Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай не изключва възможността за употреба на сила срещу Тайван

4 коментара

Пекин отказва да изключи възможността за употреба на сила спрямо Тайван, заяви китайският президент Си Цзинпин, цитиран от Франс прес. Той подчерта, че страната ще бъде обединена отново.

Пекин "си запазва правото да прибегне до всички необходими средства" срещу външните сили, които възпрепятстват мирното обединение на Китай и подкрепят сепаратистки действия, предупреди китайският президент в тържествена реч.

Никой не може да промени факта, че Тайван е част от Китай и че хората от двете страни на Тайванския проток трябва да се стремят към повторно обединени, подчерта Си Цзинпин в речта си по повод 40-ата годишнина от "Обръщението към тайванските съотечественици", довело до подобряване на отношенията, отбелязва Ройтерс.

Остров Тайван и континенталната Китайска народна република се управляват отделно от 1949 г., когато приключва гражданската война и комунистите получават властта в Пекин. Китай смята острова за своя провинция и призовава за повторно обединение, припомня АФП. Въпреки подобряването на отношенията през последните 40 години, китайските власти продължават да заплашват с употреба на сила, за да възстановят суверенитета си, ако Тайпе обяви независимост, или в случай на външна намеса.

"Независимостта на Тайван може да доведе само до безизходно положение", предупреди Си. "Китай трябва и ще бъде обединен отново".

"Мирното решение на тайванския въпрос е сигурен път към запазване на сигурността и мира в региона и поощряване на всеобщото развитие в интерес на сънародниците", подчерта китайският президент. Той посочи, че мирното взаимодействие трябва да бъде подкрепяно и от двете страни.

Тайван отхвърля призива на Китай за обединение. Това заяви днес тайванският президент Цай Ингвен, цитирана от ДПА.

Цай подчерта на пресконференция, че Тайван никога не е приемал т. нар. консенсус от 1992 г.
С този консенсус се признава принципно положение, че има само една-единствена китайска държава, но той не указва достатъчно ясно как точно следва да бъде интерпретиран, отбелязва ДПА.

Според Цай речта на Си е показала ясно, че от гледна точка на Пекин този консенсус означава в случая на Тайван "една страна, две системи".

На принципа "една страна, две системи" Хонконг и Макао бяха върнати на Китайската народна република след края на колониалното владичество.

"Тайван никога няма да приеме (принципа) "една страна, две системи". Повечето тайванци са категорично против него. Това е тайванският консенсус", заяви Цай.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Обединяването на Северна и Южна Корея ще породи такива процеси, които може да бъдат засилени с военни действия?!

  2. A.Aleksiev
    #3

    Ще пробват първо с Тайван- да се готви Сибирската Джамахирия. Поляците да се настройват за нов съсед :)))

  3. асен
    #2

    тоя кво се ежи с червената си армия? америка може да ги насмете за минути, както някога хитлер насмете руската червена армия.

  4. Практик от София
    #1

    Надценяваният Китай или защо количеството трудно преминава в качество

    Китай на този етап (и в бъдещите няколко десетилетия) не произвежда и почти няма да произвежда нови знания, умения и технологии - най-ценното в съвременния свят, включително в пазарно отношение. В оформилия се постиндустриален свят днешен Китай внася технологии и умения от развитите страни и изнася за развитите страни масови стоки и услуги, произведени с помощта на тези технологии - това все още е взаимноизгодна симбиоза, в която

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.