Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай изпълнил 3/4 от смъртните присъди в света

13 коментара

През 2008 година в света са екзекутирани 2390 осъдени на смъртq като 75% от присъдите са изпълнени в Китай. Констатациите са от последния доклад на международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл", публикуван във вторник.

Беларус остава единствената държава в Европа, която все още прилага смъртното наказание. Екзекуции през миналата година са изпълнени в 25 държави. Всеки ден 7 души са намирали смъртта си заради решения на националните власти.

Осъдените на смърт за 2008 година са били 8864 души. В пет държави са изпълнени 93% от екзекуциите - Китай, Иран, Саудитска Арабия, Пакистан и САЩ. Азия е континентът, където смъртната присъда се среща най-често. Тя е част от законодателството на Афганистан, Бангладеш, Виетнам, Индонезия, Китай, Малайзия, Монголия, Пакистан, Сингапур, Южна Корея и Япония.

На следващо място са Близкият изток и Северна Африка с 508 екзекуции. Според "Амнести интернешънъл" в Иран са убити поне 346 осъдени на смърт, а страната е нарушила международното право, защото са убити и 8 непълнолетни.

В Европа и Централна Азия Беларус остава единствената държава, която продължава да прилага смъртното наказание, след като дори Узбекистан го премахна. В бившата съветска република са екзекутирани 4 души миналата година.

През 2008 г. в САЩ са извършени 37 екзекуции, а половината от тях са в щата Тексас - 18. "Това обаче е най-ниското число за тази страна от 1995 година и става все по-ясно, че дори САЩ постепенно се отказват от смъртното наказание", се казва в доклада на правозащитната организация.

Две трети от държавите в света са се отказали от смъртното наказание, а в 59-те, където то все още е законно, само 25 го прилагат на практика.

"Добрата новина е, че само в малък брой страни се извършват екзекуции. Това е знак, че отиваме към свят без смъртна присъда", коментира генералният секретар на "Амнести интернешънъл" Ирене Хан, цитирана от БТА. Две държави са въвели смъртната присъда през 2008 година - Сейнт Кристофър и Невис и Либерия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nemo
    #13

    osobeno za sra6nite prestapleniq sre6u darzavata i naselenieto na bulgariq/ simo kradeca i cqlata prestapna upravlqva6a varxu6ka/ i za bezmoza4nite ubiici

  2. Наблюдател
    #12

    В Китай има най-много разстреляни комунисти за корупция.

  3. Stenly
    #11

    Аз лично искам у нас да има смъртна присъда. Вкл. за особено тежки случаи на корупция и незаконно присвояване. Това е необходимо, защото у нас има хора, чието съществуване е опасно и много вредно за държавата. Дори в затвора, с огромните финансови средства с които разполагат, с влиянието и контактите си в подземния свят, политическите среди и властите, те винаги ще бъдат опасни. Корупцията и престъпността на власт са унищожили могъщи империи като Рим, Византия и СССР. Затова трябва безмилостно да

  4. Томов
    #10

    Ти колега смяташ ли че с нашата съдебна система, на смърт ще отиват виновните?За да има смъртно наказание, трябва да има много механизми за избягване на съдебна грешка. За педофили, изнасилвачи и психопати трябва да има смъртно наказание, но само ако категорично е доказана вината. Иначе се връщаме в първобитния строй, където виновен-невиновен, отнасяш секирата.

  5. Томов
    #9

    "Най-демократичната" страна в света се нарежда до държави като Китай, Иран, Саудитска Арабия и Пакистан. Отделно САЩ не са подписали и Хартата за защита на дедето, Протокола за ограничаване вредните емисии от Киото, Хартата за правата на военнопленниците и т.н.

  6. калун
    #8

    без смъртно наказание?Може би циганите биха били по-кротки, ако и у нас го имаше.

  7. mo.lko
    #7

    dobra zablezhki!!!

  8. дурмишев
    #6

    "През 2008 година в света са екзекутирани 2390 осъдени на смърт".Кво пък толкоз? Горе-долу колкото осъдените на смърт (и екзекутирани) от т.н. Народен съд през 1945 година в България.

  9. z
    #5

    Разибарсе че трява даес прилага много внимателно и след серия от експертизи и дълго разледване.Освен ако не става дума за явни изроди като мангалчето, пребило бабата, дето ог хранела...

  10. Stenly
    #4

    Съгласен съм, че механизмът трябва да е такъв, че да няма съдебни грешки. Но за престъпленията които споменах те са от такъв мащаб, че трудно може да се случи съдебна грешка с фатални последици. Например както беше при Стефан Софиянски където имаше около 30 обвинения. За едно две може да стане съдебна грешка, ама по всичките? А каква е разликата дали си завлякъл държавата със 100 млн. или 110 млн.?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.