Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай изпревари САЩ по внос на петрол - нужна ли им е Русия?

17 коментара
Китай изпревари САЩ по внос на петрол - нужна ли им е Русия?

Тази седмица се случи едно историческо, но отдавна очаквано събитие - САЩ престанаха да са най-големият вносител на петрол, изпреварени от Китай. В края на септември Китайската народна република внесе 6 млн. барела петрол повече от американците.

За Русия, която засега заема четвърто място в списъка на страните, от които Китай внася суровината, това съобщение е едновременно и приятно, и притеснително.

Приятно, защото с всяка година Китай все повече се нуждае от въглеводороди. Москва може добре да припечелва от тази нужда, като се отчита географската и политическата близост.

Притеснителното е, че нараства собственият добив на САЩ благодарение на увеличеното производство на шистов петрол. Това може с времето да доведе до намаляване на световните цени на суровината.

Още повече, че добивът на "черно злато" в целия свят вече надвишава потреблението с около 260 хиляди барела на ден, и в началото на 2014 г. отново се очаква свръхпроизводство, прогнозират експерти.

Важно е да се отбележи, че първото място по внос не означава първо място по потребление, защото американците произвеждат и използват собствен петрол много повече от китайците. Но анализаторите от компанията ВР прогнозират, че и по този показател Китай ще изпревари САЩ към 2030 г.

В структурата на китайския петролен внос Русия заема четвърто място след Саудитска Арабия, Ангола и Иран. По данни от 2011 г. делът на руския внос от общия световен внос е 7.7% (253 млн. т.).

Промяна в търговските акценти

Американското управление за енергийна информация съобщи във вторник, че през септември Китай е внасял 200 хиляди барела петрол на ден повече, отколкото САЩ.

Този превес бе регистриран за първи път от 70-те години на миналия век, когато САЩ изпревариха Япония по петролен внос.

Това не означава, че Китай ще излезе пред САЩ на годишна база. Но е ясно, че тенденцията, забелязана в началото на есента, ще се усилва.

Обяснението е просто. Докато в САЩ потреблението на суровината се свива (с 4% за последните пет години), а добивът расте (с 20% през 2012 г.), в Китай се наблюдава практически обратната ситуация - потреблението се увеличава (с 40% за пет години), а собственото производство на петрол нараства много бавно (няколко процента годишно).

Освен това канадците и мексиканците инвестират в нефтодобива, а вносът на суровина от тях в Щатите е далеч по-евтино, защото са по-близо.

При тези условия североамериканското и европейското направление в експорта на петрол на Русия остават на заден план. Акцентът отива към азиатско-тихоокеанския регион, коментира Григорий Бирг от руската агенция за инвестиции "Инвесткафе".

"В случая с Русия влияние оказва географската и полбитическата близост с Китай. Добавя се и наличието на инфраструктура - морски пристанища и петролопровода ВСТО ("Восточная Сибирь - Тихий океан"), казва той.

"Никаква краткосрочна полза"

В момента две трети от руско-китайския стокообмен, който през 2012 г. бе за 85.5 млрд. долара, се падат на енергоресурсите. Всяка година Москва доставя на Пекин около 15 млн. т петрол и плановете са доставките да се увеличат до 24 млн. т. Китай е главният руски търговски партньор (за Китай Русия е на девето място по стокооборот).

Според някои пазарни анализатори обаче на Русия принципно ѝ е безразлично накъде ще отправя доставките - много по-важна е цената и поддържането на обема на добива на петрол.

Така смята и директорът на енергийния център в бизнес-училището "Сколково" Григорий Вигон, който през 2000-те години оглавяваше отдела по икономика и финанси в Министерството на природните ресурси.

"Безразлично ни е къде ще доставяме петрол. "Няма никаква краткосрочна полза от това, че в Китай нараства търсенето, не може и да има", казва експертът.

Много по-голямо внимание се отделя на риска от свръхпроизводство на петрол, добавя той.

"Технологиите на добив се развиват, намаляват разходите за добив, докато енергоефективността в световен мащаб се повишава. В момента днешната цена от 110 долара за барел може да падне. Заради това и руските петролни компании, и руският бюджет са длъжни да се подготвят за момента, когато цените, рано или късно, ще зап очнат да падат", казва анализаторът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    въпросът е дали самата САЩ има интерес от ниски цени на въглеводородите. Американската икономика не е в цветущо положение, за да може САЩ да си позволят своеволия от рода на тези, които разиграваха през 70-те години. Никой не знае, каква е силата на американския долар и до какво ще доведе това.

  2. Анонимен
    #16

    Въпросът е, откъде взима Русия петрола, който доставя на Китай. Дали е руски - от Сибир, или по-скоро е друг, който благодарение на руската външна политика, няма как да не мине през Русия като посредник.

  3. Анонимен
    #15

    6,

    Преди Европа да открие Америка,
    някой друг е започвал и проточвал войни в Азия и Европа.

    Русия е започвала войни, но с всичката й суперсила,
    останала изолирана от Средиземно море.

    Световна империя била Британия.

    След 1917 Русия е роб на Марксизъм,
    под игото на СССР, който пропадна през 1991.

    Роб - суперсила. Има яки гладиатори, да.
    Ама световна суперсила?
    Посмали малко.

    А и двете Световни войни са забъркани и започнати в и от Европа и Азия. От монархизми, феодализми, марксизми, комунизми,

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  5. Анонимен
    #13

    Скоро ще видите нещо, дето не сте го гледали на лента от Стенли Кубрик. Катаклизми-страшни, жестоки, унищожителни, колосално. Ще започнат именно оттам, откъдето се вади петрол. А защо? .. ще ви обясня малко по късно, само на оцелелите.

  6. Анонимен
    #12

    абе кво стана с руското бръснарско ножче успяха ли да го произведат или още го точат на шмиргел? Нали преди бяха пуснали едни ножчета техни, ама откраднали ненаточени Персона, и затва кат се бръснеш с тях и плачеш за Ленин LOL

  7. Анонимен
    #11

    изпреварването за чужда сметка винаги е възхищавало битумната форма на паразитиране. възхитително е и развитието на технологиите, които успяват за един ден да изкефят създателите на петилетните планове в световен мащаб. "новият световен ред" - комунизъм на писта, който ще се окаже най-накрая, че и той е недоношче, понеже създателите му са едни и същи. но все недоношчета. кефите ли се на пропадането на системата, която сами провалихте? знаете ли как се нарича това? - перверзия!

  8. Анонимен
    #10

    Москва. Русия не отстъпва от САЩ при създаването на хиперзвуково оръжие, заяви руският вицепремиер Дмитрий Рогозин, цитиран от РИА Новости .......... „На първо място разбира се са САЩ – американската икономика е десет пъти по-мощна, отколкото руската” руският вицепремиер Дмитрий Рогозин

  9. Анонимен
    #9

    6, кoгa пък Pуcия cтaнa „cупepcилa”?! Зa пъpви път чувaм тaзи глупocт!?

  10. Анонимен
    #8

    Цената на петрола ще пада до около 35 долара за барел. И това ще бъде края на руската империя. По същият начин както през осемдесетте години с плана Бжежински се ликвидира варшавският пакт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.