
Китайският бизнес заплаши да изтегли инвестициите си от България във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) заради рязката промяна на правителството по позицията си за т.нар. зелена енергия. Това се казва в отворено писмо на Българо-китайската търговско-промишлена палата, разпространено във вторник.
Към момента у нас китайската фирма "Уиском" оперира от 2012 г. соларна централа край Ихтиман, "Астроенержи" миналата седмица приключи строеж на слънчева мощност в Ямболско и стана ясно, че има намерение да прави още десет такива проекта за около над 100 млн. евро. Друга китайска фирма заедно с италианци започна да строи малка мощност край Пловдив. Намеренията за китайски инвестиции в български ВЕИ-проекти се оценяват приблизително на 220 млн. лв.
Информацията идва на фона на обявеното предишния ден изнасяне на предприятието за производство на слънчеви панели на Иво Прокопиев от Силистра в Китай.
Миналата седмица пък стана ясно, че българското правителство планира да намали изкупните цени на тока от ВЕИ с повече от първоначално обявените намерения. Според работен доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) при вятърните централи намалението ще е между 20 и 30%, а при слънчевите - с повече от 50 на сто. Новите преференциални тарифи за екоцентралите ще влязат в сила от 1 юли.
"Докладът на ДКЕВР и оповестените в него нови преференциални цени на електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми енергийни източници – вятърни и фотоволтаични централи, е основа за силно притеснение и води до категорична икономическа непредсказуемост за инвеститорите от Китай, които вече няколко години се опитват да се адаптират в страната ни. В момент, в който вече са похарчени значителни средства и време, настъпва тази рязка промяна в условията за правене на бизнес в България", се казва в писмото на Българо-китайската търговско-промишлена палата.
Организацията, като обществена платформа, обединяваща икономическите, търговски и културни интереси на многобройните си членове – китайски компании, с писмото изразява “силното си безпокойство от рязката промяна в инвестиционния климат и правителствената политика в областта на инвестициите в т.нар. зелена енергия.
“Не можем да не изразим недоволство и разочарование от политическата линия на правителството и ДКЕВР като регулатор и модератор на икономическата воля на управлението, която създава атмосфера на стопанска непоносимост и инвестиционна непредсказуемост за компаниите от Китай, желаещи да развиват бизнес в България, и които при създалата се ситуация, най-вероятно ще трябва да прекратят дейността си и да търсят отговорност за причинените им вреди в резултат на тази рязка промяна”, се казва още в писмото.
“Надяваме се, че докладът на Комисията освен математическо пресмятане на разходите за инвестиции по въведените в него критерии представлява и финансов лакмус за проверка на настроенията в инвеститорите", пише още в становището.
От камарата апелират докладът за определяне на преференциални цени на електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници за периода юли 2012 – юни 2013, да бъде преработен и съобразен с реалните икономически показатели и реалните инвестиционни разходи за развитието на зелената енергия.
"В противен случай ще се заговори за “бивши“ китайски инвеститори, които са имали намерение да изградят заводи за производство и бази за асамблиране на оборудване и техника, да инвестират в инфраструктурата и земеделието ни", предупреждават от Българо-китайската търговско-промишлена камара.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент