Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайска банка, пета по големина в света, обмисля да стъпи в София

Българските институции не проявяват интерес, твърди шефът на БТПП Цветан Симеонов

7 коментара
Китайска банка, пета по големина в света, обмисля да стъпи в София

Петата по пазарна капитализация банка в света - China Construction Bank Corporation, обмисля навлизане в България, обяви председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов по Блумбърг ТВ България.

По думите му представилите на China Construction Bank Corporation са посетили България заедно с изпълнителния заместник-председател на банката и доста сериозен екип и представителя им в Люксембург.

"Те разглеждат много сериозно темата за свое присъствие в България и формата му. За голямо съжаление държавните институции не проявиха интерес, но ние ще направим необходимото информацията, която събрахме, да достигне до тях и при една следващата визита да могат да бъдат договорени с по-големи подробности и то с институциите, от които зависи осъществяването на това намерение", заяви Симеонов.

Миналата седмица от съобщение на президентството стана ясно, че държавният глава Румен Радев е поканил китайска банка да открие представителство у нас, но без да се съобщава за коя точно финансова институция става въпрос.

China Construction Bank Corporation е една от водещите търговски банки в континентален Китай и започва дейността си през октомври 1954 г. като Китайска строителна банка. Тя е листната на фондовата борса в Хонконг от октомври 2005 г. и на Шанхайската фондова борса от септември 2007 г. В края на 2018 г. пазарната капитализация на банката достига 207.179 млрд. долара, което я поставя на пето място сред банките в света. С 14 977 клона и 345 971 служители тя предоставя цялостни финансови услуги, включително лично банкиране, корпоративно банкиране, управление на инвестиции на стотици милиони индивидуални и корпоративни клиенти. Китайската банка има активи за 3.3 трилиона долара и годишна печалба от 37 млрд. долара.

China Construction Bank Corporation има и широко представяне в света - над 200 клона и дъщерни дружества от всички нива в 29 страни и региони по света. Дъщерните дружества покриват множество бизнес области, като взаимни фондове, финансов лизинг, животозастраховане, имуществено застраховане, инвестиционно банкиране, фючърси и пенсии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ilia Iliev_fb
    #7

    Какво казват тук!! Петата по големина в света банка е четвърта в Китай!! ха ха ха От 5 най-големи банки в света - 4 са китайски!! Какво ви говори това! ха ха ха Ами световни банков център се е преместил! И какво следва от това! ха ха ха Да имам логиката на троловете! Които си мислят ,че техния спонсор е вечен!

  2. Boris Kamov
    #6
    Отговор на коментар #1

    Тази "бодра" новина ми напомня един стар виц: Татьо-о-о, хванах мечка! Пусни я! Аз я пускам ама тя не ме пуска...

  3. Естествено
    #5

    Нещо не ми е ясно. Нали според комунистите парите са нещо презряно?

  4. ARROGANT
    #4

    Докато не се "срещнат" със представителите на СИ БанкЯ, няма да им се получи на китайците.

  5. Практик от София
    #3

    Тя е една от китайските „големи четири" държавни търговски банки наред с Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC), Bank of China и Agricultural Bank of China. Горе на снимката: хвърлете поглед на четирите звезди върху китайското знаме. Твърде символично, нали ? Подобно на небезизвестния Шрьодер в "Газпром", бивши държавни дейци от Европа до Нова Зеландия пък възсядат кресла в бордове на дъщерни дружества на китайски банкови структури. А иначе, ако са с добри намерения, да заповядат ! Ама бая ма съмнисва...

  6. Коментарът е изтрит в 15:38 на 8 юли 2019 от автора.
    #2
  7. boriana
    #1

    Лоша новина. Не стига че 50 годни бяхме предмостие на СССР към страните на НАТО и демократичния свят, ами сега и предмостие към Европа за китайците ще станем. Къде спи ЕС?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.