Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайски дисидент затворник взе Нобел за мир

27 коментара
Китайски дисидент затворник взе Нобел за мир

Осъденият на 11 години затвор китайски дисидент Лю Сяобо е тазгодишният носител на Нобел за мир, обяви в петък Норвежкият комитет по наградите.

Наградата на Лю се връчва за "дългата му и мирна борба за фундаментални човешки права в Китай".

"Комитетът отдавна вярва, че има тясна връзка между човешките права и мира", бе съобщено на церемонията.

Дисидентското досие на петдесет и четири годишният Лю Сяобо е дълго. Той участва в събитията на площада Тянанмън през 1989 г., заради което без присъда е лежал в затвора две години. През 1996 г. е осъден на три години трудов лагер заради отправени призиви за освобождаването на участниците в протестните действия през 1989 г.

Последната присъда срещу Лю е от миналата Коледа и е заради съавторството му в "Харта-08". Манифестът, подписан от над 10 хил. души, призовава за реформи в политическата система на Китай и настоява за спазване на правата на човека.

Лю е професор по китайска литература. До 1989 г. е преподавал в Пекинския университет, но след събитията на Тянанмън му е забранено да преподава с държавни образователни заведения в Китай. Също така е издадена забрана за публикуване на негови работи в страната.

По информация на СиЕнЕн, при телевизионното предаване на обявяването на лауреата в Осло, телевизионната компания на Китай е заглушила сигнала.

Изборът на лауреата бе в известна степен очакван и разгневи Пекин, чиято политическа и икономическа мощ в последните години расте.

Китай вече предупреди, че присъждането на Нобеловата награда за мир на Лю ще бъде възприето като "неприятелски жест", който би могъл да навреди на отношенията между Китай и Норвегия в момент, в който двете държави преговарят за двустранно търговско споразумение.

Китайското външно министерство привика норвежкия посланик, за да изрази протеста и несъгласието си с присъждането на приза, а китайският посланик в Осло е поискал среща в норвежкото външно министерство, за да изрази своя протест.

“Това е оскверняване на наградата за мир“, се посочва в изявление на говорителя на външното министерство на Китай.

“Действията (на Лю) са диаметрално противоположни на целите на Нобеловата награда. Повелята на Нобел е призът да се присъди на някой, който допринася за мира между хората, международните приятелства и разоръжаването“, се допълва в изявлението.

"Лю Сяобо е престъпник, който е осъден за нарушаване на китайските закони", се казва още в декларацията на китайското външно министерство,

Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек обаче призова китайските власти незабавно да освободят Лю. Той приветства решението на Норвежкия комитет и отбеляза, че Лю е отстоявал ценности и основополагащи свободи, които ЕС и ЕП смятат за основа на обществото.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че проповядваните от Лю ценности “са същността на Европейския съюз“. Германският външен министър Гуидо Вестервеле определи решението като “смело“, а френският външен министър заяви, че това е “силно послание до всеки, който се бори мирно за проповядването и защитата на човешките права“.

Председателят на Норвежкият комитет Торбьорн Ягланд заяви пред Ройтерс, че “ние трябва да говорим, когато другите не могат“ и “трябва да имаме правото да критикуваме Китай, докато страната бележи растеж“. Според него за комитета би било много вредно, ако някой може да каже “не смейте да давате наградата заради нечия икономическа и политическа мощ“.

Далай Лама, чиято Нобеловата награда за мир през 1989 г. разгневи по подобен начин Китай, заяви, че наградата изразява признанието на международната общност към нарастващите гласове сред китайците за политически и конституционни реформи в Китай.

Съпругата на Лю - Сиа, каза, че е изненадана от наградата, след като животът ѝ досега е бил пълен с толкова много лоши неща. “Наградата не е само за Сяобо, а за всеки, който работи за човешките права и справедливост в Китай“, заяви тя в емоционално интервю по телефона за телевизия от Хонг Конг.

Пред Ройтерс тя заяви, че приятели на Лю постоянно са му казвали, че вярват, че той ще спечели наградата за мир и това ще е възможност за промяна на Китай.

“Сяобо е невинен. Конституцията гарантира свободата на словото. Властите първи нарушиха закона“, каза Сиа.

През 2010 г. Нобеловата награда за мир се връчва за 91 път. Досега нейни лауреати са били 97 души и 23 организации, като в някои случаи призът е връчван едновременно на двама или повече лауреати. Стойността на наградата е 10 млн. шведски крони или около 1 млн. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. сведущ
    #29

    Решението представлява пример за намеса във вътрешните работи на Китай и е "пар екселанс" политическо. Аз за пръв път чувам за този господин от снимката, да не говорим за приноса му към световния мир.

  2. Радостен
    #28

    А комунята в Пекин да го духат !!!

  3. ГТ
    #27

    Викаш, щом като ти не си чувал за него, никой друг не може да е чувал за него.И като не го познаваш, как така определяш награждаването му за политичесо решение?

  4. NoName
    #26

    "...би могъл да навреди на отношенията между Китай и Норвегия." Сигурно се шегувате? Дали не искате да кажете Швеция?Лошо, много лошо, това не е журналистика, след като не знаете елементарни неща, какво остава за по-сложните.

  5. Бам
    #25

    Ако мислят, че така ще разклатят Китай, са наивници.

  6. user
    #24

    Страната вече предупреди, че присъждането на Нобеловата награда за мир на Лю ще бъде възприето като "неприятелски жест", който би могъл да навреди на отношенията между Китай и Норвегия.----------------koi e idiota izmislil citiranata glupost - norvegiq/6veciq - kompiutri/kompoti

  7. bulgarka
    #23

    Коментиращият user трябва да попрочете малко преди да пише по форумите – Нобеловата награда за мир се присъжда от съответния комитет, който е в Норвегия. Останалите нобелови награди се присъждат от швецкия. Церемонията по връчване на наградата за мир се провежда в Осло всяка година в присъствието на норвежкия крал или сина му като престолонаследник.

  8. ГТ
    #22

    Абсолютно точно!

  9. NoName
    #21

    Е, и? От кого се опредялят лауреатите? От Нобеловия комитет? Той норвежки ли е? Това, че се връчва в Осло е друг въпрос. Китай не трябва ли да се разсърди и на Швеция?

  10. Борис
    #20

    Присъжда се от Норвежкия нобелов комитет. Останалите награди са шведски.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.