Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайската армия вече има самолетоносач

18 коментара

Китайската Народноосвободителна армия получи в неделя своя първи самолетоносач - възстановен бивш съветски кораб, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

 

Церемонията по включване на самолетоносача в китайските военноморски сили се състоя в североизточното пристанище Далян. На бившия съветски кораб, кръстен някога "Варяг", след дълго преоборудване в китайски док бе издигнато държавното знаме на КНР, а също така флаговете на Народноосвободителната армия и на военноморския флот. Влизането му в строя ще стане по-късно, съобщи англоезичният вестник "Глобал таймс", без да добави уточнения.

 

Напрежението в Азиатско-Тихоокеанския регион се засили напоследък, когато Китай потвърди решимостта да брани териториалните си претенции пред Япония, Виетнам и Филипините.

 

Пекин реши също да отмени насрочена церемония по повод 40-та годишнина от нормализирането на отношенията между Китай и Япония. Необитаемият архипелаг Сенкаку в Източнокитайско море, наричан в Китай Дяоюй, още от 70-те е ябълка на раздора между двете най-мощни икономики в Азия.

 

Регионални сили като САЩ и Япония приканиха Китай да обясни защо има нужда от бившия съветски кораб, който купи от Украйна през 1998 г. Миналата година Пекин потвърди намерението си да модернизира стария самолетоносач, като изтъкна, че корабът няма да заплашва съседните страни и ще бъде използван за обучение и научни изследвания.

 

Китайската Народноосвободителна армия - най-голямата в света, е изключително дискретна, що се отнася до програмите ѝ за отбрана, щедро финансирани с растящи темпове благодарение на стабилното икономическо развитие на страната.

 

През май Пентагонът посочи в доклад, че Пекин ще вложи огромни средства в модернизация на своите военновъздушни сили, подводниците, противокорабните и противосателитните си оръжия.

 

Те може да бъдат използвани, за да се спре достъпът до стратегически зони като южната част от Източнокитайско море, се твърди в документа, според който Пекин изразходва за отбрана между 120 и 180 милиарда долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Мао Дзе Дрън

    Верна на интерционалните идеали на Маркс Ленин Сталин
    за освобождаване на всички народи,
    Компартията постоянно укрепва,
    а и прилага, любимата си армия.

    Като резултат отдавна,
    дори без самолетоносач,
    Северна Корея диша свободно,
    Китай полу, а Виетнам maybe.

    За разлика от приятели предатели от КП в бившия СС,
    ККП сохрани своята нация.

    Предвид щедрите и успешни освободителни усилия зарубежом,
    армията е занемарила, обаче,
    освобождаването на народа в Китай.

    Армията е занемарена

  2. Анонимен
    #17

    Комунистическите зомбита на форума се заобаждаха долу от дупката...

  3. Анонимен
    #16

    15, коритото изобщо не е прогнило, като за кораб може да се каже дори, че е нов. Пуснат е на вода 1987 г и е бил около 70 процента завършен и при настъпилото разпадане на съюза зарязан недовършен. Първият от тази серия и единствен руски истински самолетоносач работи и в момента му се провежда превъоръжаване. Така,че китайците са направили изключителна сделка. За 20 милиона са купили от Украйна почти завършен кораб и заедно с него са получили и технологията без да похарчат нищо за изследвания.

  4. Анонимен
    #15

    NORAD: личи си кви "разбирачи" на ВМС са се събрали тук да злорадстват; за ваше сведение бившия "Варяг" е едно прогнило корито, дори като размер е един клас по надолу от американските Нимиц, а като оборудваме и двигатели и дума не може да става за сравнение; целта му е да се ползва за тренажор за пилотите и екипажа на БЪДЕЩИТЕ китайски самолетоносачи (2-3 броя макс) за които от сега се знае че ще са 1 или два класа по малки от НИМИЦ...а НИМИЦ вече е остарял модел, свободните хора сега строят клас "Джералд Форд", а какво ли ще имат след 20 години когато ще се пръкнат първите китайски "самолетоносачтчета" ??? смех

  5. Анонимен
    #14

    Браво на Китай! Като направят още 2-3 ша ги видиме и хамериканци и японци къде ще търчат.

  6. Анонимен
    #13

    Забрави 12, че на палубата требе да е и Гергана Паси!

  7. Анонимен
    #12

    Имам предложение - да дарим на Китай с моряшка фланелка Монито Паси яхнал гедермански трабант. Да го приемат на въоръжение!

  8. Анонимен
    #11

    Очаквам в скоро време по китайските ресторанти да предлагат ново ястие - Американски мозък по Тянанмънски! С удоволствие ще си го поръчам, а предполагам че в скоро време ще засища глада на целия китайски народ! Ще изпратим фотографа Болен Лидеров да заснеме как сладко-сладко го похапва експосланика Ворлик в компанията на американските летци бомбардирали София през 1943/44 г.

  9. Неандертал
    #10

    Пичове, № 3 е прав, че КНР е най-успешният проект на САЩ. Само че в минало време. Когато Кисинджър беше фактор в американската външна политика и реализира безпрецедентно сближаване между двете страни по време на Студената война. Иначе № 5 е прав, но донякъде. Тук в америката, анализаторите се страхуват от китайски призраци и видения на нова доминираща света хипер-сила. Време е за разширяване на преподаването на китайски език.

  10. Анонимен
    #9

    Поздравявам Китайската армия и Правителство за новата придобивка-много ми е интересно да видя техните съседи като Япония и Филипините как ще отреагират на това ново попълнение в армията на КИТАЙ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.