Икономическият растеж на Китай се забави до 8.9% през последното тримесечие на 2011 г. в сравнение с предходната година, което показва, че най-бързият мотор на растеж в света показва признаци на понижение.
По данни на държавната статистика ръстът на БВП през 2012 г. е бил 9.2%, в сравнение с 10.4% през 2010 г., а номиналният му обем достига 7.4 млрд. долара.
Глобалната икономика е все по-зависима от Китай за своя растеж. Нарастването на китайската икономика създава търсене за стоки в много развиващи се страни и на индустриални продукти и услуги от богатите държави. Китай, която е втората по големина икономика в света, стана и една от водещите дестинации за чужди инвестиции.
За пръв път тримесечният темп на нарастване на китайската икономика слезе под 9% в средата на 2009 г., отбелязва агенция Блумбърг. Обемът на производство на тежката промишленост се е увеличил през 2011 г. с 14.3% на годишна база, а леката промишленост – с 13%.
На подобни показатели могат да завиждат почти всички страни в света, още повече, че те са по-високи от прогнозираните от експертите, пише "Уолстрийт джърнал", който обаче напомня, че средногодишният ръст на китайската икономика през последните 30 години е бил 10 процента.
През 2012 г. Китай ще остане единствен локомотив на световния растеж, на фона на вероятната рецесия в Европа и велия ръст в САЩ, но и този ресурс постепенно се стопява.
Според експерти, цитирани от "Уолстрийт джърнал", през 2012 г. ръстът на китайската икономика няма да надвиши 8%, а през 2013-2016 г. ще бъде средно 6.6 процента.
Проблемът е в това, че китайските власти нямат особено голямо пространство за пазарно стимулиране на икономиката.
Последния път, когато китайската икономика се забави значително, беше в края на 2008 г., когато светът изпадна в рецесия. Китайските власти отговориха с програма за стимули от 4 трилиона юана (586 млрд. долара), като заемното финансиране мина през държавни банки. Така, независимо от глобалния икономически спад, Китай отбеляза ръст от 9.2% през 2009 г.
Стимулите обаче имаха и други последици – инфлация, балон на пазара на недвижими имоти и лоши кредити, чийто размер е трудно да се оцени. През цялата 2011 г. китайските власти се опитваха да удържат ръста на цените и сега едва ли ще отпуснат ново заемно финансиране, които може да подкопае постигнатите резултати.
Като цяло, ние се нуждаем от план в отговор на влошена външна среда, но без да намаляваме усилията да удържаме по-бърз скок на цените, заяви управителят на китайската централна банка.
Дори ако Пекин реши да натисне газта, потенциалното ниво на растеж на китайската икономика вече не е това, което беше. Числеността на работната сила вече стигна платото и скоро ще започне да спада, а намаляващата възвращаемост за бъдещи инвестиции означава, че двуцифреният растеж ще спомен от миналото.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
В Китай стотици милиони не са чували за здравно и пенсионно осигуряване. Просто такова не съществува. Но хората там разбраха, че за да живееш добре са необходими повече пари. Това неизбежно ще доведе до забавяне на растежа и повече пари за по-добро заплащане. Впоследствие Китай ще стане част от глобалното село. Нисък растеж или стагнация и криза след криза.
Аз съм идиот ..аз съм кокошков..червен миризливец.
А бе ченге, кой ти пречи да емигрираш в бленувания Китай да осъществиш мечтите си, а нас да освободиш от присъствието си.
В тоталитарен Китай ще се радват на едноцифрен растеж от 9 %, а в демократична България - на двуцифрен растеж от 0,5 %.
Иконом. ръст 12%,а инфлацията за 2011г. е 8.5%.
...скоро в Китаи на едноцифров сте се радват...
Куха лейка или кокоши мозък. Няма какво друго да се добави.
Поредните капиталистически инсинуации. На социалистическата икономика не са чужди и трицифрени растежи. При изграждането на социализма в България това бе ежегодно. Кокошков