Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай изпрати жена в космоса

24 коментара

Китай изпрати в събота за пръв път жена в космоса заедно с двама астронавти, които ще работят близо седмица на временна космическа станция, съобщи ББС. Това е важна крачка за Пекин към това Китай да стане едва третата държава в света, след САЩ и Русия, способна да създаде постоянна база в орбита.

34-годишната Лию Янг е майор и пилот от китайските военновъздушни сили. Тя и колегите ѝ Цин Хайпен и Лю Вън ще излетят на борда на Жънджоу 9, който ще се скачи с космическия модул Тянгон 1. Модулът е с големината на автобус и обикаля на 343 километра над планетата.

Двама от тайконавтите ще живеят и работят в модула, а третият няма да напуска капсулата, за да може да реагира на критични ситуации. Цялата мисия ще трае десетина дни, след което китайците ще се приземят в степите на Западен Китай.

Изстрелването бе извършено по план в 14.37 часа българско време от космодрума близо до пустинята Гоби в Северен Китай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    Много често чуваме там има или няма демокрация или там има капитализъм или социализъм. Това няма нищо общо с овладяването на космоса, но понеже някои го намесват съвсем опростително , ако се опитаме с едно изречение да дадем дефиниция за демокрация и свободно пазарно стопанство ( капитализъм) можем да кажем следното: Там където има свобода на словото , там има демокрация. Там където има частна собственост на средствата за производство , там има капитализъм ( свободно пазарно стопанство).

  2. Анонимен
    #23

    Китай е огромна страна и въпреки , че стандартът не е висок има достатъчно големи икономически възможности за успехи в космоса , още повече при една бурно развиваща се икономика. Не мисля обаче , че науката би трябвало да се политизира. А никога не съм разбрал и какво се разбира под комунистически идеали. Комунизмът като система в Източна Европа се провали и сега живеем в едно трудно време на "преход". В Китай се реформира на пазарен принцип. Техият реформатор Дън Сяо Пин бил казал , че социализъм не се яде, или нещо подобно. Тоест не може да нахрани огромния китайски народ.

  3. Анонимен
    #22

    Не съм бил в Китай и не мога да говоря за системата, но във всеки случай икономическите успехи на Китай , започнаха след едни реформи в икономиката на пазарен принцип.

  4. Анонимен
    #21

    БРАВО на китайският народ,БРАВО и на Китайската комунистическа партия която не се подаде на ревезионизма на Горбачов и съхрани идеалите и прагматизма на комунистическата идеология!

  5. Анонимен
    #20

    Та днес чета, че Китай са конструирали staged combusion двигател 120 тона тяга , за който имат права (интелектуална собственост). Не са казва , но вероятно са купили нещо от руснаците. Та ако купят нещо от американците и повторят архитектурата на Фалкон Хеви с втора степен на течен кислород и водород, биха имали ракета извеждаща около 130 тона на ниска орбита. Модулите му биха били с диаметър 5.2 метра , което е нещо стандартно. Ако Фалкон Хеви би имал цена от 125 милиона, тази ракета би трябвало да бъде в границите на не повече от 300 милиона долара. Няма дани за такъв проект, но думата ми е , че е в техните възможности за полети към Луната и Марс. Всичко е въпрос на пари и амбиция.

  6. Анонимен
    #19

    Хубаво е да прочетеш, че някъде се развиват технологиите и страната дърпа напред. Браво на китайските инженери, дори да е копирано пак е голямо постижение.

  7. Анонимен
    #18

    До 16 , Руската ракета Енергия не е много за крадене. Американците хвърлиха много сили в модернизирането на резервоара на совалката. Той първоначално тежеше 33 тона , после стана 30 тона и накрая 26.5 тона. Този прогрес се дължи на два фактора. Първия алуминиево - литиевата - магнезиева сплав от който е направен. Вторият оптмалното конструиране на резервоара, задача която изглежда проста , ама съвсем не етака. По този начин американските модули на обикновенни ракети на течен кислород и керосин имат

  8. Анонимен
    #17

    Или пък, както "удвоиха" МиГ-21, изработвайки J-8 ІІ, ще измислят някаква хитрина и в ракетната техника.

  9. Анонимен
    #16

    Ще купят/копират/имитират/откраднат, няма значение начина, руската "Енергия" и ще си решат проблема с тежката ракета.

  10. Анонимен
    #15

    Бг политици да се замислят и по този повод. Китай се развива самостоятелно по линия на високите технологии,защото иска да е стратегическа страна в света в 21 век. БГ премиера Тиквоний съветва хората да садят картофи...Няма значение откъде какво са взели китайците , важното е че СЕГА летят самостоятелно с хора в космоса, следващата стъпка е орбитална станция, и после- завод за добив на суровини от луната. В БГ през това време че гледаме овце, както е тръгнало, а мутрите ще играят голф на воля..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.