Китайският бизнес заплаши да изтегли инвестициите си от България във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) заради рязката промяна на правителството по позицията си за т.нар. зелена енергия. Това се казва в отворено писмо на Българо-китайската търговско-промишлена палата, разпространено във вторник.
Към момента у нас китайската фирма "Уиском" оперира от 2012 г. соларна централа край Ихтиман, "Астроенержи" миналата седмица приключи строеж на слънчева мощност в Ямболско и стана ясно, че има намерение да прави още десет такива проекта за около над 100 млн. евро. Друга китайска фирма заедно с италианци започна да строи малка мощност край Пловдив. Намеренията за китайски инвестиции в български ВЕИ-проекти се оценяват приблизително на 220 млн. лв.
Информацията идва на фона на обявеното предишния ден изнасяне на предприятието за производство на слънчеви панели на Иво Прокопиев от Силистра в Китай.
Миналата седмица пък стана ясно, че българското правителство планира да намали изкупните цени на тока от ВЕИ с повече от първоначално обявените намерения. Според работен доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) при вятърните централи намалението ще е между 20 и 30%, а при слънчевите - с повече от 50 на сто. Новите преференциални тарифи за екоцентралите ще влязат в сила от 1 юли.
"Докладът на ДКЕВР и оповестените в него нови преференциални цени на електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми енергийни източници – вятърни и фотоволтаични централи, е основа за силно притеснение и води до категорична икономическа непредсказуемост за инвеститорите от Китай, които вече няколко години се опитват да се адаптират в страната ни. В момент, в който вече са похарчени значителни средства и време, настъпва тази рязка промяна в условията за правене на бизнес в България", се казва в писмото на Българо-китайската търговско-промишлена палата.
Организацията, като обществена платформа, обединяваща икономическите, търговски и културни интереси на многобройните си членове – китайски компании, с писмото изразява “силното си безпокойство от рязката промяна в инвестиционния климат и правителствената политика в областта на инвестициите в т.нар. зелена енергия.
“Не можем да не изразим недоволство и разочарование от политическата линия на правителството и ДКЕВР като регулатор и модератор на икономическата воля на управлението, която създава атмосфера на стопанска непоносимост и инвестиционна непредсказуемост за компаниите от Китай, желаещи да развиват бизнес в България, и които при създалата се ситуация, най-вероятно ще трябва да прекратят дейността си и да търсят отговорност за причинените им вреди в резултат на тази рязка промяна”, се казва още в писмото.
“Надяваме се, че докладът на Комисията освен математическо пресмятане на разходите за инвестиции по въведените в него критерии представлява и финансов лакмус за проверка на настроенията в инвеститорите", пише още в становището.
От камарата апелират докладът за определяне на преференциални цени на електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници за периода юли 2012 – юни 2013, да бъде преработен и съобразен с реалните икономически показатели и реалните инвестиционни разходи за развитието на зелената енергия.
"В противен случай ще се заговори за “бивши“ китайски инвеститори, които са имали намерение да изградят заводи за производство и бази за асамблиране на оборудване и техника, да инвестират в инфраструктурата и земеделието ни", предупреждават от Българо-китайската търговско-промишлена камара.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
37 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Не можах да разбера защо ми изтриха коментара. Сигурно някаква грешка. става дума за коментар 36.
Като чета коментарите и си мисля, че май си заслужаваме управляващите. Няма какво да ги виним, ние сме същите. Не може от народ като българския да се появят политици като немските.
Az podkrepqm #1 - investicii sa ni nuzhni, kakto i na vsi4ki ostanali strani, i s glupostta na upravnicite nqma da stignem dale4. Da ne govorim, kolko sme nazad v otnosheni VEI, koito sa klu4 kym bydeshteto. V 21 vek, "moq dom e moqta krepost",i otkaz ot investicii ozna4ava samo da se samoosydish na gladna smyrt za v bydeste. 4ugunenite glavi po-dole s predrazsydycite oba4e dokato ne ritnat kambanata, nqma kak da go proumeqt.
Български Тълковен Речник рубрика Фауна Що е това "инвеститор" 25 Анонимен 06:59 | 20.06.2012 Инвеститор в държавно гарантирани изкупни цени е като "инвеститор" в ДЦК. Това не е предприемач, това е спестител-лихвар. Да си гледат работата! Уж предприемачи, ама все около държавната софра се навъртат....Харе аман!
Сбъркано правителство на сбъркан народ... Нищо не чини плоският им данък, когато няма предвидимост за бизнеса и устойчива среда. А на скъпите съфорумци, дето викат "прав им път" да кажа, че това, че заплатите ни са мизерни, не е проблем на китайците, а на правителството. Неефективни разходи, пълнене на гуши само на чиновници неефективни, необразовани хора, ниска производителност, китайците ли са виновни? Къде отидоха доходите ни спрямо европейските? Малко се мисли в тази държава...
лесно се хвърлят пари от социалистическа икономика в шантави неефективни проекти.Затова правителството се бори да се освободи от проекти,които само ядат пари, но не произвеждат стоков продукт.
В Булгаристан е най-убаво на държавната софра, а "българската мечта" е - живот на гърба на другите!
Ха-ха, отново проблем с "братските" държави.
Лъжльовци, предприятието в Силистра не се е изнесло в Китай, а ще почне да внася от китай. Там имат толкова излишни мощности, че силистренският завод е като плюнка на фона на океан. За какво да го карат там?
Да бе,малко не са ни руснаците,а сега и тия муцуни от Далнии васток.Нек си седат там зад Амура и да мируват.А там зад Амура е такава мизерия,че градът Хабаровск им се струва кат Париж(на китайците им се струва).Тва е действителността в Далний васток.