Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай пръв приземи космически апарат на обратната страна на Луната

7 коментара
Сн. БГНЕС

Китай съобщи, че китайски космически апарат е кацнал успешно на обратната страна на Луната. Това е първи подобен случай в историята на човечеството, с което се открива нова глава в изследването на спътника на Земята.

Апаратът "Чанъе-4" се е приземил на най-отдалечената страна на Луната в 10.26 ч. пекинско време (02.26 ч. по Гринуич), съобщи държавната агенция Синхуа, цитирана от БТА. Координатите на мястото на кацането на апарата – 177.6 градуса източна дължина, 45.5 градуса южна ширина, са достатъчно близо до предварително установеното място за кацане.

Най-интересният научен експеримент по време на китайската мисия е доставянето на голям контейнер със семена и яйца на насекоми. Целта е да бъде проверено дали те могат да се развият на Луната.

Кацането на тъмната страна на Луната е световна премиера, която затвърждава космическите амбиции на Китай, отбелязва Франс прес.

"Чанъе-4" изпрати първия сигнал от обратната страна на Луната до Земята през китайски сателит.

Далечната страна на Луната е с много по-стара и дебела кора от близката, с повече и по-дълбоки кратери. Придружаващият спускаемия апарат роувър ще трябва да навигира при тези трудни условия на терена. Мястото на кацането е близо до Южния полюс - в кратера Фон Карман на басейна Ейкън. Басейнът е с диаметър около 2500 км и дълбочина 12 км.

"Това е най-голямата, дълбока и стара структура, образувана от удар на Луната", каза  Сяо Лун от университета по геонауки в Ухан. "Ударът може да е извадил материал от горната мантия на Луната на повърхността. Това ще може да провери спектрометърът на "Чанъе-4", допълни експертът.

Спектрометърът ще изследва също геохимичния състав на грунта, който вероятно се различава от този на близката страна на Луната заради същите процеси, довели до разликата в дебелината на кората.

Радарът на "Чанъе-4" ще изследва повърхността на дълбочина 100 м. Комбинирането на данните от него със снимките от камерите на лендъра и роувъра ще даде допълнителна информация за процесите на образуване на кратерите.

Пряката връзка с апарата няма да е възможна и затова Китай изстреля спътник за връзка през май. Сателитът се нарича "Цюецяо" ("Мостът на свраката") и е позициониран в орбита около Луната, така че да предава заповеди и данни, обменяни между Земята и китайския модул. Модулът вече прати снимка от повърхността на Луната до сателита, уточнява китайската държавна телевизия.

"Чанъе-4" най-общо повтаря външния вид на предшественика си - лунохода "Юйту" ("Нефритен заек"), който  беше спуснат на Луната с апарата "Чанъе-3" на 14 декември 2013 г.

Амбициозната китайска лунна програма ще продължи с апарата "Чанъе-5" - мисия за връщане на проби от Луната, която ще стартира по-късно тази година. По време на тази мисия ще бъдат събрани до 2 кг проби.

Планът на Китай е да стане една от водещите космически държави наред със САЩ и Русия. През 2017 г. Пекин обяви, че подготвя пилотирана експедиция на Луната, припомня Би Би Си. Китай освен това планира да започне строителство на собствена космическа станция и да я завърши през 2022 г.

За подготовката на мисията на "Чанъе-4" не бе известно почти нищо, докато апаратът не кацна успешно на Луната.

През 2003 г. Китай стана третата страна в света след Съветския съюз и САЩ, която изпрати самостоятелно човек в космоса.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #7

    Светът принадлежи на работливите и упоритите. Азиатците са от тази категория. Бялата раса станаха рентиери и търсят кой да им работи. Това е сигурна рецепта за упадък.

  2. Real ''Mickey''
    #6

    Няма лошо!!!!

  3. Преслав
    #5
    Отговор на коментар #2

    Тичично за робската ти психика е да мислиш за господари.Дори не си си продал Gъза, ти го даваш безплатно за удоволствие :) Всеки нормален човек би се зарадвал на успеха на китайците, който е успех за цялото човечество. Малки хора като вас няма как да го осмислят, затова и ще си останете малки.

  4. Владимир Павлов
    #4

    "Най-интересният научен експеримент по време на китайската мисия е доставянето на голям контейнер със семена и яйца на насекоми. Целта е да бъде проверено дали те могат да се развият на Луната." Сигурно се надяват да развъдят хлебарки и да засеят ориз там горе, та като я заселят да има какво да ядът!

  5. BLM
    #3

    Те и руснаците първи изпратиха човек в космоса, ама не изглежда бъдещето да е тяхно. Всяка тоталитарна власт има възход, но сравнително бърз залез.

  6. edin.drug
    #2
    Отговор на коментар #1

    Това първо ще се наложи на твоите господари от север, които може скоро да се сбогуват със Сибир. А ние, Преславо, сме в ЕС и НАТО и засега сме гарантирани срещу китаизация.

  7. Преслав
    #1

    Учете китайски! Това е положението, бъдещето ще е тяхно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.