Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай ограничава дипломатическите връзки с Литва заради Тайван (обновена)

7 коментара
Китай ограничава дипломатическите връзки с Литва заради Тайван (обновена)

Китай официално понижи дипломатическите си връзки с Литва до ниво "шарже д'афер ", съобщи Министерството на външните работи. Действието се предприема в знак на протест, след като Тайван откри де факто посолство във Вилнюс, предаде АФП.

Разрешението от страна на Литва Тайпе официално да отвори офис с името Тайван бе значително дипломатическо отклонение, което се противопостави на кампанията от Пекин, която се опитва да държи Тайван в изолация на световната сцена.

"Китайското правителство трябваше да ограничи дипломатическите отношения между двете страни... за да защити своя суверенитет и основните норми на международните отношения", се казва в изявление на министерството.

"Литовското правителство трябва да понесе всички последици, които произтичат от това", се казва в изявлението, добавяйки, че действията му "създадоха лош прецедент на международната арена".

Китай се противопоставя на всяка официална употреба на думата "Тайван", за да не придаде усещане за международна легитимност на самоуправляващия се демократичен остров, който Пекин възприема като част от своята територия и обеща един ден да го превземе.

Пекин добави, че Литва е "се отказала от политическия ангажимент, поет при установяването на дипломатически отношения" с Китай, имайки предвид "политиката на единен Китай", при която страните официално признават китайското правителство над това на Тайван.

Тайван обяви, че ще отвори офиса през юли, което ще бъде първото му ново дипломатическо представителство в Европа от 18 години.

Този ход предизвика яростен отпор от страна на Китай, който оттегли посланика си в Литва и поиска от Вилнюс да направи същото, което в крайна сметка се случи.

Китай също спря товарните влакове за Литва и прекрати да издава разрешения за износ на храни.

Литва заяви, че "съжалява" за решението на Китай да понижи дипломатическите отношения в знак на протест, след като Тайван създаде де факто посолство във Вилнюс, съобщи АФП.

"Литва потвърждава придържането си към политиката на "единен Китай", но в същото време има правото да разшири сътрудничеството си с Тайван, включително установяване на недипломатически мисии", се казва в изявление на външното министерство.

Междувременно в неделя стана ясно, че два китайски стратегически бомбардировача Н-6 са прелетели южно от Тайван, като част от група от девет бойни самолета, навлезли в зоната за идентификация на тайванската противовъздушна отбрана, съобщи министерството на отбраната в Тайпе, цитирано от Ройтерс.

Двата бомбардировача, способни да носят ядрено оръжие, са преминали над протока Баши, който отделя Тайван от Филипините, преди да се върнат обратно в Китай. Друг китайски военен самолет е прелетял близо до контролираните от Тайван острови Пратас, каза тайванското министерство на отбраната.

Тайванският Съвет по континенталните въпроси междувременно осъди "грубостта и арогантността" на Китайската народна република. Пекин няма право да коментира нещо, което не влиза във вътрешните му работи, по-специално установяването на отношения между Тайван и Литва, каза той.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гений
    #7

    Интересно! Не забравяйте, че Литва е древна държава от европейски мащаб, със съответното мислене и самочувствие. Просто също като нас са били подложени на 'вечна дружба'. Както са подарили Добруджа и Варна на мамалигите, а после създали македонска нация и език, кремълските братушки са нарязали и Литва. А иначе навремето си литовците са победили безапелационно московия и бащата на съвременната руска държавност: етническия монголец Иван Грозни, шизофреник и предшественик на Сталин.

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #6
  3. Горскио
    #5

    Хаха, Кинезо терапевтите ако им стиска да наложат ембарго. Литовците много ще ги заболи ако им спрат кинезките боклуци. Мисля, че и в София трябва да отворим посолство на свободен Тайван.

  4. Mz/X
    #4

    Червено-белите знамена които носиха на протестите в Беларус са знамена на Жечпосполита.

  5. Mz/X
    #3

    Литва като част от бъдещата голяма държава Жечпосполита не се спира пред нищо.>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/Rzeczpospolita.png

  6. Mz/X
    #2

    ......Северна Македония Северна Македония призна Тайван през 1999 г., но промени през 2001 г., след като КНР наложи икономически санкции и използва рядкото вето върху Съвета за сигурност на ООН, за да блокира усилията за поддържане на мира. [146]........>>>>>>>>>>>>>> https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Foreign_relations_of_Taiwan?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg&_x_tr_pto=nui

  7. Коментарът е изтрит в 09:34 на 21 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.