Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай ще се стреми към търговски баланс и ще помага на Европа

7 коментара

Китайският президент Ху Цзинтао заяви, че Китай не се стреми съзнателно да поддържа голям търговски излишък и че през следващите години ще се съсредоточи към разширяване на вноса, предаде АП в неделя.

В реч, предавана по националната телевизия, той подчерта, че крайната цел на неговата страна е да има търговски баланс, а вносът ѝ ще достигне 8 трилиона долара през следващите пет години. Ху Цзинтао говори пред форум, посветен на 10-годишнината от приемането на Китай в Световната търговска организация (СТО).

Президентът прикани другите страни да признаят на китайската икономика възможно най-бързо статут на пазарна икономика и да намалят ограниченията върху износа на високи технологии за Китай. Големи търговски партньори на Китай като САЩ и ЕС не признават китайската икономика за пазарна, така че китайски фирми могат лесно да бъдат обвинявани, че правят дъмпинг на чуждестранните пазари, посочва АП.

В речта си Ху Цзинтао подчерта, че за десетте години членство в СТО Китай е водил външна политика, основана на принципите на равноправието и взаимната изгода, и е допринесъл за развитието на световната икономика.

Присъствалият на форума генерален директор на СТО Паскал Лами призна, че през периода на членството си в организацията Китай е станал един от най-големите производители на стоки в света. Лами отбеляза бързото развитие и трансформацията на китайската икономика и нейното голямо влияние върху световната система на търговско-икономически връзки.

Същевременно китайският заместник-министър на външните работи  Фу Ин, цитирана от Ройтерс, заяви, че страната ѝ ще остане част от международните усилия да се помогне на Европа да преодолее кризата.

"Китай ще бъде част от международните усилия да се помогне на Европа. Направили сме много, въвлечени сме толкова силно, европейците знаят това" , посочи тя в кулоарите на конференция във Виена.

"Искаме да инвестираме, внасяме повече, пращаме делегации да купуват, да придобиват, което ще подпомогне създаването на работни места, а това от своя страна ще  стимулира икономиката", заяви заместник-министърът, отхвърляйки твърденията, че Пекин стои настрана, докато Европа страда.

"Китай ще продължи да бъде част от усилията, защото сме взаимно свързани, взаимно зависими. В това сме заедно. Ние сме ведна лодка", подчерта г-жа Фу.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Явно капитализма е отживелица, щом търси спасение от комунистически Китай! Къде сме ние? Сто години назад, 45 встрани ... , а сега и 22 надолу .....

  2. Хаяско
    #6

    Ало, медията???Защо изтривате коментари №№4 и 5?Къде са обидите или нецензурните думи - в ред ли сте?

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  5. Анонимен
    #3

    Ако искате да откриете в България производство на... нека да речеммм.. юнашки фланелки, то ще сте обречен на пълен безуспех още в самото раждане на идеята си, но не защото сте мързелив или смотан лузър, а защото материалите за една фланелка ще ви струват три пъти по-скъпо, отколкото ако си купите две готови made in PRC. По-лошо стои въпросът с детските играчки, защото там има една про-протекционистична политика за стоки внасяни от PRC, водена активно от лобито на играчко-вносителите и трупаща се

  6. Анонимен
    #2

    ....Само да не помага с фалшиви стоки..

  7. Анонимен
    #1

    Естествено, че китайската икономика не е пазарна: явно държавата субсидира износа с цел експанзия. Вижте болшинството от китайските стоки, продавани у нас: колкото и да са боклучави, цената им е по-ниска от стойността на вложените материали. А къде са разходите за труд, транспортните разходи от другия край на света, митата и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.