Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайският премиер е в Букурещ за среща с 16 страни от Централна и Източна Европа

Франс прес: Източна Европа мечтае за китайски инвестиции

2 коментара
Китайският премиер Ли Къцян

Китайският премиер Ли Къцян е в Букурещ за среща с 16 премиери от Централна и Източна Европа, желаещи да стимулират китайските инвестиции в техния район, съобщава в понеделник Франс прес. Втората Среща на правителствените ръководители на държавите от Централна и Източна Европа и Китай се организира, след като Пекин и ЕС започнаха миналата седмица преговори по споразумение за инвестиции, което се очаква да им осигури по-добър реципрочен достъп до техните пазари. Настоящата среща на правителствените ръководители ще бъде съпътствана от икономически форум, в който се очакват над 1000 представители на страните-участнички.

"Срещата на върха в Букурещ ще даде възможност на страните от Централна и Източна Европа да разберат какво търсят китайците", заявява пред АФП ръководителят на румънско-китайската търговска камара Габриел Гелмеджану.

Ли Къцян, който е първият китайски премиер, посещаващ румънската столица от 19 години насам, е придружен от ръководители на над 200 големи държавни и частни компании. Стотици бизнесмени от Източна Европа ще се постараят да привлекат тяхното внимание с цел инвестиции в енергетиката, транспорта и земеделието.

"Развитието на партньорство с Източна Европа е логична опция за Китай, тъй като това дава достъп до важни морски пристанища като Констанца /Румъния/ и Бургас /България/ за неговия износ", обяснява пред АФП икономическият анализатор Ръзван Оръшану. "Страните от района имат високи нива на растеж и не толкова строги разпоредби, засягащи заетостта и визите", колкото в Западна Европа, добавя той.

В началото на периода след 2000-та година китайските инвестиции в района бяха почти нулеви. През 2010 г. те достигнаха 590 милиона евро, според Института за развитие на Централна и Източна Европа, който се намира във Варшава. Търговският стокообмен между Китай и района се увеличи от 2,2 милиарда евро през 2000 г. до 30,2 милиарда евро през 2010 г., като Китай регистрира явен превес.

След кризата в еврозоната страните от Източна Европа с "техните хибридни икономики, по средата на пътя между нововъзникващите и развитите пазари...изглеждат по-динамични за инвестиране на китайския капитал", посочи Институтът за развитие на Централна и Източна Европа. Но година и половина след срещата на върха във Варшава, на която Китай обеща кредитни линии в размер на 10 милиарда евро, проектите се бавят. Фондът за инвестиции и сътрудничество Китай-Централна и Източна Европа не отбеляза напредък.

Полша, която е втори партньор на Китай в региона, както и балтийските страни, Словакия и Чехия не станаха свидетели на сериозни китайски инвестиции от 2012 г. насам.

В България китайската компания Грейт уол мотърс откри завод за сглобяване в село Баховица през февруари 2012 г., с което стана първият китайски производител на автомобили, започнал производство в Европа. Но две споразумения с китайската компания Билд йор дриймс за сглобяване на електрически автобуси и за изграждане на технологичен парк бяха замразени, отбелязва Франс прес.

Унгария, която стана свидетел на утрояване на китайските инвестиции от 2010 г. насам до 1,8 милиарда евро, изглежда е предпочитаният партньор на Пекин в района. Гигантите в областта на информатиката и телекомуникациите Хуауей и ЗТЕ, както и химическата компания Wanhua инвестираха стотици милиони в тази страна.

Но други китайски проекти за строеж на магистрали в района се провалиха заради проблеми със заплащането на работната ръка или заради желание на китайците да доведат свои работници. "Китайците искат да управляват проектите и настояват да имат държавни гаранции, но това не е възможно", посочва Гелмеджану. И добавя: "Ако искат да разширят дейността си, те трябва да се адаптират към нашата система, към системата на ЕС".

В Букурещ за участие в срещата в понеделник пристигна и българският министър-председател Пламен Орешарски, придружен от министрите на земеделието и храните Димитър Герков и на регионалното развитие Десислава Терзиева и заместник-министрите на икономиката и енергетиката Анна Янева и на транспорта, информационните технологии и съобщенията Антон Гинев.

В рамките на Срещата са предвидени двустранни разговори на премиера Орешарски с председателя на Камарата на депутатите на Румъния Виорел Згоня, с министър-председателите на Румъния Виктор Понта, на Полша Доналд Туск, на Китай Ли Къцян, на Словения Аленка Братушек, както и тристранна среща с министър-председателите на Словения и на Унгария, предаде БТА от Букурещ.

Премиерът на Китай каза в Букурещ, че страната му желае да види една обединена, просперираща и развита Европа с мощно евро, предаде агенция Аджерпрес. "Смятаме, че сътрудничеството между Китай и Централна и Източна Европа е съществена част от отношенията между Китай и ЕС", каза още Ли Къцян на пресконференция след среща с румънския си колега Виктор Понта.

Китайският премиер бе посрещнат от румънския си колега, а по-късно бяха подписани споразумения за сътрудничество, които се отнасят до създаването на съвместен технологичен парк и възобновяване на износа на едър рогат добитък за разплод, както и на свинско месо от Румъния за Китай, а също множество документи за сътрудничество в енергетиката, в това число в ядрената сфера и топлоелектрическите централи.

Ли Къцян заяви, че стойността на търговските договори, подписани в Букурещ между Румъния и Китай, е "огромна", предаде агенция Аджерпрес. "Искам да ви уверя, че сумата е огромна. Довечера работната група ще обсъжда и проекти в областта на железопътния транспорт и в сферата на инфраструктурата", каза китайският премиер в отговор на журналистически въпрос за стойността на търговските договори между Румъния и Китай.

"Не искам да казвам таван на сумата, бих искал да е изненада", уточни премиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    а каква е стойността на договорите, които подписа българският министър- председател?

  2. Анонимен
    #1

    Когато преди двадесет години попитах един китайски държавник защо Китай, която е по-голяма, с повече ресурси и население от Япония, има толкова слаба икономика. Той ми отговори без да се замисли: Защото японците се занимават с икономика, а ние се занимаваме с политика. Но явно за двадесет години са си научили урока от японците...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.