Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайски и индийски фирми замесени в CO2-скандал

6 коментара
Китайски и индийски фирми замесени в CO2-скандал

От шест месеца в света се вихри скандал, свързан с търговията с квоти за парникови газове, пише в неделя британският вестник "Телеграф", цитиран от БТА.

Скандалът вече е придобил такива размери, че дори ООН и ЕС обявиха, че макар и със закъснение, те предприемат мерки да прекратят досегашните порочни практики.

"Същността на скандала е в това, че няколко китайски и индийски компании преднамерено произвеждат изключително мощен "парников газ", за който ние, данъкоплатците в западните държави, включително и във Великобритания, след това им плащаме милиарди евро", посочва вестникът.

Механизмът за чисто развитие бе създаден през 1997 г. по силата на Договора от Киото и се управлява от ООН. Този механизъм позволява на компании в развитите страни да си купуват "кредити", които им позволяват да продължат да емитират парникови газове до 2030 г. "Кредитите" се продават, с посредничеството на много добре платени брокери, от фирми в развиващите се страни, които могат да докажат, че са намалили своите вредни емисии.

Според вестника, най-доходният компонент от пазара в парникови газове е производството на хлоро-флуоро-въглероди, които са много по-вредни от въглеродния двуокис.

Разрешение за производство на това съединение е било дадено и на няколко китайски и индийски фирми, чието основно производство е специфичен вид хладилен газ, известен с търговското наименование "Ейч Си Еф 22". Страничен продукт на това производство е "Ейч Си Еф 23", който е с 11.700 пъти по-силно въздействие като "парников газ" от въглеродния двуокис.

Твърдейки, че са унищожили получените количества "Ейч Си Еф 23", компаниите претендират, че според механизма за чисто развитие могат да продадат "кредити" за милиарди долари на западни компании.

През 2009 г. унищожаването на хлоро-флуоро-въглероди е генерирало повече от половината кредити, закупени по силата на механизма за чисто развитие. Общият обем на този пазар се оценява на близо 17 милиарда евро, посочва "Телеграф".

Преди две седмици ООН обяви, че спира плащанията на пет китайски фирми, докато не привърши разследването на тяхната практика за производство на хладилен газ и търговията с "кредити" за унищожени вредни съпътстващи продукти. ЕС също се готви да спре плащанията за "кредити" от хлоро-флуоро-въглероди поне до 2013 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Diox
    #8

    газ детекториhttp://www.bioevibul.com/products.aspx?vidid=65

  2. Nikolla
    #7

    "Същността на скандала е в това, че няколко китайски и индийски компании преднамерено произвеждат изключително мощен "парников газ", за който ние, данъкоплатците в западните държави, включително и във Великобритания, след това им плащаме милиарди евро", посочва вестникът.---------------------------------------------Щастлив съм да спомена,че като европейски данъкоплатец,вече повече от 12 години,не съм похарчил и 1(един)лев за стока,произведена в Китай.

  3. user
    #6

    taka si misli6

  4. Българин
    #5

    на проблемът с ДДТ, но сега на карта е поставено бъдещето на целият свят. Кога ли ще прогледнем.

  5. Дядо
    #4

    Браво, тук ми харесва написаното. Защото има много абсолютно неуки журналисти, които не знаят, че карбон диоксид" и "въглероден двуокис" са всъщност имена на едно и също химическо съединение. И че само второто е официално прието у нас.

  6. Рони
    #2

    Всеки що годе грамотен експерт можеше да прогнозира тези далавери още преди приемането на този престъпен документ.Крайният резултат от Киото е: - ликвидация на индустрията на Заапад, - заливане на пазарите с долнокачествени стоки - замърсяване на планетата;

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.