Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайските инвестиции бранят Балканите от кризата в ЕС

5 коментара
Китайските инвестиции бранят Балканите от кризата в ЕС

Еврозоната боледува, но друг регион се готви да понесе ударната вълна на безпрецедентната криза и това са Балканите, които от години градят бъдещето си върху пълното интегриране в Европейския съюз. Това се посочва в редакционен анализ италианската агенция ТМ нюз, цитиран от БТА. 

 

Политическата чакалня на ЕС е дълга и изтормозваща. Сега става още по-трудно за младите и разпокъсани балкански икономики да издържат на ударите, след като старата Европа им обърна гръб и спря преките инвестиции.

 

Най-добре е този риск да бъде предотвратен, като се потърсят на друго място обилни и налични ресурси, каквито предлага на поднос Пекин. Китай е решен да не пропусне възможността да превърне Югоизточна Европа в "троянски кон" за завоюване на водещи позиции на европейска територия.

 

Китайската стратегия е ясно формулирана, дългосрочна и се простира от поддържащата логистика и търговския обмен до енергийния сектор, като е съпроводена със засилено политическо влияние.

 

Реално е да се очаква през 2012 година Китай да стане най-големият чуждестранен инвеститор в Сърбия, заяви сръбският външен министър Вук Йеремич по време на посещението си в богатата китайска провинция Гуандун.

 

Тази титлата трябваше да принадлежи на Италия с инвестицията от 1 милиард евро на ФИАТ в Крагуевац и изявлението на министър Йеремич дава точната картина не само за ориентацията на сръбската икономика, но и за целия регион, където впрочем първи започнаха да ухажват капиталите на Пекин именно страните от ЕС - Гърция, България и Румъния.

 

Италианската компания ЕНЕЛ, заедно с германската Е.ОН и чешката ЧЕЗ, отказа на Букурещ финансиране на проекта газова електроцентрала с мощност 400 мегавата. Китайската национална корпорация за електрическо оборудване (China National Electric Equipment Corporation) веднага отпусна 1 милиард евро за нова топлоелектрическа централа с мощност 500 мегавата.

 

Произведени в Китай ще бъдат двата нови реактора на атомната електроцентрала Черна вода след отказа на германците, французите и испанците. Китайска е и инвестицията от 1.3 милиарда евро за огромната водно-електрическа централа Тарница-Лъпущещ (Tarnita -Lаpustesti) с мощност 1000 мегавата. 

 

В букурещкото предградие Афумати (Afumati) през лятото бе открит най-големият "китайски квартал" на Балканите, в който на площ от 40 хектара са отворени над 1200 магазини, които предлагат само китайски стоки. Месеци преди това подобни центрове изникнаха в перифериите на Белград и Загреб, а в момента се водят преговори и със София.

 

Гърция е в мъченическо положение, но остава ключова страна за търговската стратегия на Пекин спрямо ЕС. От 2009 година е в сила междуправителствена спогодба за 3.4 милиарда евро, която предвижда изграждането от страна на китайското държавно предприятие China Ocean Shipping Company (COSCO) на трети контейнерен терминал на най-голямото гръцко пристанище (пропуснато в оригинала, но вероятно е Патрас/Патра) и до 2015 година да удвои неговия капацитет на 3,5 милиона контейнера годишно.

 

Това е уникална входна врата с концесия за 35 години и е по-изгодна от северноевропейските пристанища за вноса на китайски стоки в ЕС, който през кризисната 2009 година възлезе на 214 милиарда евро.

 

Голямата мечта на Пекин е да бъде възстановен средновековният търговски "Път на коприната" и подсилен с железница, за което е показателен интересът на Китайската банка за развитие (CDB) да финансира с 4,5 милиарда евро модернизирането на железопътната линия, свързваща Сърбия с южното адриатическо крайбрежие.

 

Другото широко направление за навлизане на китайски капитал в балканските икономики е възобновяемата енергия, където Пекин е вече един от водещите световни оператори с вложени 34.6 милиарда долара през 2009 година. На Балканите изпъква неотдавнашното споразумение между гръцката енергийна компания и китайския производител на турбини Sinovel Wind за изграждане на офшорен комплекс от вятърни електроцентрали с мощност между 200 и 300 мегавата.

 

Китайската банка за развитие ще финансира 85 процента от проекта на стойност 1,5 милиарда евро за изграждането в продължение на 15 години на 12 водни електроцентрали по протежението на македонската река Вардар.

 

Няма кътче на Балканите, до което да не са достигнали инвестиции от Китай, който е готов "да брани" новата Европа от кризисните талази, преливащи от стария и закъсал континент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Китайските инвестиции бранят Балканите от кризата в ЕС, колкото вълка назначен за овчар пази стадото овце. Африка пропищя от китайските инвестици, където по степен на бандитска екплоатация бяха надминати всички бивши колониални рекорди, та сега дойде ред и на Балканите.

  2. Анонимен
    #4

    Къде е България в този материал, че сте се разтревожили от Китайския капитализъм/комунизъм? Или да сме доволни, че понеже не ги интересуваме ще сме независими /и в двата смисъла на независимост/.

  3. Анонимен
    #3

    До 2: Още император Веспасиан е прозрял, че париет не миришат. Да не би в Сауди Арабия да е ппо-демократично или в Емиратите? Ще има да чакаш инвестиции от другите демократични и богати държави.На куково лято може и да инвестират нещо.

  4. Анонимен
    #2

    Китай е една империя с еднопартийна диктатура, недопускаща абсолютно никакво противопоставяне на "Повелята на Партията", никакво свободомислие, заробила и сложила под ботуша си чужди народи, потапяща в кръв всяко недоволство. Икономическият им възход в момента се дължи на катастрофалната им изостаналост след половинвековния комунизъм - техният маоизъм, който те строяха като нас. Дължи се и на безпощадната и нечовешка експлоатация на милиардното си население, което в провинцията живее в мизерия, глад и нищета. Икономическата систе ма на Китай се нарича "разбойнически капитализъм" и "комунистически бандитизъм".

  5. Анонимен
    #1

    ха ха ха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.