги, набити с пирони.

Следите по телата на индийски войници, загинали сред скалите около долината Галван, сочат колко жесток е бил сблъсъкът.

Индийските бойци "са били разгромени и мнозина от тях - блъснати надолу по стръмната, камениста урва. В свободно падане, като неодушевени предмети", обясни за АФП източник от силите за сигурност.

Според първоначалния оглед "основната причина за смъртта е удавяне, (но) изглежда те са паднали във водата отвисоко, защото имат рани по главите", уточни пред АФП източник, близък до разследването.

Индия и Китай отдавна водят териториални спорове в Ладах и в източния щат Аруначал Прадеш.

Сблъсъците между индийски и китайски войници в планинските зони зачестиха през последните години. Администрацията на Доналд Тръмп вижда в това признак за нарастваща агресивност от страна на Китай в Азия.

"Далеч сме от трета световна война, но става дума за експлозивна, опасна ситуация между две ядрени сили с националистическа нагласа в момент, когато американското влияние значително е отслабнало", коментира Ейбрахам Денмарк, директор на програмата за Азия в американския изследователски център "Уилсън".

Последният открит конфликт между двете страни в света с най-голямо население датира от времето на светкавичната война от 1962 г., когато индийските части бързо бяха разгромени от армията на Китай.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.